Ergenekon'da mütalaa verildi: Terör örgütü sabittir

Ergenekon'da mütalaa verildi: Terör örgütü sabittir
Ergenekon'da mütalaa verildi: Terör örgütü sabittir
Ergenekon davasında savcılar esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - 4,5 yılı aşkın süredir devam eden Ergenekon Davası'nda savcılar esas hakkında hazırladıkları mütalaayı mahkemeye sundu. Duruşmaya CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hasan Iğsız ile Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 41 tutuklu sanık katıldı. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 26 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

 

MAHKEME BAŞKANI KAPIYI KAPATTIRDI

 

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in esas hakkındaki mütalaayı okumaya başlamasının ardından avukatlar itiraz etti. Ancak Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese avukatlara söz vermeyeceğini belirtti. Bunun üzerine bazı avukatlar salonu terk etti. Bazı sanıkların da duruşma salonundan çıkmak istemedi üzerine Mahkeme Başkanı Özese jandarmaya talimat verdi. Jandarma sanıkların duruşmadan çıkışlarını engelleyerek kapıyı kapattırdı. 

 

MÜTALAA: TERÖR ÖRGÜTÜ SABİT* Mütaalada “Ergenekon terör örgütünün olduğu sabittir” cümlesi kullanıldı.

* Ergenekon Davası mütalaasında, soruşturmasının ana delilini oluşturan Ümraniye'deki bombalı evde yaşayan tutuklu sanık Ali Yiğit'in beraati istendi.

* Danıştay saldırısıyla ilgili olarak yargılanan Süleyman Esen ve Salih Kunter'in de beraati istendi. 

* Eski MİT görevlisi olan Özel Yılmaz’ın dosyası MİT görevlilerinin yargılanmasına dair kanunda yapılan değişiklik nedeniyle ayrıldı.


* Sedat Peker, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Bora Perinçek, Ali Yasak, Emin Şirin, Güler Kömürcü Öztürk ve Tanju Güvendiren’in de bulunduğu 96 sanığın "Ergenekon terör örgütüne üye olmak" suçundan 7.5 yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. 

 

NEDEN ÖRGÜTTEN CEZA İSTENMEDİ?

 

* İlker Başbuğ, Hıfzı Çubuklu, Hurşit Tolon ve  Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında "Hükümetin cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen ya da tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. 

* İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında "örgüt yöneticiliğinden" ceza verilmesine gerek olmadığı belirtildi. Örgütten ceza verilmesine gerek olmadığı talebine dayanak olarak ise Yargıtay içtihatleri örnek gösterildi. Yargıtay içtihatlerinde ise Türk Ceza Kanunu 312'den cezalandırılması istenen sanıklar hakkında TCK 314'ten ceza verilmesine yer yoktur deniliyor. Bu bağlamda duruşma savcıları, TCK 312'den ceza verilmesini istediği sanıklarla ilgili olarak örgüt yöneticiliği ve üyeliği suçlarını kapsayan TCK 314'ten ceza verilmesini talep etmedi.

 

TUNCAY ÖZKAN: HER SÖZÜN ALTINA KALACAKLAR

 

* Tuncay Özkan hakkında "Hükümetin cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen ya da tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Tuncay Özkan bu talep sonrası duruşma salonunu terk etti. Bu sırada gazetecilere dönerek konuşan Tuncay Özkan, "Esas hakkında yazıkları her satırın, her sözün altında kalacaklar. İddianame bir diye bir şey kalmadı. Benim için bir kez ağırlaştırılmış müebbet istediler. 2 idamdan kurtuldum. Bir idam kaldı. Beni bir kere asacaklar. Böyle mütalaa olmaz. Olsa olsa komik vasat bir kitap olarak okutulur. Gerçek gerçektir. Gerçeğin hiçbir şeye ihtiyacı olmaz. Gerçeğin palavraya ihtiyacı olur mu? Alparslan Arslan, İlker Başbuğ ve 90 küsür sanık hakkında aynı şeyi istiyorlar. Böyle bir şey olmaz. Bunlar uydurma" dedi.

* İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

 

DALAN VE ÇÖMEZ'İN DOSYASI AYRILDI


* Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, eski Milletvekili Turan Çömez, Emekli Tümgenerel Mustafa Bakıcı ve Saipir Deblebidze’nin de firari sanık olması nedeniyle dosyasının ayrılmasına karar verildi. .

* Danıştay saldırısı tetikçisi Alparslan Arslan'ın "darbeye teşebbüs" ve "kasten adam öldürmek" suçlarından 6 kez müebbet hapsi istendi.

