Ergenekon'da büyük dalga

Erggenekon'da bugüne kadar yapılmış en kapsamlı ikinci gözaltı operasyonu gerçekleşti. 28 şubat döneminin öne çıkan isimleri gözaltına alındıSUSURLUK SANIĞI İBRAHİM ŞAHİN KİMDİR

YÖN'DEN ERGENEKON'A YALÇIN KÜÇÜK

SON ERGENEKON OPERASYONU FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZİSTANBUL - Ergenekon soruşturmasının son dalgası muvazzaf subaylara, generallere, yüksek yargı görevlileri ve akademisyenlere uzandı. Operasyon kapsamında ilk kez de bir üniversite basılarak, arandı. Dün sabah 07.00 sıralarında emniyet kaynaklarına göre Ankara, İstanbul, İzmir, Sivas, Sakarya ve Tokat'ta Terörle Mücadele ve Organize Şube müdürlüğü ekipleri, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talebiyle 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan kararla harekete geçti. Kapıları çalınan isimler kamuoyunun yakından tanıdığı kişilerdi. Prof. Dr. Yalçın Küçük, eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç, eski Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Susurluk hükümlüsü eski Özel Harekat Dairesi Başkanı İbrahim Şahin, emekli Orgeneral Kemal Yavuz'un da aralarında olduğu en 30 kişi gözaltına alındı. İstanbul'da eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Bedrettin Dalan'ın yönetim kurulu başkanı olduğu İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi'nde aramalar yapıldı. Gözaltına alınma işlemlerine resmi evrakta 'Ergenekon terör örgütü' olarak geçen oluşumun faaliyetlerine katılmak ve üye olmak' suçlaması gerekçe gösterildi. Tüm operasyonlarda toplam dokuz muvazzaf askerin gözaltına alındığı belirtildi. Halen görevde olan Yarbay Mustafa Sönmez'in Sapanca'daki evinde 20 el bombası bulunduğu belirtildi.
Yapılan bu operasyon gözaltına alınan isimler bakımından 'Ergenekon dalgaları' içinde en önemlilerinden biri oldu. Tam da geçen yıl ocak ayında emekli tuğgeneral Veli Küçük, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ve eski rektör Kemal Alemdaroğlu'nun gözaltına alındığı operasyondan sonra 'Bir Numara'ya yaklaşıldığı söylentileri çıkmıştı. Ancak hazırlanan ilk iddianamede 'Bir numara' yoktu. Bunun üzerine gözler savcı Zekeriya Öz'ün yürüttüğü soruşturmaya çevrildi. 'Bir Numara'nın asker kökenli olduğu belirtilerken, emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un isimleri anılıyordu. Ancak bu iki kişi de gözaltına alınıp tutuklandığı halde 'henüz 1 numaraya' ulaşılamadığı anlaşılıyordu. Yapılan bu son operasyonla "Bir numara'ya bir adım daha yaklaşıldığı yorumları yapıldı.

Ergenekon son büyük dalgasında şunlar yaşandı:

