@ismailsaymaz

Ergenekon'un aritmetiği

Ergenekon'un aritmetiği
Ergenekon'un aritmetiği
Ergenekon kararının bilançosu: 180 örgüt üyeliği cezası verildi. Mahkemeye göre 11 örgüt yöneticisi var. Gizli tanıklık yapanların cezası düştü. Beraat sayısı 22.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Ergenekon davası, önceki gün bitti.Mahkeme kararına göre, 275 sanıktan 180’i ‘örgüt üyeliği’, 14’ü de ‘örgüt adına suç işleme ve örgüte yardım’dan ceza aldı. Gizli tanık ya da itirafçı olan 4 sanığa verilen cezalarda indirim yapıldı. Mahkeme, ‘örgüt üyeliği’ suçundan pek sık karşılaşılmayan bir uygulamaya giderek, onlarca sanığa 10 yıl ve üzeri miktarda ceza verdi. 22 kişi beraat etti. Aralarında Yalçın Küçük’ün de olduğu altı kişinin ‘örgüt yöneticisi’ olduğunu kaydeden mahkeme, beş kişi hakkında da bu suçtan ötürü soruşturma yürütülmesi için savcılığa başvurmayı kararlaştırdı. İşte Ergenekon’un bilançosu:

180 Örgüt üyeliği cezası


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti önceki günkü kararında 275 sanıktan 180’ine ‘örgüt üyeliği’ suçundan ceza verdi. Kararın detaylarına göre 180 kişiden 114’ü sadece bu suçtan ceza aldı. Ceza dağılımı ise değişiklik gösterdi. Örneğin 82 sanığa, en alt sınır olan, 6 yıl 3 ay ceza verilirken, diğer sanıklarda ya ceza arttırımına gidildi ya da en üst sınırdan hüküm kesildi. Daha önce Özel Yetkili Mahkemeler’de (ÖYM’) pek görülmeyen bir cezalandırma yöntemi uygulandı. Beş sanığa 15, iki sanığa 13, 11 sanığa 12, 19 sanığa 10 ve beş sanığa da dokuz yıl kesildi. Ceza arttırımının uygulandığı sanıkların, İşçi Partisi (İP) üyeleri gibi bugün de siyasi olarak etkinliklerini sürdüren kişilerden olduğu görülüyor. Ayrıca ‘örgüt adına suç işlemek’ suçundan yedi ve ‘örgüte yardım’ suçundan da mahkeme yedi kişiye ceza veridi.

4 İtirafçı ve gizli tanıklara az ceza


Davada istisnai bir şekilde ‘örgüt üyeliği’ suçundan dört yılın altında ceza alan dört sanık var. Dört sanığı diğerlerinden ayıran vasıfları ise ya ‘gizli tanık’ ya ‘itirafçı’ ya da yasaya aykırı şekilde, iki vasıftan birine aynı anda sahip olması. Bu sanıklardan biri 3 yıl 9 ay hapis cezası alan Osman Yıldırım’dı. Danıştay davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis alan Yıldırım, Yargıtay bu cezayı bozduktan sonra birleşen Ergenekon kapsamında yargılandı. Yıldırım’a Danıştay ve Cumhuriyet gazetesi saldırılarından beraat verildi. Yıldırım ‘Pişmanlık Yasası’ indirimiyle 3 yıl 9 ay aldı. ‘Gizli Tanık Anadolu’ olduğu iddia edilen Prof. Ümit Sayın davada 2 yıl altı ay 22 gün, ‘Gizli Tanık Ahmet Faruk’ olduğu savunulan Yüksel Dilsiz 1 yıl on ay 15 gün hapis cezası aldı. Yine itirafçı olan Ulaş Özal hakkında ise bir yıl altı ay 22 gün ceza verildi.

22 Tüm suçlardan beraat ettiler


Mahkeme önceki günkü kararında 22 sanığın beraatine hükmetti. Beraat eden sanıklar arasında geçmişte Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Danıştay saldırısı davasında ‘örgüt üyeliği ve bomba temin etmek’ suçundan 10 yıl ceza alan avukat Süleyman Esen de var. Esen’in diğer özelliği, aynı davada ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezasına çartırılan diger sanık Osman Yıldırım’ın ‘gizli tanık’ olmasında aracılık yaptığı iddiasıydı. Yıldırım’ın, yargılama boyunca hiç dillendirmediği ve karardan sonra ortaya attığı “Bu eylemi Ergenekon yaptırdı” iddiası üzerine Danıştay davasında verilen karar bozuldu. Böylece Ankara’daki dava İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Ergenekon Davası ile birleşti. Önceki günkü yargılamanın sonunda Osman Yıldırım, iki saldırıdan beraat edip tahliye olurken, Süleyman Esen de beraat etti.

