@ismailsaymaz

Ergenekon'da ceza yağmuru

Ergenekon'da ceza yağmuru
Ergenekon'da ceza yağmuru
Ergenekon davasında 275 sanık hakkındaki tarihi karar dün açıklandı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da aralarında olduğu sanıklara ağır cezalar verildi. 21 sanık beraat etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
FATİH YAĞMUR / Arşivi

Ümraniye’deki bir gecekonduda Haziran 2007’de el bombaları bulunmasıyla başlayan ‘Ergenekon Davası’nda 6 yıl 2 ay süren yargılama dün sona erdi. Mahkeme dünkü 321. duruşmada kararını açıkladı. Duruşma öncesi ve sonrasında salon gergindi. Duruşma girişinde detaylı arama nedeniyle kapıda uzun kuyruklar oluştu. İçeri alınanlardan ayakkabılarının çıkarılması istendi. Avukatlar bu duruma tepki gösterdi. CHP ’li 58 milletvekili ile gazeteciler saat 10.00’da salondaki yerini aldı. Duruşma başlamadan önce jandarmalar, gazeteci Mustafa Balbay’ın eşi Gülşah Balbay’ı salondan çıkarmak istedi. CHP’li milletvekillerinin itirazı üzere Balbay salonda kaldı. Sanıklar saat 12.00 sıralarında salona alındı. İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan izleyicilere el sallayarak, içeri girdi. Salonda ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı. Balbay izleyicilere “Biz kendimizi halkın adaletine teslim ettik. Bizi sıcak bir sonbahar bekliyor. Hazırlanın” dedi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve üyeler 66’sı tutuklu 275 sanık hakkında verilen kararı 2 saat 15 dakikada okudu. 

Osman Yıldırım’a beraat
Mahkeme ilk olarak 21 sanığın beraat ettiğini açıkladı. Beraat eden sanıklar arasında Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesini bombalamakla suçlanan Osman Yıldırım, Ali Yiğit, gazeteci Caner Taşpınar, Salih Kunter ve Danıştay saldırısı sanığı Süleyman Ezen de yer aldı. Aralarında eski İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ile eski AKP milletvekili Turan Çömez’in de bulunduğu firari sanıkların dosyaları ise ayrıldı... Ölen sanıklar hakkındaki davalar da düştü. Mahkeme 18 sanığa ‘ağırlaştırılmış müebbet’ ve ‘müebbet’ hapis cezaları verdi. Danıştay saldırısı faili Alparslan Aslan, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, iki kez kez ağırlaştırılmış müebbet hapis alırken, gazeteci Tuncay Özkan, avukat Kemal Kerinçsiz, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, emekli orgeneraller Hurşit Tolon, Şener Eruygur, eski Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ergenekon operasyonu ve davası açısından bir tür ‘milat’ isim olarak kabul edilen ve bombaların sahibi olduğu belirtilen emekli astsubay Oktay Yıldırım 33 yıl 10 ay hapis cezası alırken, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal 12 yıl 6 ay, Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay, Sinan Aygün 13 yıl 6 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Prof. Dr. Yalçın Küçük 22 yıl 6 ay, emekli tümgeneral Hıfzı Çubuklu 9 yıl 6 ay, emekli albaylar Levent Göktaş 23 yıl 9 ay, Hasan Atilla Uğur 29 yıl 3 ay, Levent Ersöz 22 yıl 6 ay hapis cezası aldı. JİTEM’in kurucusu olarak bilinen emekli Albay Arif Doğan da toplam 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Evinde Ergenekon cephaneliği çıktığı ifade edilen emekli Binbaşı Fikret Emek’e 41 yıl 4 ay hapis verildi.
Mahkeme, Kemal Alemdaroğlu, Tuncer Kılınç, Şener Eruygur ve Yalçın küçük’ün de aralarında bulunduğu 15 sanık hakkında yakalama kararı çıkarttı. Aralarında Mehmet Haberal, Hıfzı Çubuklu, Mehmet Otuzbiroğlu ve Osman Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 17 sanığın tahliye edilmesine karar verildi.
Kararlar açıklandıktan salon karıştı. Perinçek, kararı protesto edince salondan çıkarıldı. Özkan ve Balbay’la ilgili karar da izleyiciler tarafından yuhalandı. 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Emekli Albay Arif Doğan kararın açıklanmasının ardından bağırarak tepki gösterdi. Mahkeme salonundan çığlık atarak dışarı çıkmaya çalışan Doğan’a jandarma engel oldu.

DAVADA CEZA ALAN BAZI SANIKLAR


Prof. Dr. Ferit Bernay
(Eski Ondokuz Mayıs
Üniversitesi Rektörü): 10 yıl
Prof. Dr. Mustafa Abbas
Yurtkuran (Eski Uludağ
Üniversitesi Rektörü) 10 yıl
Semih Tufan Gülaltay:
(Akın Birdal suikastinin
azmettiricisi) 12 yıl
Adil Serdar Saçan
(Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü) 14 yıl 5 ay
Ergün Poyraz
(Yazar) : 29 yıl 7 ay
Bedirhan Şinal
(Cumhuriyet’e molotof atılması dosyasının sanığı) 18 yıl 8 ay
Prof. Dr. Erol Manisalı
(yazar) 9 yıl 8 ay hapis
Kemal Gürüz
(Eski YÖK Başkanı):
13 yıl 11 ay
Gürbüz Çapan
(Eski Esenyurt Belediye
Başkanı) 1 yıl 3 ay
Doç. Dr. Ümit Sayın
(Akademisyen) 4 yıl
Hikmet Çiçek
(Aydınlık gazetesi yazarı)
21 yıl 9 ay
Levent Temiz
(Eski İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı avukat) 10 yıl
Mehmet Demirtaş
(El bombası bulunan evin sahibi) 22 yıl
Nusret Senem
(İşçi Partisi avukatı) 20 yıl 3 ay
Güler Kömürcü
(Gazeteci) 7 yıl 6 ay


  http://www.radikal.com.tr/114504311450438

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sapla samanı birbirine karıştırmak diye buna denir! - brotherlouie