İSTANBUL

* Ergenekon operasyonunun İstanbul ayağında iki önemli gelişme yaşandı. Bunlardan biri eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu Yeditepe Üniversitesi ve İstek Vakfı'ndaki polis aramaları oldu. Polis ekipleri İstek Vakfı'nın Acıbadem'deki merkezi giderek arama yapmaya başladı. Arama sırasında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hikmet Çetinkaya vakfa geldi. Ancak polis Çetinkaya'nın içeri girmesine izin vermedi. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, saat 07.15’de ayrıca Kayışdağı’ndaki Yeditepe Üniversitesi yerleşkesine gitti. Ekipler, üniversitenin rektörü Prof. Dr. Ahmet Serpil ile görüştükten sonra rektörlük binasının üçüncü katında yer alan üniversitenin mütevelli heyeti başkanı Bedrettin Dalan’a ait bölüme çıktı. Ekipler burada inceleme yaptı. Amerika'da olduğu öğrenilen Dalan'sa ANKA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, soruşturma çerçevesinde küçük oğlu ve bir arkadaşının gözaltına alındığını öğrendiğini belirterek, Ocak ayı sonunda Türkiye’ye dönmeyi düşündüğünü, ancak soruşturmanın ortaya çıkması nedeniyle en kısa zamanda Türkiye’ye döneceğini açıkladı. Dalan, "Polisler gelmiş, arama yapılıyor. Küçük oğlumu ve bir arkadaşımı gözaltına almışlar.. Bu ay sonunda dönmeyi düşünüyordum. Her şeyin gözünde bir şeyler oluyor Türkiye de. İki yıldır hukuk adına bir takım yanlışlıklar oluyor" diye konuştu. Polis yetkilileriyse Dalan'ın oğlunun gözaltına alınmadığını, arama yapıldığı için bilgisine başvurulduğunu anlattı.
* İstanbul'daki önemli gelişmelerden biri de 13 kişinin gözaltına alınmasıydı. Zanlılardan altısının muvazzaf asker olduğu belirtildi. Emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, Maltepe’deki evinde yapılan aramadan sonra gözaltına alındı. Son olarak Gölcük Donanma Komutanlığı’nda görev yaptığı belirtilen emekli Kurmay Albay İlyas Çınar’ın İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in kurduğu Talat Paşa Komitesi'ne üye olduğu öne sürüldü. Çınar'la birlikte gözaltına alınan isimlerden bazıları Ataman Yıldırım, Mehmet Koral, İlhami Ümit Handan, Özkan Bektaş ve Çoşkun Umur.
* Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan gazeteci Tuncay Özkan'la birlikte Kanaltürk'te 'Gerçekler' isimli program yapan emekli Orgeneral Kemal Yavuz ve emekli albay Hüseyin Vural da gözaltına alındı.


SİVAS

Sivas’ta da terörle mücadele şubesi ekipleri, isim ve adresleri belirlenen kişilerin ev ve işyerlerine sabah erken saatlerde baskın düzenledi. Operasyon kapsamında 11 kişi gözaltına alınırken, bu kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 1 ruhsatsız tabanca, ve buna ait 36 mermi, suikastlerde kullanılan 1 kalem tabanca ve mermileri, 2 el bombası, 5 ruhsatsız av tüfeği, bu silahlara ait çok sayıda mermi ile çeşitli dijital örgütsel kayıtlar ele geçirildi.
Gözaltına alınan kişilerden birinin Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim üyelerinden Doç.Dr. Mehmet Akyazı olduğu, gözaltına alınan diğer kişiler arasında daha önce Sivas Ülkü Ocakları’nda başkanlık yapmış Bekir Çelik ve Oğuz Bulut’un da bulunduğu bildirildi.
Çelik ve Bulut'un evlerinde yapılan aramalarda eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin ile birlikte çektirilmiş fotoğraflar da bulunduğu öğrenildi. Sivas Valisi Veysel Dalmaz da operasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Ergenekon soruşturması kapsamında 6 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda Sivas’ın da yer aldığını belirterek, İstanbul bağlantılı olarak düzenlenen operasyonda gözaltılar olduğunu ve konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini vurguladı.

İZMİR


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri de harekete geçti. Sabah erken saatlerde yapılan aperasyonda İzmir Emniyet Müdürlüğü Hassas Şube'de emniyet amiri olarak görev yapan Ergin Erkılınçoğlu gözaltına alındı. Erkılınçoğlu'nun sporcu kişiliği ile tanındığı, motokros yarışmalarına katıldığı, birsüre İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün 'Yunus timi' Olarak bilinen motosikletli ekiplerin amirliğini de yaptığı öğrenildi. Ergin Erkılınçoğlu'nun bir süredir raporlu olduğu da belirtildi. Erkılınçoğlu, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından saat 13.50 uçağıyla İstanbul'a gönderildi. Emniyet binası çıkışında Erkılınçoğlu'nun yüzünü montunun şapkasıyla kapattığı gözlendi. İki çocuk babası olan Emniyet Amiri Erkılınçoğlu'nun, YEDİ aydır raporlu olduğu, mesaiye gitmediği öğrenildi. İzmir Emniyeti'nde bir çok birimde görev alan Engin Erkılınçoğlu'nun, ayrıca, yine gözaltına alınan eski özel harekatçı İbrahim Şahin'le çok sıkı dost olduğu, Şahin'in görev yaptığı dönemde alt kademesinde birlikte çalıştıkları öğrenildi. Operasyon kapsamında Foça Deniz Üs Komutanlığı'nda görev yapan Deniz Binbaşı Erbay Çolakoğlu da gözaltına alındı. Binbaşı Çolakoğlu'nun görevli olduğu birlikten doğrudan İstanbul'a götürüleceği belirtilirdi.


