@ismailsaymaz

Ergenekon'u öneren de gitti yöneten de!

Ergenekon'u öneren de gitti yöneten de!
Ergenekon'u öneren de gitti yöneten de!

Ergenekon operasyonunu yöneten Mustafa Aktaş, Sakarya Emniyet Müdürlüğü'nden alındı.

Bugün görevden alınan 16 il emniyet müdürü arasında Ergenekon Operasyonu'nu ilk olarak öneren Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven ile operasyonu yöneten Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş da var.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İçişleri Bakanlığı bugün 16 ilin emniyet müdürünü görevden alarak, merkeze çekti. Bunlardan üçü geçmişte kamuoyunu çok yakından ilgilendiren davalarla öne çıkmıştı. Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, iddiaya göre, 2001 ve 2006’da Ergenekon Operasyonu’nu yapmayı önermiş fakat bu talebini kabul ettirememişti. Sakarya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş da, yeniden yargılanmaları gündemde olan Ergenekon Operasyonu'nu yöneten polis ekibin başındaki isimdi.
Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ise Zirve Yayınevi cinayeti sırasında Malatya’daydı. Kahya’ya bağlı polis ekibi, cinayetten tam bir gün önce atış taliminden dönerken yakaladıkları üç zanlıyı, “çevreyi kirletme” cezası keserek serbest bırakmış, üzerlerindeki üç kurusıkı silahı ise bulamamıştı! Bu silahlar ertesi gün cinayet mahallinde bulunmuştu. 

Savcı Öz de artık sürgün hakimler adliyesinde

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven: Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun’un iddiasına göre o tarihlerde yardımcılığını yapan Recep Güven, 2001 ve 2006 yıllarında önüne iki kez “Ergenekon Terör Örgütü” adlı bir çalışmayı getirip operasyon yapılmasını önerdi. Fakat Uzun, eldeki bilgiler yetersiz olduğu için bu bu talebi geri çevirdi. Uzun, Ergenekon operasyonun yapılmasına engel olarak görüldüğü için görevinden alındığını iddia ediyor. Recep Güven, Diyarbakır’daki ilk mesaisinde, “Dağda ölen teröriste ağlamayan insan değildir” deyince Başbakan Erdoğan ’ın tepkisini çekmişti. Öte yandan, bir önceki görev yeri olan Siirt’te ise gösteri düzenleyenlere karşı sert tutumuyla biliniyordu. 
İstanbul Emniyet Müdürü, aslında hâlâ Aksaray Valisi!

Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş: Bugün görevden alınan 16 il emniyet müdürü arasında bulunan Sakarya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş'ın, yeniden yargılanmaları gündemde olan Ergenekon Operasyonu yöneten polis ekibin başındaki isim olduğu belirtildi. Sakarya'dan merkeze alınan Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 2007 yılında yapılan Ergenekon Operasyonu'nu düzenleyen ekibin önde gelen ismi konumundaydı. O dönem İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olan Aktaş'ın adı görevi sırasında birçok operasyonda gündeme geldi. Mustafa Aktaş, Ergenekon operasyonlarının planlama ve uygulama safhalarda bizzat yer almasının yanı sıra bazı illerde Terör, Mali Suçlar, Güvenlik ve Organize Şube müdürlükleri yaptı. Aktaş, Uzan ailesine yönelik yapılan operasyonu da yönetmişti. Mustafa Aktaş 2009 yılında Ağustos ayında yapılan terfi sonucunda Tokat Emniyet Müdürlüğü görevine atanmıştı. (Zafer TOKUŞ/ADAPAZARI-DHA)

Ankara Emniyeti'nin 3 numarası 41 kilometre uzağa gitti!


Zirve sanıklarını katliamdan bir gün önce serbest bırakan ekibin başındaydı


Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya:
Kahya, Nisan 2007’de gerçekleşen Zirve Yayınevi katliamı sırasında Malatya Emniyet Müdürü'ydü. Kahya’ya bağlı polis ekibi, cinayetten bir gün önce atış taliminden dönen üç zanlı hakkında, “çevreyi kirletme” suçundan işlem yapıp serbest bırakmıştı. Üç zanlının üzerlerinde bulunan silahlar ertesi gün cinayet mahalinde bulunmuştu. Kahya daha sonra Bursa’ya atandı. Bu şehirdeki ilk açıklaması, parklarda çalılar arasında öpüşen kimi çiftlerden rahatsızlığını dile getirmek oldu. Polis kolejinden atıldıktan sonra “Cemaatin Copları” adlı bir kitap yazan Zübeyir Kandıra, Kahya’nın kolejde kimi öğrencileri “komünist” ilan ederek, cezalandırdığını iddia etmişti.