'Ergenekon'da yeni gözaltılar olabilir, ek iddianame yakında'

'Ergenekon'da yeni gözaltılar olabilir, ek iddianame yakında'
'Ergenekon'da yeni gözaltılar olabilir, ek iddianame yakında'

Çolakkadı, soruşturma sürecinde dört savcı daha görevlendirildiğini söyledi.

Başsavcıvekili Çolakkadı, 11'inci dalgada yeni gözaltı olabileceğini, merakla beklenen ek iddianameninse en geç bir ay içinde hazır olacağını açıkladı

İSTANBUL - İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, Ergenekon’un 11. dalga operasyon kapsamında belge ve delillere göre yeni gözaltılar olabileceğini söyledi. Çolakkadı, merakla beklenen ek iddianameyle ilgiliyse “Bir ayı geçmez tahminime göre” diye yanıtladı.
Başsavcıvekili Çolakkadı’nın verdiği bilgiye göre Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcıları müşterek imzaladıkları yazıyla, soruşturmanın önceki evrelerinde elde edilen bilgi ve delillere göre yeni suç delilleri ve suç eşyası bulunabileceği şüphesi olan yerlerle ilgili İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden arama ve el koyma kararı talep etti.  Mahkeme kararı dün sabah uygulamaya konuldu.
Çolakkadı, soruşturma evresinde dikkatsizlikle bile hataya meydan vermemek için dört Cumhuriyet savcısının daha görevlendirildiğini açıkladı: “Arama ve el koyma işlemleri, mahkeme kararına göre gerçekleştirilmektedir. Soruşturmanın bu evresinde kolluk tarafından yakalanan kişiler derhal ilgili Cumhuriyet savcılarına bildirilecek ve Cumhuriyet savcıları bu kişilerin gözaltına alınmasına karar verdiği takdirde yetkili mahkemeye itiraz hakları bulunmaktadır. Bütün soruşturma işlemleri, yasalar çerçevesinde ve mahkemelerden alınan kararlara göre, ilgili Cumhuriyet savcısının koordinesinde görevli dört Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülmektedir. Kamu davasında iddia makamını temsil eden iki Cumhuriyet savcısından başka soruşturma evresinde dikkatsizlikle bile hatalı bir işleme meydan vermemek için dört Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiş, ihtiyaç olduğunda yeni görevlendirmeler de yapılacaktır.”
Çolakkadı, “Son operasyonda kaç kişi gözaltına alındı?” sorusu üzerine, “Değişik illerde 30’un üzerinde yerde arama yapılıyor. Bulunan belge ve delillere göre yeni gözaltılar olabilecektir. O nedenle şu anda sayı veremem” dedi. ‘Ergenekon’ soruşturmasına ilişkin ek iddianamenin ne zaman tamamlanacağı sorusunu da “Çalışılıyor. Son safhalarda, bitmesi yakın. Çok yakın zamanda biteceğini tahmin ediyoruz. Bir ayı geçmez tahminime göre” diye yanıtladı. (aa)