Ergenekon'da üç tahliye üç tutuklama

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Muammer Karabulut, Vedat Yenerer ve Orhan Tunç tahliye edildi. Üç askeri personel ise tutuklandıİSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınanlardan 3 kişi tahliye edildi.
Ergenekon soruşturması kapsamında 2008’de tutuklanan Gazeteci Vedat Yenerer, Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut ve Emekli Astsubay Orhan Tunç çapraz sorguları tamamlandıktan sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tahliye edildi.

‘BİZ UTANMIYORUZ, BİZE BU OYUNU OYNAYANLAR UTANSIN’

"Ergenekon" davası kapsamında tutuklu bulunan ve bugün tahliyelerine karar verilen Muammer Karabulut, Vedat Yenerer ve Orhan Tunç cezaevinden ayrıldı.
Tahliye işlemlerinin tamamlanmasının ardından bir araçla Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinin çıkışına bırakılan gazeteci Vedat Yenerer, emekli astsubay Orhan Tunç ve Uluslararası Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, yakınlarının "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganıyla karşılandı.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yenerer, tahliyeyi "gecikmiş bir karar" olarak nitelendirdi.
Yenerer, "Biz utanmıyoruz. Bize bu kirli oyunu oynayanlar utansınlar. İçimizdeki Atatürk sevgisini, içimizdeki vatan sevgisini, üniter yapıya, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne olan inancımızı değiştirmeye, bize bu oyunu oynayanların yedi sülalesinin gücü yetmez" dedi.
"Biz tahliye olduk, ama kalbimiz içeride kaldı" şeklinde konuşan Yenerer, "çok değerli, trafik cezası bile almamış tertemiz insanların cezaevinde olduklarını" söyledi.
"Bu insanların alçakça suçlandıklarını" savunan Yenerer, "Yüce Türk adaletine güveniyoruz. Biraz gecikmiş de olsa hak yerini buldu, ama bundan sonraki mücadelemiz devam edecek. Ben mahkemede bir şey söyledim; benim hayatımdan 11 ay aldılar, yakınlarımdan, ailemden sevdiklerimden 11 ay çaldılar. Çalanların sırtından ceketlerini alana kadar hukuk mücadelem devam edecektir" diye konuştu.
Orhan Tunç da "İçerideki kahramanlar çok mutlular. Hiçbir sıkıntıları yok. Çok sevindiler biz çıktık diye" şeklinde konuştu.
"Hırsızlık, arsızlık" yapmadığını, "Önce vatan" dediğini ve bu nedenle ceza evine girdiğini söyleyen Tunç, "Cumhuriyet savaşçıları" olduklarını, "Mustafa Kemal’in ilke ve inkılaplarıyla Türkiye’nin bütünlüğünü düşünmekten başka bir şey yapmadıklarını" anlattı.
Tunç, "11 aydan beri kendilerini suçlayanları, her türlü iftirayı atanları Allah’a havale ettiğini" söyledi.
Muammer Karabulut da Antalya’da gözaltına alındığını, İstanbul’da çıkan "lobi" belgesi nedeniyle suçlandığını belirterek, 12 duruşmalık bir hukuk mücadelesinden sonra iddia makamının da bu durumu kabul ettiğini kaydetti.
Tahliyesinde bunun etkili olduğunu düşündüğünü belirten Karabulut, "Ama 11 ay boyunca neden tutuklandığımı bilmiyorum. Şunu biliyorum; Ergenekon davası ya da uydurması açıkça Türk milletini esir almak için yapılmıştır. Ben de burada Türk Milleti adına esirdim" dedi.

ADLİYEYE GETİRİLEN 3 ASKERİ PERSONEL TUTUKLANDI

"Ergenekon" soruşturması kapsamında düzenlenen son operasyonda gözaltına alınan ve daha sonra adliyeye getirilen 3 askeri personel tutuklandı.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığının talebi doğrultusunda gözaltına alınan ve bugün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilerek savcılar tarafından sorgulanan askeri personel tutuklanmaları talebiyle nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilmişti.
Şırnak’ta görevli Teğmen Emre Baltacı, Tuzla’da görevli Jandarma Teğmen Onur Özdemir ve yine Tuzla’da görevli Teğmen Cihan Arık çıkartıldıkları Nöbetçi Mahkemece tutuklanarak Hasdal’daki askeri ceza evine gönderildi.(aa,anka)