SAPANCA


Soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alınan Yarbay Mustafa Dönmez'in Sakarya'nın Sapanca ilçesindeki Mahmudiye köyündeki yazlığında arama yapıldı. Aramalarda 22 adet el bombası ve çok sayıda kalaşnikof mermisi ele geçirildiği öğrenildi. Dönmez'in Adapazarı'ndaki 1'inci Ana Bakım Merkez Komutanlığı'nda görev yaparken geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Komutanlığı'na atandığı belirtildi.


TOKAT


Tokat Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yürütülen operasyonda, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin’in yeğeni olduğu öğrenilen Tokat Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesinde görevli polis memuru O.Y.Ş. ile bir okulda öğretmen olan O.S. gözaltına alındı. Zanlılar İstanbul'a gönderildi.

 

ANKARA'DA HAREKETLİ SAATLER


TOLGA AKINER / MESUT HASAN BENLİ / BETÜL KOTAN


ANKARA - Ergenekon soruşturması kapsamındaki 10. dalga gözaltıları Ankara'da şok etkisi yarattı. Polisin altı ilde eş zamanlı gerçekleştirdiği arama, inceleme ve gözaltı operasyonları çerçevesinde Ankara'da da 8 kişi gözaltına alındı, isimleri öğrenilemeyen 2 kişinin ise halen arandığı iddia edildi. Gözaltına alınanlar arasında kamuoyunun yakından tanıdığı ve geneli itibariyle AKP muhalifi eski asker, yazar, hukukçu ve gazeteciler ile eski polislerin bulunması Ankara kulislerinde çeşitli spekülasyonların yapılmasına neden oldu. Gözaltına alınanların bazılarının 28 Şubat sürecinde önemli görevlerde bulunmaları ve sonrasındaki süreçte bu süreci destekler nitelikteki söylem ve faaliyetler içinde bulunmaları, "28 Şubat dalgası" yorumlarına neden oldu.

Genelkurmay'dan izin istendi


Edinilen bilgiye göre; Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dün sabah saat 05.00'te Genelkurmay Başkanlığı'ndan soruşturma kapsamında gözaltına alınacak ve evlerinde arama yapılacak olan muvazzaf subaylar ile askeri lojmanlarda oturan emekli paşalar için izin talebinde bulundu. Genelkurmay Başkanlığı da yaklaşık bir saat sonra istenen izni verdi.

Ankara'da 10 isim

Sonrasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla Ankara Tererle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 10 kişinin ev ve iş yerlerinde arama yapılması ve bu kişilerin yakalanarak sorgulanmak üzere İstanbul'a gönderilmeleri için talimat verdi. Ankara polisi saat 06.00 itibariyle harekete geçti ve oluşturulan 10 ayrı ekip Ankara'nın değişik semtlerinde belirtilen adreslere baskın düzenledi. Saat 06.45 itibariyle 10 ayrı adrese giderek gözaltıları ve aramaları gerçekleştiren polis, verilen isimlerden 7'sine ulaşırken ismi açıklanmayan 3 kişiyi ise bulamadı. Bu kişilerin aranmasına devam edildiği bildirildi.