31 ‘Darbeye teşebbüs’

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon davasında 31 sanığı ‘darbeye teşebbüs’ olarak bilinen ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerinin yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçundan cezalandırdı. Bu suç bakımından da cezalar değişkenlik gösterdi. Eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı ve CHP Milletvekili Sinan Aygün’e önce ‘darbe teşebbüsü’nden ceza verildi. Bu cezalar daha sonra eylem ‘eksik teşebbüs’ aşamasında kaldığı gerekçesiyle indirildi. Sonuçta mahkeme ‘darbeye teşebbüs’ten dokuz sanığı ‘müebbet’ ve dokuz sanığı da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

11 Örgüt yöneticisi


­Prof. Yalçın Küçük, Prof. Kemal Alemdaroğlu, Doğu Perinçek, Veli Küçük, Fikri Karadağ ve Muzaffer Tekin’e ‘örgüt yöneticiliği’ suçundan ceza verildi. Küçük ve Tekin somut bir eylemle, Danıştay’a yönelik saldırı ile suçlandı. Yönetici oldukları iddia edilen diğer sanıkların siyasi faaliyetleri bu suçlamaya dayanak kabul edildi. Mahkeme ayrıca Tuncay Özkan, İbrahim Şahin, Şener Eruygur, Durmuş Ali Özoğlu ve Kemal Aydın hakkında da yönetici oldukları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.


  http://www.radikal.com.tr/114518011451804

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Derin Devlet bitti mi? - X120

  Darbeye teşebbüs edenler ikişer kere müebbete çarptırılırken, darbeci olduğu kanıta hacet bırakmayan Kenan Evren "paşalar gibi" yaşamaya devam ediyor. Bir yandan derin devleti yok etmek için devasa operasyonlar yürütülüyor diğer yanda derin devlet denince herkesin ilk aklına gelenlerden biri olan Mehmet Ağar sörf tahtası elinde, tatil yapıyor. Davayı medyadan takip eden halk, Veli Küçük ve Kerinçsiz'i, Balbay ve Başbuğ'la aynı kefeye sığdırmaya çalışıyor... Kamuoyunu bu kadar ilgilendiren bu davanın, kamunun oyuna/güvenine ihtiyacı olanlarca daha açık, net ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde izah edilmesine şiddetle ihtiyaç var. Bakın, demagoji demiyorum, izah diyorum.

  siyasi faaliyetlerden müebbet hapis. - sktk60

  mahkeme siyasi faaliyetlerden dolayı doğu perinçek ve tuncay özkan'a diğer milletvekillerine ağır cezalar verdi mahkeme bu örgütün başını buldumu? yok neymiş siyasi faaliyet... memleketi din siyasettir yada siyaset dinin ta kendisidir diyenler yönetiyor hükümet ve başbakan gidip gazze'ye hamas'la görüşmüyormu pkk.nın siyasi örgütü hatta meclisteler BDP.ile görüşmüyormu suriyedeki örgütlerle görüşmüyormu abd.projesinin eş başkanıyım demiyormu bunlar siyasi faaliyet değilmi adalet'e bakın ne güzel işliyor eğer siyasi faaliyet yüzünden insanlar müebbet hapis alıyorlarsa bizim başbakan'ı akp.nin bakanlarınıda müebbet hapisle yargılamaları lazım bu hangi kanun adalete uygun bunuda izah ediversinler.

  Örgüt - surrealist_tr

  Hrant Dink davasında örgüt bulamayan mahkeme, Ergenekonda buldu.Hrant cinayetini işletenler Ergenekondanda yargılandı.Mahkemeler duruma göre örgütü görüyorlar galiba.

  darbeye teşebbüs iddilarından ömür boyo hapislıi alıdılar. - okkes cavus

  darbe yapmaya teşebbüs iddia edilenler cezalarını aldılar, az veya çok doğru veya yanlış vebali yargilayanlara. demokrasi ile idare edilen ülkelerde darbeciler tabiiki en yüksek cezayı almalıdır kimsenin itirzı olmaz. ama ne yazıkki seksen darbesini yapmadan önce ülkede şehirlerde katliamlar ve işkence hanelerde, binlerce insanlar ölür sakat kalırken daha vakit erken biraz daha beklemek lazım diyenler, 12 eylül 1980 de darbe yaptılar darbe yapılınca olaylar bıçak gibi kesiliyor. parlameto kapatılıyor. anayasa çöpe atılıyor. ve yine devlet eliyle göz altında yüzlerce insan kayboluyor. demokrasi çöpe atılıyor. şimdi bu kadar insanlık dışı faşizmi uygulayanlar hala yargılanıp ceza verilmediyi gibi, devletin saygın adamı gibi itibar ediliyor. eserleri hala yıllardır geçerli. faşizmin yaptığı yasalarla ülkede uygulamalar yapılıyor. biri teşebbüsden ömür boyu hapislik aldı biri herşeyi yaptı hala suçsuzmuş gibi ağırlanıyor eserleri uygulanıyor buna ne demeli.........