Ergenekon'da iddiaların ardı arkası kesilmiyor

Tansu Çiller'den MLKP bombasına, ses kasedinden suikast planına...

 

İSTANBUL - Firari sanık, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün yakalanması ve 10. dalgada birden fazla cephaneliğe ulaşılmasıyla devam eden Ergenekon soruşturmasında, iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Basına yansıyan bazı iddialar şöyle: Başbakana yönelik bir süikast krokisi yakalandı, aralarında eski Başbakan Tansu Çiller, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un da bulunduğu 2 bin 500 ses kaydı bulundu, Ergenekon'a ait bir el bombasıyla yasadışı Marksist Leninist Komünist Partisi'nin (MLKP) bir eyleminde kullandığı el bombası kardeş çıktı...

BAŞBAKANA SUİKAST PLANI: Zaman, manşetinden duyurduğu habere göre, emekli Yarbay Mustafa Dönmez'in Sakarya'daki evinde bulunan ajandanın kapağındaki özel bölmeye gizlendiği iddia edilen suikast planında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Keçiören'deki evinin detaylı ardesi vardı. İddiaya göre 'uydu fotoğraflarından' yararlanılarak oluşturulan krokiye göre, başbakanın evinin 200 metre uzağından lav silahıyla ateş edilecekti.

Aynı haberi manşete taşıyan Taraf'a göreyse kroki, ajandanın kapak astarından çıkmıştı. Kroki, 'google earth' programı yardımıyla elde edilen harita üzerinde hazırlanmıştı. Bu krokide, Erdoğan'ın eve gidiş geliş güzergahları ve suikast yapacak kişilerin kaçış yolları oklarla belirlenmişti. Aynı habere Bugün de yer verdi.

Hürriyet, Star ve Vatan gazeteleriyse göreyse bu krokinin Atabeyler çetesine yönelik operasyonda ele geçirilen krokinin de bir benzeri.

2 BİN 500 SES KAYDI: Sabah'a göre, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün evindeki aramada, aralarında gazetecilere, emekli ve muvazzaf generallere ve yüksek bürokratlara ait 2 bin 500 ses kayıt örnekleri bulundu. Ersöz'ün kızına ait evdeyse eski Jandarma Genel Komutanı ve Ergenekon sanığı Şener Eruygur'a ait ses kaydı bulundu. Bu ses kaydının 2005'ta Eruygur ile eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ergenekon'un firari sanığı Bedrettin Dalan arasında yapıldığı öne sürüldü. Kayıtta Eruygur'ın, TSK'nin Amerikan Yahudi Cemaati ile irtibata geçerek AKP'nin yükselişini durması gerektiğini belirten Dalan'a, "Haklısınız" dediği iddia edildi.

ÖZKÜK'Ü DİNLEMİŞLER: Hürriyet, Ersöz'ün evindeki aramada, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün telefon konuşmalarına ait dinleme kayıtlarının ele geçirildiğini önü sürdü. Ancak aynı haberde görüşüne yer verilen Ersöz'ün avukatı Gülten Güven, bu iddiayı yalandı. Aynı habere Milliyet, Taraf, Star ve Bugün de yer verdi..

ÇİLLER'İN DE KAYDI VAR: Yeni Şafak ve Vatan, Özkök'ün yanı sıra eski Başbakan Tansu Çiller'e ait ses kayıtlarını da bulunduğunu ileri sürdü.

MLKP BOMBASI: Dönmez'in evinde ele geçirilen kroki doğrultusunda Sincan'daki kazıda bulunan 30 el bombasının, MKLP'nin Star gazetesi İzmir Temsilciliği'nin de bulunduğu iş hanına 2003'te attığı el bombasıyla aynı kafileden olduğu önü sürüldü. Bu iddiaya Hürriyet, Yeni Şafak, Vatan, Taraf ve Bugün yer verdi.

ALPARSLAN ARSLAN NOTU: Sabah, tutuklu sanık Çağdaş Türkiye Partisi (ÇTP) Genel Başkanı Hasan Ataman Yıldırım'ın dosyalarında bir şifreli klasör bulunduğunu iddia etti. Klasörde, Danıştay saldırganı Alparslan Arslan'la ilgili, "Arslan'ın babasıyla görüşüldü, o konu halledildi" yazıldığını öne sürüldü. Bu notun, Arslan'ın babası İdris Arslan'ın hesabına yatan 100 bin YTL ile ilgisinin olup olmadığının araştırıldığı kaydedildi.

KEMER'DEKİ CEPHANE: Milliyet, Kemer'de ormanlık arazide battaniyeye sarılı halde bulunan bir kannas tüfek, iki kaleşnikof silah, bir lav silahı ve patlayıcının, Ersöz'ün sağ kolu diye bilinen emekli albay Atilla Uğur'a ait olup olmadığının araştırıldığını yazdı. (Radikal)