Ergenekon'da üçüncü perde

1454 sayfalık üçüncü iddianamede 52 kişi suçlandı. İlk duruşma 7 Eylül'de. 'Suikast planları'nı içeren iddianamede eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ve dört rektör de suçlandı. Kanadoğlu iddianamede yok. Dalan 'bir sonraki' iddianemeye havale...

 

 

Rektörler, orgeneraller, özel harekâtçılar ve polisler aynı iddianamede

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ‘üçüncü iddianame’ dün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Böylece Ergenekon’un üçüncü davası da resmen açılmış oldu.
52 SANIK: 37’si tutuklu 52 sanık bulunan iddianame 1454 sayfa.
TUTUKLAMALAR 69 GÜNE YAYILMIŞTI: İddianamede 10 Ocak ile 17 Nisan 2009 tarihleri arasında gözaltına alınan ve tutuklanan sanıkları kapsıyor.
SANIKLARIN 13’Ü ASKER: Beşi emekli olmak üzere 13 asker iddianamede ‘şüpheli’ olarak yer alıyor.
İKİ BÖLÜM: İddianamenin giriş bölümünde örgüt çerçevesinde daha önce yapılan soruşturmalar ve açılan davalar özetlenirken, örgütün gerçekleştirmeyi planladığı ve gerçekleştirdiği eylemler, suikast planları ve el konulan silahlar geniş olarak anlatılıyor. İkinci bölümündeyse şüphelilerin bireysel durumları, suçlamalar ve uygulanması istenen yasa maddeleri yer alıyor.
SUİKAST GİRİŞİMİ İDDİALARI: İddianemede Alevi kanaat önderleri Kazım Genç ve Ali Balkız, Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan ve Sivas’ta kuyumculuk yapan Ermeni kanaat önderi Minas Durmaz Güler’e yönelik suikast planları ayrıntılı olarak yer aldı. Başbakan Erdoğan’a yönelik suikast grişimi iddiası da iddianamede anlatıldı.
ŞAHİN VE EKİBİ: Eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’in asker ve polisleri kullanarak ‘terörle mücadele’ gerekçesiyle kurmaya çalıştığı oluşum iddianemenin önemli konuları arasında.
HİLMİ ÖZKÖK ‘TANIK’ OLDU: Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün ‘tanık’ olarak alınan ifadesi de en önemli bölümlerden biri.
BİR SONRAKİ İDDİANAMEYE KALAN 43 İSİM: İddianamenin son sayfasında Tuncay Güney, Yaşar Öz, emekli orgeneral Çevik Bir, albay Dursun Çiçek (Ergenekon soruşturmasında tutuklanıp, serbest bırakıldı), Ali Kalkancı, avukat Serdar Öztürk, eski MİT müsteşarı Nuri Gündeş, İstek Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedrettin Dalan, oğlu Barış Dalan ve Kürşat Yılmaz’ın da aralarında olduğu 43 zanlı hakkındaki soruşturmanın devam ettiği belirtildi.
KANADOĞLU VE ESKİ REKTÖR ÖZTÜRK YOK: Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Giresun Üniversitesi Rektörü Osman Öztürk ‘şüpheli’ olarak yer almadı. Yine soruşturma kapsamında evi aranan Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu da iddianamede yer almıyor.
REKTÖR BERNAY VE BAĞCI SERBEST BIRAKILDI: Tutuklu sanıklardan eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ferit Bernay ve Muhterem Bağcı, mahkeme iddianameyi kabul ettikten sonra delil durumu ve tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak dün serbest bırakıldı.
İLK DURUŞMA 7 EYLÜL’DE: Sanık sayısını dikkate alan mahkeme duruşma için 7 Eylül’e gün verdi.
184 EK KLASÖRÜ VAR: Bu iddianamenin 184 ek klasörü bulunuyor. Klasörlerin önümüzdeki 10 gün içinde avukatlara dağıtılması bekleniyor.
ÜÇ İDDİANAMENİN TOPLAMI 5 BİN 818 SAYFA: Üçüncü iddianameyle birlikte üç davadaki toplam iddianame sayfa sayısı 5 bin 818’e, toplam sanık sayısı da 194’e yükseldi. Toplam klasör sayısı ise 867’e yükseldi. (Radikal)

Suçlama: Hükümeti yok etme teşebbüsü

Üçüncü Ergenekon iddianamesinde sanıklara TBMM ve hükümetini ortadan kaldırmaktan özel hayatın gizliliğini ihlale kadar çeşitli suçlamalar yöneltildi: 
* TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs,
* Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme,
* Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme,
* Bıçak veya diğer aletleri izinsiz olarak satma, satın alma taşıma veya bulundurma,
* Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme amacı dışında kullanma hile ile alma,
* Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme,
* Hukuka aykırı olarak kişiler verileri kaydetmek,
* Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek,
* Pek az sayıda mermi bulundurma veya taşıma,
* Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma,
* Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması taşınması bulundurulması,
* Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme,
* Silahlı terör örgütüne üyelik,
* Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme,
* Örgüte bilerek isteyerek yardım etme,
* Özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek,
* Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek.