Ergenekon'a ferah duruşma salonu

İSTANBUL - Silivri Cezaevi’nde görülen Ergenekon duruşmaları artık yeni salonda devam edecek. Şu an devam eden Ergenekon davasına 3 Ağustos’a kadar ara verilmişti. Emekli generallerin de aralarında olduğu ikinci Ergenekon davasıysa 20 Temmuz’da başlayacak.
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman tüm cezaevlerinde olduğu gibi Silivri Cezaevi’nde de yoğunluk olduğunu söyledi. “İstanbul’da hükümlü ve tutukluları sığdıracak yer bulamıyoruz. 14 milyon nüfusa 20 bin kişilik bir hapishane yetmiyor”  diyen Kalaman, Silivri’de 1 ve 2 No’lu L tipi cezaevlerinin inşaatının müteahhitlerden kaynaklanan bir sorun nedeniyle devam ettiğini belirtti ve “Bu yıl sonunda bitireceğiz” dedi.

753 kişi kapasiteli
Kalaman’ın verdiği bilgiye göre Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi içindeki spor salonu, yeni duruşma salonu haline  getirildi. Bu spor salonu sanık, avukat, dinleyici ve basın dahil 753 kişi kapasiteli. Sanıklar için salonun orta yerinde 180 kişilik bir bölüm var. Gazeteciler için de kafeteryası, restoranı bulunan özel bir yer ayarlandı. Basın mensupları, bir kontrol noktasından geçerek direkt duruşma salonuna girebilecek ve basın araçları da cezaevi içinde bekleyebilecek.  203 kişilik eski salon, eklemelerde 405 kişilik hale getirilmişti.  Kalaman, ‘Ergenekon’ davası bitince de salonun spor salonu olarak hizmet vereceğini dile getirdi. (Radikal)