Ergenekon'da üç tahliye var

Danıştay saldırısı davasıyla birleştirilen Birinci Ergenekon Davası'nda üç tahliye birden yaşandı. Tahliye edilenlerin arasında Danıştay saldırısının 'azmettiricisi' de var

İSTANBUL - Danıştay ve Cumhuriyet gazetesi saldırılarıyla ilgili dava Birinci Ergenekon Davası’yla birleştirildikten hemen sonra ilginç bir gelişme yaşandı. Danıştay saldırısının ‘Bir numaralı sanığı’ Alpaslan Arslan’ın “Beni azmettirdi” deyince tutuklanan Süleyman Esen Birinci Ergenekon davasına katılmasıyla birlikte tahliye edildi. Birinci Ergenekon Davası’nda önceki gün iki tahliye daha yaşandı. Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayati Özcan ve eski polis memuru Aydın Yüksek da tahliye edildi. Ayrıca dava ‘Vatanseverler Birliği Derneği Davası’ ile birleştirildi.  
Birinci Ergenekon Davası’nın 107’nci duruşması önceki gün yapıldı. Duruşmada İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever’in çapraz sorgusu tamamlandı. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, sanık ve müdafilerin taleplerini alarak duruşmaya ara verdi. 4.5 saatlik aranın ardından  Şengün, mahkeme heyetinin kararlarını açıkladı. Buna göre, tutuklu sanıklardan avukat Süleyman Esen, Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Özcan ve eski polis memuru Aydın Yüksek tahliye edildi. Üç kişi hakkında da yurtdışı yasağı konuldu. 

19 yıl hapse çarptırılmıştı
Avukat Süleyman Esen, Danıştay ve Cumhuriyet saldırılarının bir numaralı sanığı olan Alpaslan Arslan’ın ifadeleri doğrultusunda tutuklanmıştı.
Arslan; Cumhuriyet’e atılan bombaları Esen’den aldığını ileri sürmüş,  daha sonra ifadesini geri çekmişti.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Esen’e 19 yıl iki ay hapis cezası verilmişti. Ancak dava Yargıtay’da bozulmuş ve Birinci Ergenekon Davası ile birleştirilmişti.  

Vatanseverler de eklendi
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen, eski adıyla Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği olan Vatanseverler Birliği Derneği Genel Başkanı Taner Ünal ile derneğin eski Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Cinali’nin, ‘Ergenekon örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüt üyelerine bilerek ve isteyerek yardım ettiği’ iddiasıyla yargılandığı davayla ‘fiili ve hukuki irtibat’ bulunduğu gerekçesiyle birleştirmesine karar verildi. ‘Anafor’ adıyla da bilinen İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın Ergenekon’la birleştirilmesi talebiyse reddedildi. 

Veli Küçük’e suç duyurusu
Mahkemenin aldığı diğer kararlar ise şöyle: Gizli tanık ‘Anadolu’ olduğu iddia edilen tutuklu sanık Ümit Sayın, can güvenliği olmadığı konusundaki talebi doğrultusunda, süresiz olarak mahkemeye katılmaktan muaf tutulacak.
Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük hakkında 4 Ağustos’taki duruşmada beyanlarının savunma sınırlarını aştığı gerekçesiyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak. Sanık ve avukatlarının savunma dışındaki talep ve açıklamaları, mahkemenin ileri aşamalara geçmesine engel olduğu gerekçesiyle yarım saatle sınırlandırılacak. Bu sürenin üzerindeki talepler yazılı olarak mahkemeye iletilecek. Duruşmaya 31 Ağustos’ta devam edilecek. 

Ergenekon fasıl heyeti!
Bu arada ara kararların açıklanmasını bekleyen tutuklu sanıkların kendi aralarında ve yakınlarıyla sohbet edip şarkı söyledi. Tutuklu sanıklardan Mehmet Demirtaş, çevresinde oturan Veli Küçük, Nusret Senem, Kemal Kerinçsiz ve Emin Gürses’e, alçak sesle ‘Geçmesin ömrümüz sevgilim yasla’, ‘Sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç’ ve ‘Elbet bir gün buluşacağız’ gibi Türk Sanat Müziği şarkılarını söyledi.
Serbest kalan Ulusal Kanal İzmir Temsilcisi Hayati Özcan, kanalın İstanbul Temsilciliği önünde basın açıklaması yaptı. Hayati Özcan, “Neyle suçlandığımı bilmiyorum. 18 ay cezaevinde kaldım. Bu davada hukuk yok” dedi. Hayati Özcan ardından gittiği İzmir’de  davul zurna çalınarak yakınları tarafından karşılandı.  (Radikal)