* Prof Dr. Fatih Hilmioğlu hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

* Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün ağırlatırılmış müebbet hapis cezası istendi.

* Vefat eden İlhan Selçuk, Murat Özkan ve Engin Aydın’ın ise dosyalarının düşürülmesini istendi. 

* Erol Manisalı için ağırlaştırılmış müebbet talep edildi.

* Eeski Özel Herekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in TCK'nın 312/1'inci maddesinden ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması istendi. Ancak sanığın akıl hastalığı nedeniyle cezasının 37.5 yıla indirilmesi talep edildi. 

* İstanbul Üniversitesi'nin eski rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi.

* Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

 

CHP'Lİ VEKİLLERE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

 

* CHP Milletvekili Mehmet Haberal hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

* CHP Milletvekili Mustafa Balbay hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 

* Şener Eruygur hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 

* Muzaffer Tekin hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

* CHP Milletvekili Sinan Aygün hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 

* Yalçın Küçük hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

VELİ KÜÇÜK'E 6 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET 

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün TCK'nın 312/1'inci maddesi gereğince bir kez, Danıştay saldırısına ilişkin "adam öldürmeye azmettirmek" suçundan bir kez, 4 kişiyi "öldürmeye teşebbüs etmek" suçlarından da 4 kez olmak üzere toplam 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

20 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Ergenekon davasında verilen esas hakkındaki mütalaada, aralarında Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun da bulunduğu 20 tutuksuz sanık hakkında yüklenen suçu işlediklerine dair iddianamelerde belirtilen kuvvetli suç şüphesini gösteren somut olgular bulunduğu gerekçesiyle yakalama kararı verilmesi istendi.

Haklarında yakalama kararı istenen sanıklar şöyle sıralandı:

1-Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz
2-İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu
3-Emekli Tümgeneral Erdal Şenel
4-Mustafa Özbek
5-Rıza Ferit Bernay
6-Emin Gürses
7-Bekir Ozturk
8-Birol Basaran
9-Cihandar Hasanhanoglu
10-Erol Manisalı
11-Ferid İlsever
12-Hayrettin Ertekin
13-Hayrullah Mahmud Özgür
14-Hüseyin Görüm
15-Muammer Karabulut
16-Mustafa Abbas Yurtkuran
17-Mustafa Koç
18-Neriman Aydın
19-Serhan Bolluk
20-Tekin Irşi

61 SANIĞIN TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Başbuğ'un da aralarında bulundğu 61 tutuklu sanığın ise tutukluluk haline devam edilmesine karar verilmesini istedi. 

Mütalaanın okunması tamamlandı ve duruşmaya ara verildi. Duruşmaya Genelkurmay'dan gelen belgelere yönelik alınan taleplere ilişkin ara kararın açıklanmasıyla devam edilecek. Mahkemenin ardından duruşmayı ileri bir tarihe ertelemesi bekleniyor. Ergenekon davasında bundan sonraki duruşmalarda sanık ve sanık avukatlarının esasa ilişkin savunmaları alınacak ve sona gelinmiş olunacak.

64 SANIĞA MÜEBBET HAPİS

Ergenekon davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen toplam sanık sayısı 64 oldu.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 64 sanığın tam listesi:

Hurşit Tolon
Tuncay Özkan
Alaettin Sevim
Alparslan Arslan
Bekir Öztürk
Cemal Gökçeoğlu
Cihandar Hasan Hanoğlu
Doğu Perinçek
Durmuş Ali Özoğlu
Dursun Çiçek
Emin Gürses
Ergün Poyraz
Erhan Timuroğlu
Erol Manisalı
Fatih Hilmioğlu
Ferit İlsever
Fuat Selvi
Ümit Sayın
Kemal Gürüz
Hasan Ataman Yıldırım
Hasan Atilla Uğur
Hasan Iğsız
Hayrettin Ertekin
Hayrullah Mahmut Özgür
Hıfzı Çubuklu
Hulusi Gülbahar
Hüseyin Görüm
Hüseyin Nusret Taşdeler
İbrahim Şahin
İsmail Hakkı Pekin
İsmail Sağır
İsmail Yıldız
Kemal Aydın
Kemal Kerinçsiz
Kemal Alemdaroğlu
Levent Ersöz
Mehmet Eröz
Mehmet Fikri Karadağ
Mehmet Haberal
Mehmet İlker Başbuğ
Mehmet Otuzbiroğlu
Mehmet Şener Eruygur
Muammer Akbulut
Muhittin Erdal Şenel
Murat Uslukılıç
Mustafa Yurtkuran
Mustafa Balbay
Mustafa Dönmez
Mustafa Koç
Ferit Bernay
Muzaffer Tekin
Neriman Aydın
Oktay Yıldırım
Orhan Güçlü
Osman Yıldırım
Sedat Özüer
Serhan Bolluk
Sevgi Erenerol
Sinan Aygün
Tekin Irşi
Veli Küçük
Yalçın Küçük
Yusuf Erikel
Ziya İlker Göktaş 
 

 


  http://www.radikal.com.tr/112567211256726

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Elbetteki terör örgütü - MahmutYahya

  Ergenekon terör örgüdür.Bunu herkes biliyor.Birtek Kılıçtaroğlu chpliler,ulusalcılar bilmiyor.Onun dışında herkes biliyor.Chp ve ulusalcılarda türkiyede yüzde 10 luk bir kesim.

  64 Idam! - Turk

  Sukurler olsun idam cezasi yok! Cok sagolsun idam cezasini kaldiranlar!... Kazara, idam cezasi ulkemizde olsaydi; 64 kisi icin idam cezasi -istenecekdi- verilecekdi, degil mi?...

  ergenekon'da mütalaa verildi hk. - fgemak

  ABD nin BOP projesi çerçevesinde TSK nin gücünün zayıflatılması amaçlanmış ve bu özel yetkili mahkemeler oluşturulmuştur.silivri mahkemelerinden adalet çıkmasını beklemek hayal olur,özel yetkili mahkemeler ve bu mahkemelerin önüne konulan kanunu hazırlayan AKP li vekiller toplumdan aldıkları yetkiyi kötüye kullandıkları görülmektedir.adaletin böyle haksız dengesiz kararları kamu vijdanını rahatsız etmektedir.böyle önemli bir kararı referandum sonucu kamuoyunun suçlu veya suçsuz şeklinde bir oylama ile vermesi isabet olur düşüncesindeyiz,gelecek projeksiyona bakıldığında AKP neticede bir siyasi partidir görevinin bir nihayet zamanı olacaktır ancak TSK bu ülkenin temel kurumu olarak yaşamaya devam edecektir,ekilen bu kin nefret başbakanı nasıl bir yıl hapisten dolayı buralara kadar sürükledi ise cezaevindeki bu komutanların içindeki nefret yıllar sonra bile dindar kesim üzerinde nefretini kusacaktır,bundan da toplum zarar görür onun için adil ve dengeli davranmakta yarar olacağını düşünüyoruz.

  balık hafıza - eurofaishon

  yorumlar ergenekon için yapılıyor arkadaşım sanırsın içerdekiler demokratik bir toplumun inşaasını yaparken ,kitap yazarken, ezilen halklar için mücaadele ederken, faili meçhullerin üstüne gittiği için yargılanıyor akp faşizminden korkan bir yurttaş olarak söylüyorum adam m.kemal'i kullanıp mağduru oynuyor dünyanın görüp görebileceği en dikta yapı olan kemalizmi belleklerimize kadar işleyen bu insanların hiç mi günahı yok.

  "cemaat" mahkemesi - muratcelik123

  "Meşru" bir mahkeme değil. 28 şubat bin yıl sürmedi bugünkü darbede bin yıl sürmez. Barıştan bahsedip toplumsal barışı dinamitleyenler belki hemen yarın olmasada birgün yaptıklarının bedelini öderler...

  Apo out Basbug in - ilbeg

  Savcilari tebrik ederim. Genel Kurmay Baskanimizi el birligiyle 1 nolu terorist olan ettiler. Yeni terorist basi artik Basbug oldu. SIlivri Canisi mi denir, Silivrideki Terorist Basi'mi denir, belli olmaz. Bu talep ulkenin yari isgal altinda oldugunu gosteriyor. Yarin bugun buna karsi sert bir mucadele gerekirse sasmam. Kandildekiler gelir, yenileri Kandile yerlesirler belki de, oldu olacak, toptan olsun. Cok kizginim, lanet ediyorum duruma. Hatta bu mutaalanin neden tam da , Apo ile hukumet arasindaki gorusmelerin hizlandigi bir doneme denk geldigini sorgulamak gerek. Bu mutaala komuoyu nezdinde gorusmeleri zora dusurecektir, aynen yukarida yazdiklarim soylenecektir. Bu sabotajdan beter bir durum.