Ergenekon'da lav silahı, kalem tabanca...

Ergenekon'da lav silahı, kalem tabanca...
Ergenekon'da lav silahı, kalem tabanca...

Ankara Gölbaşı?nda yapılan kazıdan çıkanlar ile aramalarda ele geçirilen cephanelik, dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü?nde topluca basına gösterildi.

Ergenekon operasyonunu başlatan el bombaları, son dalgada 11 ilden toplanan 'cephaneliğin' yanında devede kulak kaldı: ABD ve Alman yapımı bombalar, Kalaşnikoflar, C-4 patlayıcılar, kalem silah, tüfek bombası, uçaksavar mermisi...

İSTANBUL - Son yapılan Ergenekon operasyonunda 11 ilde yapılan baskın ve aramalarda ele geçirilen silah ve patlayıcılar bir araya getirilerek, basına gösterildi.
Ergenekon’un cephaneliğinde ele geçirilen 25 el bombasından 23’ünün MKE yapımı, birinin M26 Amerikan yapımı, birininse DM41 Alman yapımı olduğu ortaya çıktı. El bombalarının bir bölümünün seri numaları silinmiş, bazılarının seri numaralarına ise boya baskı yapıldığı saptandı. Ele geçirilen silahlar arasında Kalaşnikof, lav silahı ve kalem tabanca da var.

11 ilden toplandı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 7 Ocak’ta başlatılan 10. dalga Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan 33 zanlının adliyeye sevk edilmesinden sonra baskın ve aramalarda ele geçirilen silah ve patlayıcıları basına gösterdi. Emniyet’in açıklamasında, son operasyonun 11 ilde yapıldığı da kesinleşmiş oldu. Buna göre son operasyonun yapıldığı iller şunlar:
“İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Kastamonu, Sivas, Muğla, Şırnak, Balıkesir, Uşak ve Tokat.” 

Neler var neler...
Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre ele geçirilen tüm cephaneliğin dökümü de şöyle:
“25 adet el bombası, 10 adet el bombası fünye grubu, iki adet dolu lav silahı, 590 gram detasheet patlayıcı, 100 gram C-3 plastik patlayıcı, 130 gram C-4 patlayıcı, 50 gram barut, bir adet Mısır yapımı makineli tüfek, iki adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, sekiz adet Kalaşnikof şarjörü, 29 adet tabanca (yedisi ruhsatlı), bir adet kalem tabanca, 16 bin 332 adet çeşitli çap ve marka fişek, 114 adet 9 mm çaplı kovan, bir adet anti personel tüfek bombası, bir adet uçaksavar mermisi, 11 adet MKE sis kutusu, iki adet MKE sis lancheri, iki adet kuru sis kutusu, dört adet hakem bombası, dört adet ABD gaz bombası, bir adet M4 A1 askeri aydınlatma tuzağı, bir adet havai fişek ateşleme fitili, iki adet MKE gösteri el bombası, 210 cm. plastik dış kaplı saniyeli fitil, sekiz metre infilaklı fitil, üç adet shootgun fişeği, 10 adet av tüfeği, yedi dürbün, dört el telsizi.”
Polis yetkililerinden alınan bilgiye göre eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’in evindeki notlar arasında bulunan krokiye göre Ankara’daki kazılarda ele geçirilen iki lav silahının seri numarasının silindiği anlaşıldı.

Patlayıcı, Türkiye’de ilk
Yetkililer, operasyonda ele geçirilen ABD yapımı ‘detasheet’ patlayıcının tahrip gücü bulunmadığını ancak çok yüksek ses çıkardığını, bu patlayıcının Türkiye’de ilk kez ele geçirildiğini söyledi.
Operasyonda ele geçirilen ‘Hakem’ bombasının ise patlama esnasında sadece belli bir bölgede lokal tahribata neden olduğu bildirildi. 25 el bombasından 23’ünün MKE yapımı, birinin M26 Amerikan yapımı, birininse DM41 Alman yapımı olduğu ortaya çıktı. El bombalarının bir bölümünün seri numaları silinmiş, bazılarının seri numaralarına ise boya baskı yapıldığı saptandı. Silinen seri numaralarının yeniden bulunmasının mümkün olmadığı belirtildi.

El bombasıyla başladı
Ergenekon operasyonu kapsamında ilk cephanelik 13 Haziran 2007’de Ümraniye Çakmak Mahallesi’nde bir gecekondunun çatı katında bulunmuştu. 18 adet MKE yapımı el bombası ve bunlara ait fünye, yedi adet NATO standartlı el bombası ve iki adet Alman yapımı toplam olmak üzere 27 adet el bombası ele geçirmişti. Bundan 13 gün sonra da emekli binbaşı Fikret Emek’in Eskişehir’de annesinin evinde de 12 adet el bombası iki adet uzun namlulu silah, 11 kilogram C3 patlayıcı ve 11 kilogram TNT ele geçirilmişti. (Radikal)