Gözaltılarda saate dikkat edildi


Ergenekon'un 10. dalgasındaki gözaltılar bundan öncekilerin aksine sabahın köründe yapılmadı. Basında gözaltıların çok erken saatlerde yapıldığı yönündeki eleştirileri dikkate alan polis, arasında Ankara, İstanbul ve İzmir’in de bulunduğu 6 ilde sabah saat 07.00 itibariyle eş zamanlı operasyonlarla 30'a yakın kişiyi gözaltına aldı.

En büyük ikinci dalga


Dünkü gözaltı dalgası emekli orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon’un gözaltına alındığı 6. dalgadan sonraki en büyük dalga oldu. Dünkü operasyonda da Ankara'da; eski 2. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Kemal Yavuz, 28 Şubat sürecinin mimarlarından biri olan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, yine 28 Şubat sürecinde Genelkurmay Başkanlığı Hukuk Müşavirliği görevinde bulunan emekli Tümgeneral Erdal Şenel, Susurluk olayının baş aktörlerinden biri olan eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, YÖK'ün eski Başkanı Kemal Gürüz, Bağımsız Cumhuriyet Hareketi Genel Başkan Yardımcısı ve gazeteci Engin Aydın ile İbrahim Şahin'in yeğeni Erdal Şahin ile ismi öğrenilemeyen emekli bir Albay gözaltına alındı.

Küçük: "Mesleğim gereği..."

Ankara, Ergenekon'un 10. dalgasının başladığını ulusalcı çizgideki yazıları ve kitaplarının yanı sıra televizyonlardaki açıklamalarıyla tanınan araştırmacı yazar Prof Dr. Yalçın Küçük'ün evi de saat 07.00 sularında yapılan polis araması ile haberdar oldu. Küçük'ün Karakusunlar semtindeki evine giden polisler, bilgisayarın yanı sıra çok sayıda cd ve kitap ile dökümanlara el koydu. Küçük’ün avukatı Dursun Ermiş, evdeki tüm kitapların, CD’lerin ve yazılı tüm belgelerin incelendiğini belirtirken, "Aramadan sonra ne yapılacak" sorusunu, "Yakalama emri var. İstanbul’a götürülecek. 7 aydır zaten aleyhine bir kampanya vardı. Kampanya sonuç verdi. Ergenekon soruşturmasına dahil edildi" diye yanıtladı. Ermiş, müvekkilinin durumunun iyi olduğunu söyledi. Küçük, evindeki yaklaşık 5 saat süren aramanın ardından sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyeti'ne götürüldü. Küçük, başında kalpağı ile Emniyete götürülürken "Bu diktatörlük" derken, Adli Tıp'ta da gazetecilerin sorusu üzerine, "Ben bu tip dönemlerde gözaltına alınırım. 12 Mart'ta da 12 Eylül'de de gözaltına alınmıştım. Bu dönemde de alındım. Mesleğimin gereği" dedi. Küçük, gözaltı gerekçesine ilişkin soruya ise "Bir gerekçe yok, İstanbul'dan gözaltına alınmam kararı alınmış" yanıtını verdi.

Genelkurmay'dan izinli arama ve gözaltı

Ankara'daki gözaltıların en dikkat çekici isimleri ise askerler oldu. Bu çerçevede polis bir askeri savcı ve Ankara Garnizonundan subayların eşliğinde General Konutları'na gitti ve burada ikamet eden eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, bir dönem 2. Ordu komutanlığı yaptıktan sonra 1992-1994 yılları arasındaki Harp Akademileri Komutanlığı sonrasında emekli olan Orgeneral Kemal Yavuz ile Türkiye'nin ilk postmodern darbesi olarak da nitelendirilen 28 Şubat sürecinde Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri olan emekli Tümgeneral Erdal Şenel'i gözaltına aldı. Emekli paşaların evlerinde arama da gerçekleştiren polis bazı belge ve cd'lere de el koydu. Ankara'da gözaltına alınan askerler arasında emekli bir albayın da bulunduğu öğrenildi.

Gürüz gülümseyerek...


