Ergenekon'da eski bakan ve vali silahları

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü öğretim görevlisi Abdurrahim Doğru'nun evinde eski Devlet Bakanı Salih Yıldırım ve eski Olağanüstü Hal Bölge Vali Yardımcısı Hüseyin Başkaya'nın üzerine kayıtlı silahlar bulundu. Doğru'nun evinde ikisi uzun menzilli beş silah bulunduğu öğrenildi.


Ergenekon savcılarının istemi üzerine yakalanıp İstanbul’a gönderilen Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Atatürk İlke ve İnkılapları dersine giren ve bir dönem Diyarbakırspor Asbaşkanlığı yapan öğretim görevlisi Abdurrahim Doğru gözaltına alınırken evinde arama yapıldı.
Polis yatak odasında mobilyalı gizli bölümde kılıf ve bezlere sarılı ikisi ‘vahim nitelikli’ olarak tabir edilen uzun namlulu, biri Glock marka olmak üzere üç tabanca ele geçirildi. Polisin yaptığı ilk incelemelerde silahlarla daha önce ateş edildiği tespit edildi. Ancak bir olayda kullanılıp kullanılmadıklarının tespiti için çalışmalar sürüyor.
Silahların seri numaralarından yola çıkan polis ele geçen uzun namlulu yivli kurşun özellikli iki tüfekten birinin Anavatan Partisi’nden Şırnak Milletvekili seçilen ve 55. Hükümet döneminde ‘GAP’tan Sorumlu Devlet Bakanı’ olan Şırnak Milletvekili Salih Yıldırım’ın adına, diğerinin halen Merkez Valisi olan eski Olağanüstü Hal Bölge Vali Yardımcısı ve eski Şırnak Valisi Hüseyin Başkaya adına kayıtlı olduğu ortaya çıktı.
Yapılan araştırmada, silahların Olağanüstü Hal uygulamasının yürürlükte olduğu yıllarda olası terör saldırılarına karşı güvenlik amacıyla mülki amirlere ve üst düzey kamu görevlilerine dağıtılan silahlardan olduğu, Olağanüstü Hal uygulamasının sona ermesiyle birlikte iade edilmesi gerekirken teslim edilmediği belirlendi. Diğer üç tabanca ise ruhsatsızdı. Ayrıca Doğru’nun Malatya’da görevli uzman çavuş olan Mehmet Çolak ile sık sık buluştuğu ve Dicle’deki rektörlük seçimleriyle ilgili görüştükleri belirlendi.
Nöbetçi savcılığa sevk edilen Abdurrahim Doğru, suçlamaları kabul etmedi. Silahları arkadaş olduğu eski Bakan Yıldırım ve Vali Başkaya’dan av merakı nedeniyle aldığını savundu. Doğru, Uzman Çavuş Çolak’ı da bir akrabasının yardımcı olması için kendisine gönderdiğini söyle