'Ergenekon'da 58 yıllık yazı delil oldu'

Ergenekon davasının 109'uncu oturumunda savunmasına devam eden İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş 58 yıl önce yayınlana bir yazının iddianamede suç delili olarak gösterilmesinin Türiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.


İstanbul Üniversitesi eski Rektörü İsmail Hakkı Baltacıoğlu’nın 1951’de bir dergide yayınlanan yazısının iddianamenin delilleri arasında yer aldığını ifade eden Av. Çetinbaş, "Bu savcıların ne kadar aceleci, ne kadar ön yargılı ve araştırma yapmadan iddianameyi hazırladıklarını ortaya koyuyor. 58 yıl önce yayınlanan bir yazının Cumhuriyet Savcıları tarafından suç olarak gösterilmesi herhalde Cumhuriyet tarihinde bir ilk olmalı. Yargı tarihine bir kara leke olarak geçecektir, geçmiştir. Başbakan Erdoğan hiç merak etmesin. Laik, demokratik Türkiye, ülkesi ve bütünlüğünü onlara rağmen sürdürecektir" dedi.
Cumhuriyetin 80’inci yılı nedeniyle Ankara Tandoğan Meydanı’nda düzenlen mitinge ilişkin belgenin iddianamede yer aldığını belirten Avukat Çetinbaş, bu mitinge dönemim YÖK Başkanı Kemal Gürüz, ve diğer rektörler ile öğretim görevlisi ve öğrencilerin katıldığını hatırlattı. Cumhuriyet yürüyüşüne katılan herkesin, 5-6 kendini bilmezin taşıdığı pankartı(Ordu göreve yazılı pankart) bahane ederek karalanamayacağını ifade eden Av. Metin Çetinbaş, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

"BİNLERCE LİONS KLÜBÜNÜ KAPATALIM MI?“

13 Mart 2007’de yapılan Lions toplantısının gündeminin yer aldığı belgenin de delil olarak gösterildiğini belirten Avukat Metin Çetinbaş, Lions kulüplerinin yasal olduğunu söyledi. İddianamede savcıların Lions kulüplerini suç örgütü olarak gördüğünü kaydeden Çetibaş,"Bu onların kişisel kanaatleridir. Ne yapacağız Türkiye’de binlerce Lions kulübünü kapatacak mıyız?" diye konuştu.
İrticai faaliyetlerle ilgili bir belgelerin de suç unsuru olarak görüldüğünü ifade eden Avukat Çetinbaş şunları söyledi:
"İrtica ve irticai faaliyetlere karşı bir konuşmanın bile soruşturma savcılarını rahatsız ettiği görülmektedir. Bu ülkenin düşünen ve Türkiye sevdalısı insanlarının sessiz kalması beklenmektedir. Kimsenin demokrasiyi tramvay gibi görerek demokrasiyi yok etmeye hakkı yoktur."(dha)