Ergenekon'da söz sanıklarda

Ergenekon'da söz sanıklarda
Ergenekon'da söz sanıklarda
Ergenekon Davası'nda tutuklu sanıkların, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları alınıyor. Sanıklardan eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz apar topar mahkemeye getirildiği için takım elbise bile giyemediğini söyledi.

İSTANBUL -  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın 289. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Gazeteci Tuncay Özkan, Danıştay Saldırısı dosyası sanığı Alparslan Arslan ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 39 tutuklu sanık yer aldı. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ve YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler'inde aralarında bulunduğu 28 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

GÜRÜZ VE ŞENEL DE DURUŞMADA
Öte yandan bu davadan tutuksuz yargılanan "28 Şubat" soruşturması kapsamında tutuklanan eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile emekli Tümgeneral Muhittin Erdal Şenel, Balyoz Davası'ndan 16 yıl hapisle cezalandırılan emekli Albay Mustafa Koç ile başka suçlardan tutuklu bulunan Sami Hoştan, Yüksel Dilsiz ve Selim Akkurt da duruşmada hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların alınmasına devam edileceğini belirtti.

"AVUKATIM GELİNCE SAVUNMA YAPACAĞIM"
Savunmasının alınması için kürsüye çağrılan sanık Kemal Gürüz, takım elbise giyemediğine atıfta bulunarak, "Öncelikle kıyafetimden dolayı mahkemeden özür dilerim" dedi. Üzerinde gömlek ve pantalon bulunan Gürüz, esas hakkındaki beyanların alınması için mahkemenin kendilerine gönderdiği tebligatın cumartesi günü kendilerine tebliğ edildiğini, cumartesi gecesi de apar topar Sincan Cezaevi'nden Silivri'ye nakledildiğini belirtti. Gürüz, "Avukatımın savunmamın alınacağından haberi yok. Avukatımla temasa geçildi. Avukatım duruşmaya geldiğinde savunmamı yapacağım" diye konuştu. Muhittin Erdal Şenel de, aynı şekilde cumartesi gecesi Sincan Cezaevi'nden nakledildiğini, avukatının da duruşmaya geldiğinden haberi olmadığını ifade ederek, avukatının gelmesi durumunda savunmasına başlayacağını söyledi. Mustafa Koç, Selim Akkurt ve Yüksel Dilsiz de savunma için hazırlıklarını tamamlayamadıklarını belirterek süre talep ettiler.

SANIK TEKİN SAVUNMA SÜRESİNİ ELEŞTİRDİ
Davanın tutuklu sanıklarından Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin de savunması alınması için kürsüye çağrıldı. Mahkeme Başkanı Özese, Tekin'e avukatının salonda olduğunu ve savunma süresinin 2 saat olduğunu hatırlattı. Sanık Tekin de kendisi ve davanın tutuklu sanıklarından Veli Küçük hakkında ağır suçlamalar olduğunu belirterek, kendisine 2 saatin dışında 10-15 dakika ek süre verilmesini talep etti. Mahkeme Başkanı Özese de mahkemenin aldığı kararın belli olduğunu buna uyulmasını istedi. Sanık Tekin de kendilerine tanınan 2 saatlik süreyi ve mütalaayı eleştirdi. Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması ve Danıştay Saldırısı ile bir ilgisinin olmadığını tekrarlayan Tekin, "Beni Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması olayı ve Danıştay olayı ile ilişkilendiren, irtibatlandıran iradeyi tanımıyorum. Gerçekleri delilleri ile ortaya çıkaracağım" dedi. (Serpil KIRKESER/DHA)