Ergenekon'da Arslan bilmecesi

İSTANBUL - Danıştay’la birleştirilen Ergenekon Davası’nın 118. duruşmasında sorgulanan Alparslan Arslan, çelişkili ifadelerine devam etti.
Ergenekon’un dünkü duruşmasında Danıştay faili Arslan’ın çapraz sorgusuna kaldığı yerden devam edildi. Arslan şunları dedi: “Danıştay Başkanı Mustafa Birden’i kısa ve tombul bir insan olarak tanıyordum. Bir gün önce binaya gittim. Birden’in odasını tespit ettiğm. İkinci gün Danıştay binasına gittim. Birden’in odası kapalıydı. Kapıyı zorladım. Çayçı geldi. İki üç metre ötedeki odaya girdi. İçeri girdim. Birden’i tespit ettim. Bismillahirahmanirahim diyerek ateş ettim” dedi.
Arslan, sanıklardan Muhammet Yüce ile duruşmalarda tanıştığını söyledi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün’ün, “Sanıkları burada mı tanıdın?” sorusuna Arslan, “Uzak durmak lazım, başka gideceğim yerim yok. Muzaffer Tekin’i parçalayabilirim” yanıtını verdi. Adı geçen Yüce ise, söz alarak Arslan’a “Sen beni tanıyor musun?” dedi. Arslan, “Bilmiyorum, düşünmem lazım. Bombaları sen verdin. Böyle bir cümle kullanabilirim Muhammet Yüce için. Aramızda husumetin olmaması lazım. Bilmiyorum, daha sonra bilebilirim” dedi.
Öte yandan Ergenekon soruşturmasını yürüten hâkimlerle savcıların bir arada iftar yemeği yediğini ortaya çıkaran Odatv ve Cumhuriyet gazetesi hakkında ‘görevlileri deşifre etmek ve hedef göstermekten soruşturma açıldı. Haberde İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün verdiği iftar yemeğine Ergenekon davası hâkim ve savcılarının katıldığı fotoğrafa yer verilmişti.  (Radikal)