Polis, YÖK eski Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün Çankaya Hilal Mahallesi'ndeki evine ise saat 07.50'de gitti. 5 saat boyunca arama boyunca Gürüz'ün eşi ve evdeki yardımcıları ile birlikte yetkililere yardımcı olduğu öğrenildi. Aramanın ardından, Gürüz'ün evinden bir adet laptop, bir bilgisayar kasası, bir fotoğraf makinası, cep telefonu, YÖK Başkanlığı döneminden bazı dökümanlar ve telefon fihristinin bulunduğu 2 torba çıkarıldı. Gözaltına alınan Gürüz, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülürken, gazetecilerin "Neden gözaltına alındınız?" sorularını yanıtsız bırakırken gülümsemekle yetindi.
Gürüz'ün avukatı Sedat Aksakallı, Gürüz'ün sağlık açısından iyi ama moral açısından kötü olduğunu söyledi. Arama yapılırken, bazı aile dostlarının yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, İstanbul Milletvekili Nur Serter ve Ankara Milletvekili Nesrin Baytok Gürüz'ün evine gitti ancak içeri giremedi.

Susurluk zanlısı yeğeni ile gözaltında


3 Kasım 1997 yılında meyşdana gelen ve devlet-polis-mafya bağlantısını ortaya çıkaran Susurluk olayının baş kahramanlarından biri olan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin ve yeğeni Erdal Şahin de soruşturma çerçevesinde dün Ankara'da gözaltına alındı. Şahin ’in, 1982'den beri tanıştığı Ergenekon zanlısı Muzaffer Tekin'e Danıştay Davası sürecinde "Danıştay olayları böyle bitmez (Bu da bizim türkümüz, Muzaffer Tekin gerçek liderimiz) Saygılar komutanım" içerikli bir mesaj gönderdiği ileri sürülmüştü.

Kanadoğlu'nun evinde arama


Operasyonun başladığı saatlerden itibaren Ankara'da Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu'nun da gözaltına alınacağı dedikodusu yayıldı. Ancak öğlen saatlerine kadar Kanadoğlu ile ilgili bir gelişme yaşanmadı. Kanadoğlu kendisini arayanlara evde olduğunu belirterek, "Gelişmeleri ve operasyonu ben de sizin gibi izliyorum" dedi. Saat 13.30'dan sonra ise polis Kanadoğlu'nun evine gitti. Polis evde arama yaparken Kanadoğlu'nu ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, Kanadoğlu'nun geceyi evinde geçireceğini, kendisine gözaltına alınacağına dair bir bilgi verilmediğini sadece arama yapıldığını söylediğini aktardı. YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da Kanadoğlu'nu ziyaret etti. Eminağaoğlu, Kanadoğlu’nun evine girerken "Darbe yargılamalarını çağrıştıracak adımlardan özellikle uzak durulsun. Hukukun üstünlüğüne yapılan saldırıları yine hukuk önleyecektir; bunu herkes böyle bilsin" dedi.Ergenekon’da yedi general


Son operasyonla, şu ana kadar Ergenekon soruşturması çerçevesinde toplam altı emekli paşa gözaltına alınmış oldu. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz de Ergenekon soruşturmasının firari sanığı olarak aranıyor. Gözaltına alınan geçmişte dört yıldız takan dört emekli Orgeneralin isimleri şöyle: Eski MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılınç, Eski Jandarma Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve emekli Orgeneral Kemal Yavuz. Gözaltına alınan ilk paşa, emekli tuğgeneral Veli Küçük olmuştu. Dünkü operasyonla eski Genelkurmay Adli müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel de gözaltına alındı.


Tolon'a tahliye yok


Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un tahliye talebi, mahkemece reddedildi. Tolon’un avukatlarının bir süre önce, müvekkillerinin tahliye edilmesi amacıyla mahkemeye sunduğu dilekçe, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince değerlendirildi. Hurşit Tolon’un sağlık durumuna ilişkin mahkemeye gönderilen Adli Tıp Kurumu raporunu göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, tahliye istemini reddetti.
1. Dalga: Ümraniye Bombaları
Ümraniye'nde bir gecekondunun çatısında 13 Haziran 2007'de 27 el bombası bulundu. Bombaların sahibi emekli astsubay Oktay Yıldırım tutuklandı. Soruşturma özel yetkili ağır ceza mahkemesine devredildi. Savcı da, Zekeriya Öz'dü.

