Ergenekon'da Yıldırım'dan Sayın'a 'tebrik'

İSTANBUL - Birinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Danıştay davası faili Osman Yıldırım, önceki günkü kapalı oturumda ‘komutanların kendisine TSK içinde bir örgütlenmeden’ bahsettiğini belirten Ümit Sayın’ı övdü. Sayın’ı takdir eden ve zeki biri  olduğunu söyleyen Yıldırım, “Örgütten kopup devletin yanında yer almasını takdirle karşılıyorum” dedi.
Silivri’deki Cezaevi’nde görülen birinci Ergenekon davasında dün 125. duruşma yapıldı. Bayram öncesinde yapılan duruşmada çapraz sorgusu yarıda kalan Osman Yıldırım, yeniden sanık kürsüsüne çıktı. Muzaffer Tekin’in sorularını yanıtlayan Yıldırım, bazen tutarsız cevaplar verdi, bazen de sorulara kızdı.
Yıldırım, Danıştay binasına yapılan silahlı saldırıyla ilişkisinin bulunmadığını, kendisinin Cumhuriyet gazetesine bomba olayıyla ilgisinin olduğunu tekrarladı.
Yıldırım, Tekin’in “Bombaları alırken kendisine talimat verilmiş mi?” şeklindeki sorusuna, “Bana kimse talimat veremez, bağımsızım” dedi. Yıldırım, bombaları aldığı iddia edilen Ataşehir’deki evin kaç katlı olduğunu, nasıl bir ev olduğunu hatırlamadığını söyledi. El bombalarını Muzaffer Tekin’den, talimatı da Veli Küçük’ten aldığını tekrar eden Yıldırım, bunun karşılığında 500 bin dolara anlaştığını iddia etti.
Yıldırım, önceki gün ifadesi ‘gizli oturum’da alınan Ümit Sayın’ı takdir ettiğini ve Sayın’ın zeki bir insan olduğunu da söyleyerek  “Örgütten kopup devletin yanında yer almasını takdirle karşılıyorum” dedi. Sayın ifadesinde komutanların kendisine TSK içinde bir oluşumdan söz ettiğini ve bu oluşuma katılması için teklif aldığını öne sürmüştü. Sayın ayrıca davanın gizli tanıklarından biri olduğunu itiraf etmişti.  

Perinçek’ten hâkime ‘bey’ tepkisi
Bu arada İP Genel Başkanı Doğu Perinçek mahkeme heyetine başkanlık yapan üye hâkim Hasan Hüseyin Özese’ye hitaben, “Sanığa ‘Osman bey’ diyorsunuz. Başkanım neredeyse Sultan Osman diye yazacaksınız. Bari Osman Gazi yapın” diyerek tepki gösterdi. Özese de, “Ben herkese aynı şekilde hitap ediyorum” dedi. (Radikal)