Ergenekon'da tahliye umutları haftaya kaldı

Ergenekon'da tahliye umutları haftaya kaldı
Ergenekon'da tahliye umutları haftaya kaldı
Ergenekon'da mahkeme tahliye taleplerini değerlendirmedi. Duruşma pazartesi gününe ertelendi.

3. Yargı Paketi’nin yürürlüğe girmesiyle birlikte aralarında emekli orgeneraller Çetin Doğan, Hasan Iğsız ile Koramiral Kadir Sağdıç’ın da bulunduğu çok sayıda Ergenekon ve Balyoz sanığı tahliye talebinde bulundu.

Davanın bugün yapılan 200. duruşmasında mahkeme mahkeme heyetine başkanlık yapan hakim Hüsnü Çalmuk, dosyaya gelen evrakları okudu.

Çalmuk, ardından, yürürlüğe giren 6352 sayılı yasa kapsamında başvurular yapıldığını belirterek, bu konudaki değerlendirmenin, CMK'nın 108. maddesi kapsamında yapılacak ilk incelemede ele alınacağını söyledi.

Çalmuk, duruşmanın 9 Temmuz Pazartesi gününe ertelendiğini açıkladı.

Mahkemenin, CMK'nın 108. maddesi kapsamında gerçekleştireceği sanıkların tutukluluk durumlarıyla ilgili inceleme, en geç 30 gün içinde yapılıyor.

ERGENEKON DAVASI’NDA NEVZAT TARHAN TANIK OLARAK DİNLENDİ
Bugünkü duruşmada tanık sıfatıyla dinlenen psikiyatrist Nevzat Tarhan ifadesinin ardından savcı Murat Dalkuş ve avukatların sorularını yanıtladı. Tutuklu sanık Sedat Peker’ in 2003 yılında tedavi için muayenehanesine geldiğini anlatan Tarhan, "Muayenehanemde askerlik dönemimle ilgili Sedat Peker ile sohbet ettim. Peker ‘Köksal Karabay ile birlikte çalışıyorum’ dedi. Ben Peker’in bu sözlerini ’devlet içindeki bir yapılanmanın uzantısı olarak çalıştığı’ şeklinde yorumladım. Bu görüşmeden bir süre sonra Peker tutuklandı" dedi.

"HAFIZASI KARIŞMIŞ OLABİLİR"
Duruşmada söz alan Sedat Peker’in avukatı Mehmet Doğurga, "Tarhan’ın müvekkilimle ilgili sözlerinin ardındandan cezaevine giderek Peker ile görüştüm. Müvekkilim hasta olduğu için duruşmaya katılamıyor. Bana uyku düzeninin olmadığı Feneryolu’nda ve profesör olması nedeniyle 2 kez Tarhan’ın muayenehanesine gittiğini söyledi.

Müvekkilim Peker, ’Köksal Karabay’ı tanımıyorum. Profesörün unvanına saygısızlık yapmayacağız ama hafızası karışmış olabilir’ dedi" diye konuştu. Tarhan da, Peker’in kendisine Köksal Karabay ile bağlantı içinde olduğunu, ondan emir aldığını söylediğini öne sürerek, "Karabay’ın adını o zaman duyduğum için unutmadım" dedi.

"DOĞU PERİNÇEK SALONDAN ÇIKARILDI"
Şahıslarla bir husumeti olmadığını söyleyen Nevzat Tarhan, "Husumetim olanlarla yargıda hesabımı sordum. Benim darbeci ideolojiyle husumetim var" diye konuştu. Bu arada Tarhan’a sorular yöneltilirken İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek izin almadan konuşması üzerine salondan çıkarıldı. Doğu Perinçek’in duruşma salonundan çıkarılmasına tepki gösteren İP’li diğer tutuklu sanıklar Mehmet Perinçek, Mehmet Deniz Yıldırım, Hikmet Çiçek, Erkan Önsel, Mehmet Bedri Gültekin ve Turhan Özlü de salondan kendi istekleriyle çıktı. Nevzat Tarhan’ın tanık olarak dinlenmesinin tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. (ajanslar)