Ergenekon'da Çapan koyun gibi 'me'ledi

İkinci ergenekon davasının dün görülen 28. duruşmasında cezaevinden mahkeme salonuna koyun gibi getirildiklerini belirten Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, "Duruşma manyağı olduk" dedi. Çapan, koyun yakıştırmasının ardından mahkeme başkanına bakıp boynunu bükerek "me" sesi çıkardı.İkinci Ergenekon davasının 28. duruşmasında Tuncay Özkan’ın savunması tamamlandı.

Talepler bölümünde söz alan tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu davanın 4 etaptan oluştuğunu belirterek, üçüncü etabında intihar olaylarının yaşandığını, 4. etabında ise suikastlerin başlayacağını söyledi.

Suikastlerin ABD tarafından yapılacağını savunan Özoğlu, duruşmalara katılan Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın'ın da aralarında bulunduğu 4 soruşturma savcısı ve mahkeme heyetinin isimlerini sıraladı.

Mahkeme başkanından uyarı

Özoğlu daha sonra, suikastlerin bu minvalde, sıraladığı kişilere yönelik olacağını belirterek, "Bu dava artık kamuoyunun gözünde bitmiştir" dedi.

Özoğlu'nun tehdit gibi sözleri, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ü kızdırdı. Şengün'ün "Sınırınızı aşıyorsunuz." uyarısı üzerine Özoğlu, kaygısını dile getirdiğini söyledi. Başkan Şengün de "Kaygıyı aşıyorsunuz" diye ikinci kez uyarıda bulundu.

Havayı biraz yumuşatacağını belirterek sözlerine başlayan Gürbüz Çapan soğuk savaşın artıklarının tasfiye edilmeye çalışıldığını belirterek "Ama esas adamı alamıyorsunuz. Aytaç Yalman geldi gitti. Onu tutuklamadınız. Cumhuriyet Çalışma Grubunu da Jandarma komutanını da ayartan oydu" dedi.

Mahkemeden başka adalet bekleyip, medet umacak kimseleri olmadığını belirten Çapan, "Cezaevinden mahkeme salonuna koyun gibi getirildiklerini belirten Çapan, "Duruşma manyağı olduk." dedi. Çapan, koyun yakıştırmasının ardından mahkeme başkanına bakıp boynunu bükerek "Mee" sesi çıkardı.

Çapan'ın bu sözleri de izleyici bölümünde kahkahalara neden oldu.

"Buradaki insanlar kaçmaz intihar eder"

Tutuklu sanık Hasan Ataman Yıldırım da Ergenekon sürecinin sivil bir darbe olduğunu savunanarak, "TSK'ya saldırı vardır. Bu da Atatürk Cumhuriyeti'ne, Cumhuriyet'in temeli olan Anayasaya saldırıdır. Üç subayın ifadesine başvurulup bırakılıyor. Daha sonra birisi, tutuklanma isteğiyle tekrar çağrılıyor. Bu kişi Deniz Yarbay Ali Tatar. İntihar etti biliyorsunuz. Burada yaşananların bir senaryo olduğunu bizim anladığımız gibi fark edemediği için onurunu korumak için intihar etti. Buradaki insanlar kaçmaz. İntihar eder. Onuruyla ölmek için" dedi.