@ismailsaymaz

Ergenekon'da ceza yağmuru

Ergenekon'da ceza yağmuru
Ergenekon'da ceza yağmuru
Ergenekon davasında 275 sanık hakkındaki tarihi karar dün açıklandı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da aralarında olduğu sanıklara ağır cezalar verildi. 21 sanık beraat etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
FATİH YAĞMUR / Arşivi

Ümraniye’deki bir gecekonduda Haziran 2007’de el bombaları bulunmasıyla başlayan ‘Ergenekon Davası’nda 6 yıl 2 ay süren yargılama dün sona erdi. Mahkeme dünkü 321. duruşmada kararını açıkladı. Duruşma öncesi ve sonrasında salon gergindi. Duruşma girişinde detaylı arama nedeniyle kapıda uzun kuyruklar oluştu. İçeri alınanlardan ayakkabılarının çıkarılması istendi. Avukatlar bu duruma tepki gösterdi. CHP ’li 58 milletvekili ile gazeteciler saat 10.00’da salondaki yerini aldı. Duruşma başlamadan önce jandarmalar, gazeteci Mustafa Balbay’ın eşi Gülşah Balbay’ı salondan çıkarmak istedi. CHP’li milletvekillerinin itirazı üzere Balbay salonda kaldı. Sanıklar saat 12.00 sıralarında salona alındı. İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan izleyicilere el sallayarak, içeri girdi. Salonda ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı. Balbay izleyicilere “Biz kendimizi halkın adaletine teslim ettik. Bizi sıcak bir sonbahar bekliyor. Hazırlanın” dedi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve üyeler 66’sı tutuklu 275 sanık hakkında verilen kararı 2 saat 15 dakikada okudu. 

Osman Yıldırım’a beraat
Mahkeme ilk olarak 21 sanığın beraat ettiğini açıkladı. Beraat eden sanıklar arasında Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesini bombalamakla suçlanan Osman Yıldırım, Ali Yiğit, gazeteci Caner Taşpınar, Salih Kunter ve Danıştay saldırısı sanığı Süleyman Ezen de yer aldı. Aralarında eski İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ile eski AKP milletvekili Turan Çömez’in de bulunduğu firari sanıkların dosyaları ise ayrıldı... Ölen sanıklar hakkındaki davalar da düştü. Mahkeme 18 sanığa ‘ağırlaştırılmış müebbet’ ve ‘müebbet’ hapis cezaları verdi. Danıştay saldırısı faili Alparslan Aslan, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, iki kez kez ağırlaştırılmış müebbet hapis alırken, gazeteci Tuncay Özkan, avukat Kemal Kerinçsiz, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, emekli orgeneraller Hurşit Tolon, Şener Eruygur, eski Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ergenekon operasyonu ve davası açısından bir tür ‘milat’ isim olarak kabul edilen ve bombaların sahibi olduğu belirtilen emekli astsubay Oktay Yıldırım 33 yıl 10 ay hapis cezası alırken, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal 12 yıl 6 ay, Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay, Sinan Aygün 13 yıl 6 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Prof. Dr. Yalçın Küçük 22 yıl 6 ay, emekli tümgeneral Hıfzı Çubuklu 9 yıl 6 ay, emekli albaylar Levent Göktaş 23 yıl 9 ay, Hasan Atilla Uğur 29 yıl 3 ay, Levent Ersöz 22 yıl 6 ay hapis cezası aldı. JİTEM’in kurucusu olarak bilinen emekli Albay Arif Doğan da toplam 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Evinde Ergenekon cephaneliği çıktığı ifade edilen emekli Binbaşı Fikret Emek’e 41 yıl 4 ay hapis verildi.
Mahkeme, Kemal Alemdaroğlu, Tuncer Kılınç, Şener Eruygur ve Yalçın küçük’ün de aralarında bulunduğu 15 sanık hakkında yakalama kararı çıkarttı. Aralarında Mehmet Haberal, Hıfzı Çubuklu, Mehmet Otuzbiroğlu ve Osman Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın tahliye edilmesine karar verildi.
Kararlar açıklandıktan salon karıştı. Perinçek, kararı protesto edince salondan çıkarıldı. Özkan ve Balbay’la ilgili karar da izleyiciler tarafından yuhalandı. 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Emekli Albay Arif Doğan kararın açıklanmasının ardından bağırarak tepki gösterdi. Mahkeme salonundan çığlık atarak dışarı çıkmaya çalışan Doğan’a jandarma engel oldu.

DAVADA CEZA ALAN BAZI SANIKLAR


Prof. Dr. Ferit Bernay
(Eski Ondokuz Mayıs
Üniversitesi Rektörü): 10 yıl
Prof. Dr. Mustafa Abbas
Yurtkuran (Eski Uludağ
Üniversitesi Rektörü) 10 yıl
Semih Tufan Gülaltay:
(Akın Birdal suikastinin
azmettiricisi) 12 yıl
Adil Serdar Saçan
(Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü) 14 yıl 5 ay
Ergün Poyraz
(Yazar) : 29 yıl 7 ay
Bedirhan Şinal
(Cumhuriyet’e molotof atılması dosyasının sanığı) 18 yıl 8 ay
Prof. Dr. Erol Manisalı
(yazar) 9 yıl 8 ay hapis
Kemal Gürüz
(Eski YÖK Başkanı):
13 yıl 11 ay
Gürbüz Çapan
(Eski Esenyurt Belediye
Başkanı) 1 yıl 3 ay
Doç. Dr. Ümit Sayın
(Akademisyen) 4 yıl
Hikmet Çiçek
(Aydınlık gazetesi yazarı)
21 yıl 9 ay
Levent Temiz
(Eski İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı avukat) 10 yıl
Mehmet Demirtaş
(El bombası bulunan evin sahibi) 22 yıl
Nusret Senem
(İşçi Partisi avukatı) 20 yıl 3 ay
Güler Kömürcü
(Gazeteci) 7 yıl 6 ay