2. Dalga: Eskişehir Bombaları
O ay içinde Eskişehir'de emekli binbaşı Fikret Emek'in cehaneliğe ulaşıldı. Bu operasyonda 15 kişi tutuklandı. Suçlama, 'terör örgütü kurmak, devletin gizli belgelerini ele geçirmek ve patlayıcı madde bulundurmak'tı.

3. Dalga: Ergun Poyraz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında kitaplar yazan Ergun Poyraz, 'terör örgütü üyesi' olmaktan temmuzda tutuklandı. Ağustostaysa eski milletvekili Emin Şirin, sorgulanıp bırakıldı.

4. Dalga: Küçük, Kerinçsiz, Erenerol...
İddianamenin bitirildiği konuşulurken, 22 Ocak 2008'de emekli tuğgeneral Veli Küçük, avukat Kemal Kerinçsiz ve Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'un da yer aldığı 33 kişi gözaltına alındı. Soruşturma belgeleri üzerinde, o güne dek bilinmeyen bir örgütün adı yer alıyordu: Ergenekon. 14 kişi tutuklandı. Suçlamalar şuydu: halkı silahlı isyana tahrik, silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak...

5. Dalga: Akedemisyenler
Şubat ayında İstanbul Üniversitesinden Doç. Ümit Sayın, Sakarya Üniversitesi'nden Doç. Emin Gürses, kuyumcu Hayrettin Ertekin, gazeteci Vedat Yenerer, kapatılan Noel Baba Vakfı Başkanı Muammer Karabulut tutuklandı.

6. Dalga: Selçuk, Perinçek, Alemdaroğlu...
Soruşturmada sona yaklaşıldığı düşünülürken 21 Mart'taki şafak baskınında Cumhuriyet İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, eski İÜ rektörü Prof. Kemal Alemdaroğlu, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Selçuk'a telefon görüşmeleri, Perinçek'e toplantılar soruldu. Perinçek ve beş kişi tutuklanırken Selçuk ve Alemdaroğlu'nun yurtdışına çıkışı yasaklandı.

7. Dalga: Orgenekon
1 Temmuz'da emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Cumhuriyet'in Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, yazar Erol Mütercimler ve emekli albay Atilla Uğur'un da aralarında bulunduğu şüpheliler gözaltına alındı. Şener, Tolon ve Aygün tutuklanırken, Balbay tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aygün daha sonra tahliye edildi. Eski AKP Milletvekili Turan Çömez ve eski Jandarma İstihbarat Başkanı Levent Ersöz, yurtdışında olduklarından yakalanamadı. Ağustosta ise JİTEM'in kurucularından emekli albay Arif Doğan tutuklandı.

8. Dalga: Temiz, Sisi, İdiz...
Ankara'da beş muvazzaf teğmen ve bir askeri öğrenci ile yasadışı Hizbuttahrir üyesi oldukları ileri sürülen bir grubun yanı sıra avukat Levent Temiz, 'Sisi' lakaplı Seyhan Soylu ve oyuncu Nurseli İdiz de gözaltına alınanlar arasıydaydı. Temiz, İdiz ve Soylu sertbest bırakılırken, askerler ve ilişkide oldukları öne sürelen Hizbuttahrir üyesi grup tutuklandı.

9. Dalga: Özkan, Çapan, Saçan
22 Eylül'de gazeteci Tuncay Özkan, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile eski İstanbul Organize Suçlarla Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, tutuklandı. Bu arada Ergenekon Davası'nın başladığı günün ertesinde, davada avukat olan emekli savcı Ertaç Giray sorgulanıp bırakıldı. En son da 20 Aralık'ta kendini 'Paşa' diye tanıttığı iddia edilen emekli polis memuru Mustafa Kemal Yaşamazpaşa, tutuklandı. Ardından tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi.