Ergenekon'da mütalaa yok müdahale var

Ergenekon'da mütalaa yok müdahale var
Ergenekon'da mütalaa yok müdahale var

Foça dan gelen 63 yaşındaki Behice Kaya, tazyikli su nedeniyle sol gözünden yaralandı. Kaya, Görme kaybı yaşıyorum. Kendi doğurduğumuz çocuklar biz

Ergenekon davasında savcı görüşünü yine açıklamadı. Koşaner'le birlikte 4 komutanın tanıklık talebi reddedildi. Dışarıda ise müdahale vardı.
Haber: FATİH YAĞMUR - fatih.yagmur@radikal.com.tr / Arşivi

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 67’si tutuklu 275 sanığın yargılandığı ‘Ergenekon Davası’nda savcı esas hakkında görüşünü açıklamadı. Başbuğ’un avukatlarının eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’le birlikte dört emekli orgeneralin tanık olarak dinlenilmesi istemini mahkeme kabul etmedi. Duruşmayı izlemek için Silivri Cezaevi önüne gelenlereyse tazyikli su ve gazla müdahale edildi.
Duruşma savcısının esas hakkındaki görüşünü açıklamasının beklendiği 13 Aralık’ta yaşanan olayların ardından dünkü duruşmada olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. E-5 ve TEM’den gelirken kullanılan cezaevi sapağına da arama noktaları kuruldu.

Otobüsler alınmadı
Sivil toplum örgütlerini taşıyan araçlar TEM otoyolu bağlantı yoluna park ettirildi. Otobüsten inerek yürüyen gruptakiler de kontrol noktası önünde beklemeye başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile CHP Milletvekili Mahmut Tanal kontrol noktalarını geçtikten sonra barikatların bulunduğu yere geldi. Oran ile Tanal barikatı geçmek istediklerini söyledi. Jandarma beklemelerini istedi. Ardından Oran ve Tanal’ın aralarında bulunduğu grup, barikatlardan atlayarak geçmek istedi. Atladıktan sonra düşen Tanal, ayağını incitti. Gruptakilerin barikatı aşması üzerine jandarma tazyikli su ve gaz bombalarıyla sert müdahalede bulundu. Duruşma salonuna öncelikle sanık yakınları, avukatlar ve gazeteciler alındı. Dışarısı olduğu gibi içerisi de gergindi. Sanıklar Başbuğ, Haberal, Balbay ile Özkan içeri girdiğinde izleyiciler alkışladı. Özkan “Vicdanın sembolü oldunuz. Vicdanı bu vicdansızlara öğretin” derken Balbay ise “4. yargı paketinde neyin çıkacağını biliyorum. Hukuku matruşkaya çevirdiler. İnanmayın” diye bağırdı. Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, söz alarak Temmuz 2011’de istifa eden eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık’ın hazır olduklarını belirtip, tanık olarak dinlenmelerini istedi. Avukat Vural Ergül de Kanada’da bulunan Tuncay Güney’in video - konferans yöntemiyle tanık olarak dinlenilebileceğini kaydetti. Savcı Murat Dalkuş bu taleplerin reddedilmesini istedi.

Komutanlar tanık olamadı
Mahkeme ise şimdiye kadar dinlenen tanıkların maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında yeterli olduğunu söyledi ve talebi reddetti. Tutuklu sanık eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun da Adli Tıp’a sevk edilmesine karar verildi. Duruşma 11 Mart’a ertelendi. Salonundakiler ara kararları protesto etti. Özese, heyeti yuhalayanların tespit edilmesini istedi.

Çelik’ten CHP’ye tepki
AK Parti Genel Başkan Yardımıcı Hüseyin Çelik, twitter’da şöyle dedi: “CHP’liler, Silivri’de yargıyı etkilemeye çalışıyor. Ergenekon ve Balyoz davalarının sonuçlarını bekleyenler, Ak Parti ’nin, kapatma davası devam ederken sergilediği olgunluğu örnek almalı. Onaylamamakla birlikte yaralanan CHP’li milletvekiline geçmiş olsun.”