Ergenekon'un 'süre rekoru kıran' savunması bitti

İSTANBUL - Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci ‘Ergenekon’ davasında eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu’nun avukatı Metin Çetinbaş savunmasını tamamladı. Çetinbaş’ın 923 sayfalık savunması 12 duruşma sürdü.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda yapılan yargılamanın dünkü duruşmasında söz alan Çetinbaş, Alemdaroğlu’nun eski Genelkurmay başkanlarından İsmail Hakkı Karadayı ile yaptığı telefon görüşmesinin hiçbir suç unsuru teşkil etmediğini söyledi. “Alemdaroğlu ne örgüt yöneticisidir, ne de Taksim toplantılarının Ergenekon ile ilgisi vardır” diyen Çetinbaş, “Alemdaroğlu’nun halkı ve orduyu silahlı isyana teşvik eden konuşması yoktur. TSK’nın  birilerine sorup da darbe yaptığı ne zaman görülmüştür? Alemdaroğlu, hayatının her döneminde darbe karşıtı olmuştur” dedi.
Çetinbaş, Rauf Denktaş, Mehmet Ağar, Deniz Baykal, Zeki Sezer, birçok bakan ve üst düzey yöneticinin Taksim toplantılarına konuşmacı olarak katıldığını hatırlatarak, “O zaman bu kişiler de tutuklanmalıdır” dedi.

Perinçek: Türkiye’ye lazımız
Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde söz alan İP lideri Doğu Perinçek, Tuncay Güney ile hiçbir zaman görüşmediğini ve Güney’in Aydınlık dergisinde çalışmadığını ifade ederek, “İP liderlerini burada tanıdınız. Hiç bunların içinde Tuncay Güney’e biraz benzeyen insan var mı? Koyun sürüsü içinde domuz gibi görünür. Tuncay Güney bunların arasında sırıtmaz mı?” diye konuştu. Perinçek, “Biz Türkiye’ye lazımız. Türkiye’yi öyle bir hale getirecekler ki en sonunda bizleri çağıracaklar ‘kurtarın’ diye. Benim tutuklu olmamın tek bir gerekçesi var, Türkiye’ye karşı yürütülen bu plan” diye konuştu. (Radikal)