Ergenekon'da içgüveysi lafı hakaret getirdi

Ergenekon'da içgüveysi lafı hakaret getirdi
Ergenekon'da içgüveysi lafı hakaret getirdi

Osman Yıldırım

Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması dosyasının tutuklu sanığı Erhan Timuroğlu, Osman Yıldırım'ın iç güvey olarak yaşadığını söylemesi salonda gülüşmelere neden oldu. Osman Yıldırım, Timuroğlu'na küfür etti, Timuoroğlu aynı tarz da yanıt verdi

İSTANBUL - İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davası'nda, "’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık Erhan Timuroğlu, Cumhuriyet Gazetesi’ne atılan bombalara ilişkin açıklamalarda bulundu.
Timuroğlu, bir arkadaşı vasıtasıyla tanıdığı Osman Yıldırım’ın kendisine “Alparslan Arslan Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atılmasını istiyor. Bana bombaları verdi" dediğini anlattı. Timuroğlu, "Osman Yıldırım para vadiyle Tekin İrşi ve İsmail Sağır'a Cumhuriyet Gazetesi'ne bombaları attırdı. Gazeteye atılan ikinci bombadan sonra Alparslan bana geldi, çok kötü görünüyordu. Osman Yıldırım bana ‘Alparslan’ın bir işi var, yanına git’ dedi. Ben de Alparslan çok kötü durumda olduğu için yanında gittim. Alparslan gazeteye bombayı attı, kaçtık, sonra gidip namaz kıldık" dedi. Osman Yıldırım’ın, Alparslan Arslan’ı birkaç kez arayıp "Çocukların hakkını ver" dediğini anlatan Timuroğlu, "Osman Yıldırım, Alparslan’ın bir işi için Ankara ’ya gideceklerini söyledi. Alparslan ‘ İş benim, ama istiyorsanız siz de gelin’ dedi" diye konuştu. Ankara’ya Alparslan Arslan, İsmail Sağır ve Osman Yıldırım ile gittiklerini anlatan Timuroğlu, Alparslan Arslan’ın Danıştay binasında keşif yaptığı belirterek, "Osman Yıldırım, Alparslan Arslan’ı zorlamasıydı, bunalıma sokmasaydı, Alparslan Arslan, eylemi yapmayacaktı, İstanbul’a dönecekti. Osman Yıldırım, Alparslan Arslan’ın tahrik ederek Danıştay’a sürdü" diye konuştu. Sanık Timuroğlu’nun bu sözleri üzerine jandarmalar arasında bulunan Osman Yıldırım “Konuşma" diye bağırdı. Başkan Özese, savunmaya müdahale eden herkesin salondan çıkarılacağını söyledi.


"ANAYASAYLA, İKTİDARLA, ÜLKEYLE SORUNUM YOK"

Sanık Timuroğlu, "Osman Yıldırım, Ergenekon duruşmaları sırasında bana 'İftira attığım için pişmanım, Veli Küçük, Muzaffer Tekin değerli komutanlar bana para versinler ifademi geri çekeceğim' dedi. Ben de 'Git kendim söyle' dedim. Yıldırım, duruşma arasında, Doğu Perinçek, Muzaffer Tekin ve Hayrettin Ertekin’den iftiralarını geri çekmek için para istedi. Onlar da ‘Hem sanık hem tanık olunmaz’ diyerek para teklifini reddettiler" ifadelerini kullandı. Timuroğlu, “Osman Yıldırım'ın iftira attığını adım gibi biliyorum. Benim Anayasa ile iktidarla, ülkeyle sorunum yok. Anayasa’nın tek bir maddesinin bile ne anlama geldiğini bilmiyorum. Alparslan Arslan, Osman Yıldırım'la kıyaslanmayacak kadar delikanlıdır. Ayrıca Osman Yıldırım bana bir savcıyı öldüreceğini söylemişti" dedi.


"NEYE GÜLÜP GÜLMEYECEĞİMİZE SİZ Mİ KARAR VERECEKSİNİZ?"

Timuroğlu “Osman Yıldırım kayınpederinin evinde içgüveysi olarak yaşıyordu. Hiçbir erkek böyle bir şey yapmaz. Yoksa Osman Yıldırım gelin mi alınmış belli değil" diye konuştu. Bu sözlere izleyiciler ve avukatlar arasında gülüşmelere neden oldu. Jandarmalar arasında bulunan Osman Yıldırım da “Şer.... bana hakaret ediyor" diye bağırdı. Bu sırada Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Burada ciddi bir yargılama yapılıyor. Gülmeyin" diyerek uyarıda bulundu. Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün kızı aynı zamanda avukatı Zeynep Küçük de "Neye gülüp gülmeyeceğimize siz mi karar vereceksiniz?" diye sordu. Özese de "Burada ciddi bir olay araştırılıyor. Sizi dışarı çıkarmak zorunda kalacağım" diyerek Avukat Küçük'ü uyardı.


TİMUROĞLU KÜFÜR ETTİ

Bu sırada savunması için kürsüde bulunan Erhan Timuroğlu, Osman Yıldırım ile tartıştığı sırada "İftira atanın a...." diyerek küfür etti. Mahkeme Başkanı Özese de jandarmaya talimat vererek sanık Timuroğlu'nun duruşma salonundan çıkarılması talimatını verdi.
Erhan Timuroğlu salondan çıkarıldığı sırada tutuklu sanıklar Oktay Yıldırım, Mehmet Bedri Gültekin ve Erkan Önsel de , Timuroğlu'nun savunmasının yarıda kaldığını belirterek salondan çıkarılmasına itiraz etti. Mahkeme Başkanı Özese, Oktay Yıldırım, Mehmet Bedri Gültekin ve Erkan Önsel'inde salondan çıkarılması talimatını verdi. İşçi Partili sanık Turhan Özlü de tepki göstererek salondan çıkmak isteyince Özese, "Turhan Bey'i çıkarmayın" dedi. Timuroğlu'nun avukatı Mustafa Murat Tuncel de "Müvekkilim kendisine küfür edildiği için bir anlık sinirle küfür etti" dedi. (dha)