'Ergenekon'u iktidarlar korumuş, sümenaltı etmiş'

'Ergenekon'u iktidarlar korumuş, sümenaltı etmiş'
'Ergenekon'u iktidarlar korumuş, sümenaltı etmiş'

BaşbakanTayyip Erdoğan, Polonya?da Gdansk Üniversitesi?nde bir konferans verdi ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. FOTOĞRAF: EPA

Erdoğan, önceki iktidarları Ergenekon'u korumak ve sümenaltı etmekle suçladı, gözaltıları savundu: Güvenlik güçlerinin zanlı olarak düşündüğü isimleri götürüp vermek görevi vardır

GDANSK - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon soruşturmasından rahatsız olanların, davayı hükümetle ilişkilendirmeye çalıştığını söylerken, “Çünkü bugüne kadar bu işler ne yazık ki gelen iktidarlar tarafından ya sümenaltı edilmiş veyahut da koruma altına alınmıştır” dedi. Erdoğan, soruşturma boyunca yoğun eleştiri konusu olan gözaltılar konusunda ise güvenlik güçlerine sahip çıktı: “Her şeyin ak mı kara mı ortaya çıkabilmesi için de güvenlik güçlerinin yargının istediği bütün bu belgeleri kendilerine teslim etmesi, bu noktada zanlı olarak düşündüğü isimleri götürüp vermek görevi vardır.”
Başbakan Erdoğan dün Polonya’da Gdansk Üniversitesi’nde bir konferans verdi ve öğrencilerin sourlarını yanıtladı. Erdoğan özetle şunları söyledi:
TSK görev alanı içinde: (‘Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hükümete olan etkisinin AB’ye girme noktasında azalması gerekir. Ne düşünüyorsunuz?’ sorusu üzerine)TSK, şu anda Anayasa’da kendisiyle ilgili tanımlanan görevi zaten yapmaktadır. Oradaki görev alanı neyse o görev alanı içerisinde kalmaktadır. Ama bunun Türkiye’nin dışında bu şekilde anlatılması ve anlaşılmasını ben anlamakta zorlanıyorum. Birileri eğer Türkiye’ye fatura kesmek istiyorsa, bakıyorsunuz kulağı çok farklı yerlerden zorlanarak gösteriyorlar. Buralardan gitmeye gerek yok. Kestirmeden bunu bize sorsalar, biz cevabını kendilerine veririz. Türkiye’nin böyle bir sorunu yoktur ve TSK kendi görev alanı içerisinde çalışmaktadır.

‘Bu hükümet bunları korumadı’

Ergenekon’u yargı başlattı: Ergenekon süreci yargının başlattığı bir süreçtir. Yargı bu süreci başlatırken tabii yürütmenin başı olan bizlere bir talimat vermektedir. O da şudur; ‘Ergenekon’ ile ilgili ismi geçenlerin yakalanarak kendilerine teslim edilmesidir. Herhangi bir belge, doküman, bu arada bulunduğu gibi çeşitli mühimmat vesaire... Bunlarla ilgili yargının elinde birçok belgelerin olduğunu gördük. Bunlar güvenlik teşkilatlarımıza bildirilmiştir. Güvenlik teşkilatlarımız da bunun gereğini yaparak, şu ana kadar gerek verilen isimler noktasında gerekse bu tür belirlenen noktalarda araştırmalarını yaparak oralardan elde ettikleri belgeleri, bilgileri, araç gereç, mühimmat, ne aklınıza gelirse bunları yargıya teslim etmiştir. Yapılan iş budur. Bunun hükümete etkisi nedir noktasında sorunuza bir cevap verecek olursam, bu konuda tabii rahatsız olan çevreler hükümetle bunun ilintisini kurmaya çalışmışlar. Çünkü bugüne kadar bu işler ne yazık ki gelen iktidarlar tarafından ya sümenaltı edilmiş veyahut da koruma altına alınmıştır. Ama bu hükümet bunları koruma altına alan bir hükümet olmamıştır.
Gözaltılara savunma: ‘Demiştir ki, ‘Yargısız infaz olmaz’ doğrudur, ancak her şeyin ak mı kara mı ortaya çıkabilmesi için de güvenlik güçlerinin yargının istediği bütün bu belgeleri kendilerine teslim etmesi, bu noktada zanlı olarak düşündüğü isimleri götürüp vermek görevi vardır. Bu görevini yerine getirmek zorundadır. Ama hiçbir yere kimse kalkıp ’bu suçludur’ deme hakkına sahip değildir. Ne zamana kadar, karar kesinleşinceye kadar. Şu anda henüz yargı süreci devam etmektedir. Bundan dolayı da kimseye böyle bir ithamda bulunma hakkına sahip değiliz.” (aa)