Ergenekon'da Balbay'dan ikinci soru

Ergenekon'da Balbay'dan ikinci soru
Ergenekon'da Balbay'dan ikinci soru

Mustafa Balbay davanın tutuklu sanıklarından.

Daha önce 'Ben buradayım, darbe planı yapan komutanlar nerede?' diye soran gazeteci Mustafa Balbay, dünkü duruşmada sorusuna ek yaptı: Komutanlar serbest kaldı. Komutanlar nerede? Darbe planlarına maruz kalan hükümet yetkilileri nerede?

İSTANBUL - İkinci Ergenekon davasının duruşmasında çapraz sorgusu yapılan Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, “Önceki duruşmada ‘Ben buradayım, darbe planı yaptıkları iddia edilenler nerede?’ diye sormuştum. Soruma ek yapıyorum. Darbeyi yapacakları iddia edilen komutanlar mahkemeden serbest kaldı. Komutanlar nerede? Buna maruz kalanlar nerede? Darbeye maruz kalan hükümet yetkilisinin gitmesi gereken yer Amerikan Büyükelçiliği midir, yoksa Cumhuriyet yargısı mıdır?” diye konuştu.
Silivri Cezaevi’ndeki 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden ikinci Ergenekon davasının 21. duruşmasında tutuklu sanık Balbay’ın çapraz sorgusuna devam edildi. Yaptığı ‘Genç subaylar rahatsız’ haberiyle ilgili Hâkim Hasan Hüseyin Özese’nin sorularını yanıtlayan Balbay, AKP milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın kendilerine darbe planlarıyla ilgili ihbar mektupları gönderildiğini açıkladıklarını, dönemin ABD Büyükelçisi Eric Edelman’ın da 2009 yılında verdiği bir röportajda bu planlardan haberdar olduğunu söylediğini hatırlattı. Balbay sözlerine şöyle devam etti:
“Önceki duruşmada ‘Ben buradayım darbe planı yaptıkları iddia edilenler nerede?’ diye sormuştum. Soruma ek yapıyorum. Darbeyi yapacakları iddia edilen komutanlar mahkemeden serbest kaldı. Komutanlar nerede? Buna maruz kalanlar nerede? Darbeye maruz kalan hükümet yetkilisinin gitmesi gereken yer Amerikan Büyükelçiliği midir, yoksa Cumhuriyet yargısı mıdır?”
Balbay geçen duruşmada, ‘darbe planları yapan komutanlarla’ ilgili sorular yöneltmiş, “Ben buradayım komutanlar nerede?” diye sitem etmişti. Balbay’ın bu ifadesinin ardından, 2003 - 2004 yıllarındaki darbe planları iddiasıyla ilgili olarak dönemin üç eski kuvvet komutanı Özden Örnek, İbrahim Fırtına ve Aytaç Yalman’ın savcılık tarafından ifadeleri alınmıştı.

Özkan ve Çapan’dan sorular
Duruşmada daha sonra tutuklu sanıklardan Tuncay Özkan, Gürbüz Çapan ve emekli Albay Atilla Uğur da Balbay’a sorular yöneltti. Balbay, Tuncay Özkan’ın soruları üzerine  ‘yeni bir parti kurması ve partinin başına geçmesi konusunda Özkan’ı yönlendirdikleri’ iddiasının doğru olmadığını dile getirdi. Özkan da Balbay ile arasında  örgütsel bağ bulunduğuna ilişkin iddiaları yalanladı. 

Görüşmenin kayda alınması
Tutuklu sanık Gürbüz Çapan ise Balbay’a tutuklu sanık Levent Ersöz’ün odasında yapılan görüşmenin kayıt altına alınmasıyla ilgili soru yöneltti. Çapan’ın “Devlet geleneğinde, iffeti düzgün olmayan kişilerle yapılan görüşmeler kayda alınır, kapı açık bırakılır. Görüşmenizin kayıt altına alınmasından dolayı kendinizi nasıl hissediyorsunuz?” sorusuna Balbay, “İnsanın gizlice görüntüsünün alınması hoş bir şey değil. Üzüldüm ve bu durumu yadırgadım. Bu görüşme resmi makamda olmuştur. Ben pek çok resmi makama gittim” diye yanıt verdi.
Çapan ise Balbay’a sorularının ardından sözlerine “Doğruyu söyleyen hiçbir köyde barınamıyor. Doğruyu söylediğim için CHP’den attılar beni. Ayrıca dönemin Jandarma Genel Komutanı benim hakkımda ‘pislik’ diyor. Bana pislik diyorlar, hakaret ediyorlar. Savcı da alıp bizi aynı örgüte sokuyor. Bu örgütü savcı kurmuş” diye devam etti. 

Tolon’la konuşmalar
Tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un avukatı İlkay Sezer’in soruları üzerine Balbay, TSK’da görevliyken Tolon’la resmi ziyaret şeklinde görüştüğünü belirtti. Balbay, görüşmelerin randevu şeklinde olduğunu, ülkenin genel durumu, terör gibi konuları konuştuğunu, özel bir görüşme ya da konuşma yapmadığını savundu. (Radikal)