Ergenekon'da binbir surat bir dolandırıcı

Ergenekon'da binbir surat bir dolandırıcı
Ergenekon'da binbir surat bir dolandırıcı

Serpil Kocadöli kayıp.

TUNCELİ - Ergenekon tutuklusu, Özel Harekât Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin’in “Peşindeydim” dediği ‘Serpil’ isimli kadının arkasından dudak uçuklatan bir dolandırıcılık hikâyesi çıktı! Şahin’in söz ettiği ‘Serpil’in Serpil Kocadöli olduğu, Tunceli, Elazığ ve Ankara’da birçok işadamını dolandırdığı öğrenildi.
Dev-Sol, Ermeniler, PKK, madencilik...
Nüfus kayıtlarına göre 1961 Kocaeli doğumlu olan Kocadöli, ilk olarak 1994’te Tunceli’de ortaya çıktı. Sahte ODTÜ diploması ve 5 yaşında bir erkek çocukla Tunceli’ye gelip “Ben Serpil Derin Yağan. İstanbul’da hücre evinde çatışmada öldürülen Dev-Sol lideri Bedri Yağan’ın eşiyim” dedi. Tunceli Belediyesi’nde mimar olarak işe giren Kocadöli’nin durumundan şüphelenilmesi üzerine diploması ODTÜ’ye gönderildi. “Böyle bir mezunumuz yok” yanıtı gelince gözaltına alındı. Ankara’da birçok dolandırıcılık, sahte evrak düzenleme olayına karıştığı ve arandığı belirlenince iki yıl cezaevinde kaldı. Cezaevinde bir çocuk doğurdu.
Cezaevinden çıkınca İstanbul’a yerleştiği öğrenilen  Kocadöli, iki yıl önce Erzincan, Elazığ ve Tunceli Pülümür’de maden arama işine girdi. Ermeni asıllı olduğunu, asıl adının ‘Matilda Sarsanyan’ olduğunu söyleyen Kocadöli, Pülümür’de krom çıkardı. 2008 Ekim ayında güvenlik güçlerine başvurdu, kendisini PKK’lıların kaçırdığını ve iki gün tutup bıraktıklarını iddia etti. Ardından PKK, Kocadöli’nin madeninde iki maden mühendisini kaçırıp 1 ay tuttu. Pülümür’de devlet dairelerine rahatlıkla girip çıkan Kocadöli maden şirketini Osman Oktay’a borçlarına karşılık devretti. Pülümür’deyken işadamları, esnaf ve vatandaştan 500 bin TL topladığı öğrenilen Kocadöli, şirketini devrettikten sonra paralarla  ortadan kayboldu.

Matit Sarsanyan kim?
Şahin’in Serpil isimli kadını neden aradığını nöbetçi mahkemede şöyle anlattığı öğrenildi: “Hüdai isimli kişi bana Serpil isimli bir kadından söz etti. Gerçek adının Matit Sarsanyan olduğunu, Erzincan’da altın aradığını söyledi. Hüdai ayrıca bu kadının Güneydoğu’da evler kurduğunu, yurtdışından gelen Ermenileri barındırdı-ğını anlattı. Ben bunu MİT’ten tanıdığım kişilere anla- tınca, ayrıntılı bilgi istendi. (...) Ayrıca Diyarbakır’da bulunan Kolordu Komutanı K.  Paşa da bu kadın hakkında bilgi istediği için araştırma yapıyorduk.” 
(dha)