'Ergene'nin asıl faili belediyeler'

'Ergene'nin asıl faili belediyeler'
'Ergene'nin asıl faili belediyeler'
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ergene'deki kirlilik için 'tüm desteklere rağmen arıtma tesislerini kurmayan belediyeleri' suçladı.

Ergene Nehri’nde yaklaşık 30 yıldır devam eden su kirliliğinin ulaştığı dehşet verici boyut, pazar günü Radikal’in yayımladığı haberle belgelendi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada “Birçok belediye atıksu bedeli almıyor veya alıp başka yöne aktarıyor. Tesislerin kurulup işletilmesi mümkün olmuyor” denildi. Açıklamada şu noktalara dikkat çekildi:

Günde 230 bin ton atık
“Trakya’da sanayi tesislerinin çoğunluğunda arıtma tesisi olmasına rağmen, bölgede yerleşim yerlerine ait evsel nitelikli atıksuların arıtmaya tabi tutulmadan deşarjı kirliliğe neden oluyor.”
“Havzada nüfusu 10 binden fazla 16 adet yerleşim yeri var. Yaklaşık 230 bin metre küp (yaklaşık 230 bin ton) günlük evsel atıksuları arıtılmadan Ergene ve kollarına deşarj ediliyor.”
“Belediyelerimizce yapılması gereken atık arıtma tesislerinin yapımı bakanlığımızca titizlikle takip edilmektedir. Belediyelere bakanlığımızca teknik ve finansman yardımı yapılmaktadır.”
“Endüstriden kaynaklanan atıksulara yönelik olarak Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğümüzce ‘Meriç Ergene Havzası Endüstriyel Atıksu Yönetimi Ana Planı’ çalışması yaptırılmıştır.”

Yüzde 50’si bakanlıktan
“Atıksu arıtma tesislerini kuran ve işleten belediye ve sanayi kuruluşlarında arıtma tesislerinde kullanılan enerji giderlerinin yüzde 50’si bakanlığımızca karşılanıyor.”
“Bir çok belediyenin tam maliyet esasına dayalı içme ve kullanma suyu ile atıksu bedelini almıyor olması veya bu gelirleri başka yerlere aktarması nedeniyle arıtma tesislerini kurup işletmesi mümkün olmamaktadır.”

Çare toplu arıtma
AK Partili Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu da önceki gün Radikal’e yaptığı açıklamada hükümetin Ergene Nehri’ndeki kirlilike için 1.2 milyarlık bütçe ayırdığını ve toplu arıtma tesisleri sayesinde nehrin yüzde 50’sinin iki yıl içinde kurtulacağını söylemişti.

Ergene suyu analizinde yok yok
Radikal’in yaptırdığı analizlerde Ergene’nin suyunda kurşun, civa, kadmiyum, kobalt, bakır gibi ağır metaller ve arsenik ile fosforlu-azotlu bileşikler, solvent, asit, alkali ve boya gibi sayısız kimyasal maddeler tespit edilmişti. Sanayi tesislerinin arıtılmamış atıklarının yanı sıra, kanalizasyon ve evsel atıklar ile tarımsal gübre ve ilaçların da Ergene’yi kirlettiğini belirten Trakya Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz şu uyarıyı yaptı:

“Ergene artık Trakya’ya hayat vermek yerine ölüm kusar hale geldi. Özellikle sonbahar döneminde etkili olan yağışlar ile Ergene Nehri’nin taşması sonucu Trakya’daki birçok tarım arazisi bu yüzden zehirleniyor. Bu zehirler bitkiler aracılığıyla kademe kademe insanlara ulaşmakta ve kanser, inme, karaciğer, böbrek, kalp yetmezliği gibi hastalıkları artırıyor.”

‘1987’de biz burada yüzerdik’
Karadeniz kıyılarındaki Yıldız Dağları’ndan doğan Ergene Nehri, Çorlu, Çerkezköy, Lüleburgaz, Babaeski, Pehlivanköy ve Uzunköprü’den geçtikten sonra Meriç ile birleşip Saroz Körfezi’ne dökülüyor. 1987 yılında, berrak şekilde akan Ergene Nehri’nde yüzdüklerini, balık tuttuklarını anlatan Uzunköprü Belediye Başkanı CHP ’li Enis İşbiler kirliliğin tanığı: “Bir zamanlar yüzdüğümüz yere şimdi ağır kokudan dolayı yaklaşmak bile mümkün değil. Yüzdüğüm nehirde şimdi canlı yaşamıyor. Suya vücudun bir parçası dokunduğu an yaralar çıkıyor. Kirlilik 1990’lı yıllarda başladı. Atık bırakan belediyeler de var. Ancak belediyelerin evsel atıkları ile Ergene bu hale gelemez. Suyun analizini yaptığımızda sanayi tuzları çıkmakta. Burada atıklarını döken fabrikaların çoğunda arıtma sistemleri yok.”

Çiftçi ölümleri
Ergene Nehri’nin sözün bittiği yer olduğunu belirten Uzunköprü Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Bulak da tepkisini “Ergene havzasında 52 bin dekar çeltik ekiliyor. Ancak üreticiler Ergene’nin suyundan faydalanamıyor. Baraja ve yeraltı sularına muhtacız. Adı nehir, içinden akan zehir. Çeltik ektiğimiz yerlerde

900 kilo verim 300 kiloya kadar düştü. Birçok çiftçimiz kanser ve kalp krizinden ölüyor” sözleriyle dile getiriyor.