  Ama ben bunun AKP taraftarları tarafından bilinçli bir şekilde yapıldığına adım gibi eminim. 80 darbesi ile 60 müdehale birbirine karıştırmak tam anlamıyla bir aldatmacadır. Çünkü 60 müdehalesi özgürlüklerin kısıtlandığı, sendikal hakların yok sayıldığı, insanların bugün olduğu gibi ayrıştırıldığı bir dönemde ordunun halkıyla beraber tüm bunlara önlem olarak gerçekleştirdiği bir devrimdir. 60 devriminden sonra ülkemizin özgürlük ve emekçi hakları tarafından hangi seviyeye yükseldiğini bilen biliyor. 80 darbesi ise 60 devriminin tüm kazanımlarını ortadan kaldırmak için ordu içinde bulunan (Amerika'nın "our boys in ankara did it" dediği) işbirlikçi askerler tarafından yapılmıştır. Bununla yetinmeyen AB ve ABD 2002 sivil darbesi ile ülkemizi ortadoğu bataklığına çekerek BOP projesi kapsamında ülkemizi tekrar dizayn etmeye çalışmaktadır. Yani bu insanların bu denli yüksek cezalar almasının nedeni Laik Türkiye Cumhuriyeti ile hesaplaşmak için başımızda bulunan ortaçağ karanlığının intikam hırsıdır. Zaten bunuda kendileri açık açık belirtmiş ve belirtmeye devam etmektedirler.

  @anadilucocugu - ohabey

  Bir Ak Partili buyurmus "suan verilen cezalara kemkum eden hep bir ama ve onyargiyla konusan insanlar bu kadar rahat konusabiliyorlarmiydi acaba?" Konusanin basina bu kadar bela darbe doneminde gelmiyordu. Kim bir miting duzelnese veya bir mitinge katilsa polis ve maliyeciler kapida.

  Gazetecilere verilen cezayı çok bulanların, - nitemtran

  ya yaşları küçük ya da eskilerde geçenler çok umurlarında olmamış. Bu cezalar ve tüm kurgusu 1980 darbesinden sonra önce solcuları, sonra dindarları ve Kürtleri hapislerde çürütmek için bizzat askeri "büyüklerimiz" tarafından yapıldı, "değerli" basınımız tarafından da alkışlandı. Hiçbir silahlı eylemin yanından bile geçmediği halde işte sırf bu yasalardan dolayı ne ocaklar söndü bir bilseniz. Ve bakın şimdi olanlara. Adeta "keser döner sap döner gün gelir hesap döner" sözü doğrulanırcasına yasanın yapıcıları ve alkışlayıcıları ellerini sıvazlayıp oturdukları yasalardan nasiplerini aldılar. İnansam, ilahi adalet diyesim geliyor. Küçük bir not: Apo'nun aldığı ömür boyu ceza ile Hurşit Tolon'un aldığı ömür boyu ceza aynı maddelerdir. Çünkü her ikisi de cinayet değil, kurdukları örgütten, örgüt yönetmekten cez aldılar. paşalar ve gazetecilerin örgüt kurup kurmadıklarını ya da örgüte üye olup olmadıklarını mahkeme bilir ama bu adamlar içeri girdi gireli faili meçhul kalmadığı da bir gerçek.

  TEĞMEN MEHMET ALİ - hektor62

  Yahu bu genç teğmen daha tutuklyken, cep telefonuna emniyetin sevhen numaralar eklediği bu numaraların bir kısmıda aleyhine delil olarak kullanılmaya çalışıldığı sonra polisin yediği nane ortaya çıkınca salıverildiğini hatırlıyorum. Şimdi 16 yıl6 ay hapis neye istinaden verildi ?

  ya darbeyi yapabilselerdi - anadolucocugu

  suan verilen cezalara kemkum eden hep bir ama ve onyargiyla konusan insanlar bu kadar rahat konusabiliyorlarmiydi acaba?80 ve 60 darbelerinde insanlarin yasadigi acilar nede cabuk unutuldu ulkemizde.yada daha yakin tarihimizde bu yargilananlarin guneydoguda yaptiklarini insanlarin vicdanlari nasil gormezden gelebiliyor?ve unutulan bir noktada su hic kimse sirf fikrinden dolayi ceza almadi,ceza alanlarin tamami darbe yapabilmek icin aktif faaliyet yuruten kisilerdi.

  ŞEVBAŞ - isakent

  gazeteci olduğundan değil örgüt üyeliğinden alıyor cezayı bir neden ceza aldığına bakın sonra yapın yorumunuzu ne doktor ne asker ne gazeteci nede siyasetçi olmanız size hukuk önünde imtiyaz sağlamaz bu yargılama ile bir dönem tarihin kirli sepetine gidiyor tarihte bunları affetmeyecek

  gazeteci - şev_baş

  Bir gazeteci nasıl olurda ağırlaştırılmış mühebbet cezası alır. Aklım almıyor. İlker Başbuğ, Kemal Kerinçsiz, Mehmet Demirtaş, Arif Doğan başta olmak üzere bir çoğu çektirdikleri acıların beedilini ödeyecek sonunda... Ama gazeteci.. Siyasi görüşü ne olursa olsun bir gazatecinin kalemi...