'Ergenekon'a Irak'tan müdahil dilekçesi

Irak'tan kaçıp Türk vatandaşı olan peşmerge komutanı 100 bin dolar karşılığında kaçırılıp Irak'taki Saddam yönetimine teslim edildikten sonra idam edilmişÖzgür CEBE/DİYARBAKIR

MESUT Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP), 21 yıl önce Türkiye'ye kaçan ve askere alındıktan sonra 100 bin dolar karşılığı Irak'a kaçırıldığı öne sürülen üst düzey peşmerge komutanı Maho Geftan'ın eşi Safiye Kılıç, Ergenekon davası sanıklarından Arif Doğan'dan şikayetçi olup Beşiktaş Adliyesi’ne müdahil olmak için dilekçe gönderdi.
Saddam rejiminden 1988'de kaçarak Türkiye'ye sığınan IKDP'nin politbüro üyesi ve peşmerge komutanı Maho Geftan'ın eşi Safiye Kılıç, eşinin 11 sanıklı ‘JİTEM iddianamesinde' Arif Doğan'ın bilgisi dahilinde Antalya’daki birliğinden alınarak 100 bin dolar karşılığında Baas rejimi askerlerine iade edilerek idam edilmesiyle ilgili ‘Ergenekon davasına' müdahil olmak için başvurdu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla Safiye Kılıç adına Ergenekon soruşturmasının yürütüldüğü Beşiktaş Adliyesi'ne gönderilmek üzere 4 sayfalık müdahillik dilekçesi veren avukat Tahir Elçi, ayrıca suç yeri olan Antalya ve Silopi Başsavcılıklarına da, ‘Terör örgütü faaliyeti çerçevesinde adam kaçırmak, Türk vatandaşı asker kişiyi para karşılığı idam edilmek üzere yabancı devlete teslim etmek' suçundan Arif Doğan, Astsubay Şaban Bayram ve itirafçı İbrahim Babat hakkında da suç duyurusunda bulundu.
Zaho'da oturan ve eşinin akibetiyle ilgili gelişmeleri takip etmek için Türkiye'ye gelen Maho Geftan'ın eşi Safiye Kılıç, 8 çocuğu, 21 yıl önceki Halepçe katliamından kaçıp Beytüşşebap'taki akrabalarınını yanına yerleştiklerini belirterek, şunları söyledi:
“Eşim Mesut Barzani ve kardeşi İdris Barzani'ye çok yakın olduğu için Irak devlet yetkilileri IKDP sırlarını anlatması için eşimin peşine düşmüştü. Eşim Antalya'da askerlik yaparken bize ortadan kaybolduğu söylendi. Antalya'ya gittiğimizde bize çarşı iznine çıkıp bir daha dönmediği bilgisi verildi. Dönemin Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin, SHP milletvekilleri Ahmet Türk ve Arif Sağ'dan yardım istedik. Aynı yıl Bülent Ecevit, Beytüşşebap'a geldi. Ecevit not aldı ve araştırıp bize bilgi verileceğini söyledi. Tüm başvurularımız sonuçsuz kaldı. Sonra haklarında dava açılan itirafçıların ifadelerinde eşimin Irak makamlarına teslim edildiği, Bağdat'ta özel bir hapishanede tutulurken onu gören tanıklar bize bildirdi. Sonra Saddam rejiminin idam ettiğini duyduk. Son günlerde kayıp yakınlarının başvurularını duyunca eşimin akibetini öğrenmek için akrabalarımın yardımıyla Türkiye'ye gelerek eşimin kaçırılması talimatını veren Arif Doğan ile ilgili davada müdahil olmak için dilekçe verdim. Sorumluların cezalandırılmasını istiyorum.”


Ergenekon için ‘Müdahil' dilekçesi

SAFİYE Kılıç'ın avukatı Tahir Elçi tarafından Ergenekon soruşturmasına gönderilen müdahil dilekçesinde şöyle dedi:
“Safiye Kılıç'ın gayrı resmi eşi olan Maho Geftan IKDP Zaho Peşmerge Komutanı olarak görev yaparken Halepçe katliamından sonra göç ederek Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi'ne yerleşmiştir. Türkiye'ye gelmeden önce Mesut Barzani’ye çok yakın, tanınan bir isim olması ve IKDP sırlarını bilmesi nedeniyle dönemin Irak devlet yetkililerince sıkı aranan bir kişiydi. TC vatandaşı olup ‘Mehmet Kılıç' adını aldıktan sonra Antalya Topçular 3'üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'nda vatani görevini yaparken Diyarbakır ve Silopi JİTEM Komutanı olan Albay Arif Doğan ve Ahmet Cem Ersever'in talimatıyla Astsubay Şaban Bayram ve Tokat'ın Niksar İlçesi'nden olan ‘Erol' adlı bir er tarafından birliğinden alınmak istenmiştir. Birlikteki komutanlar tarafından çarşı iznine çıkarılarak Nizamiye girişinde elleri arkadan bağlanarak Silopi'ye getirilmiştir. 100 bin dolar karşılığında JİTEM komutanları tarafından Irak yetkililerine teslim edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde vatani görevini yapan bir kişinin komutanların bilgisi dahilinde para karşılığında başka bir ülkeye iade edilmesiyle ilgili ifade veren itirafçı ‘İbrahim Babat' sahte kimlikli Hacı Hasan'ın da aralarında bulunduğu JİTEM’de görevli 11 itirafçı hakkında dava açılmış ancak, Astsubay Şaban Bayram ile Albay Arif Doğan hakkında işlem yapılmamıştır. Sorumlular hakkında bir an önce dava açılması gerektiği, aksi halinde 20 yıllık zamanaşımı süresi bu yıl dolacağından herhangi bir takibat yapılamayacaktır. İtirafçıların yargılandığı dosyadaki belgelerin incelenmesi halinde suçun Ergenekon-JİTEM bağlantılı örgüt tarafından işlendiği açığa çıkacaktır.”


Diyarbakır'daki davanın iddianamesi

HALEN Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılamaları devam eden 11 sanıklı JİTEM davasıyla ilgili iddianamede, “1989 yılında Maho Geftan' isimli Iraklı'nın Türkiye'ye gelerek TC vatandaşı olup Mehmet Kılıç adını aldığı, Antalya'daki Alay Komutanlığı'nda askerlik yaparken 100 bin dolar karşılığında Irak'a teslim edildiği belirtiliyor. İddianamede, IKDP bölge komutanı iken kaçarak Türkiye'ye sığınan bu kişinin Irak makamlarınca iadesinin istenmesi üzerine Astsubay Şaban Bayram, Tokatlı Erol adlı bir er ve itirafçı sanık Hacı Hasan tarafından Antalya'daki birliğinden, ‘Türk yüzbaşıyı şehit etmiş, sorgulayacağız' denilerek Silopi'ye getirildiği belirtiliyor. İddianamede, Geftan'ın Ahmet Cem Ersever tarafından Iraklı yetkililere teslim edildiği, Ersever'in karşılığında 30 bin dolar aldığı, bu olaydan rahatsızlık duyan ve birim komutanlara olayın yanlış olduğunu anlatan Yüzbaşı İsmail Öztoprak'ın da kaza görüntüsü verilerek mevzileri geçerken bir er tarafından öldürüldüğü, bu olaydan sonra Arif Doğan'ın Silopi’ye gelerek itirafçı Hacı Hasan'ı Kerim Yüzbaşı’ya teslim ederek Batman’da çalışmasını istediği belirlendiği kaydedildi. Maho Geftan olayı Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun Susurluk raporunda da yer alıyordu.