Ergezen: Bir ilimiz çökecek!

Bayındırlık Bakanı Ergezen'in garip açıklaması: "Olası depremde bir ilimizin yüzde 72'si yıkılabilir. Panik olmasın diye bu ilin ismini açıklamıyorum."

ANKARA - Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, Türkiye'nin büyük bölümünün birinci ve ikinci derece deprem kuşağında olduğunu belirterek, bugüne kadar yaşanan depremler sonucunda sekiz ayda ortalama bin kişinin öldüğünü söyledi.
Bayındırlık Komisyonu'nun dünkü toplantısında bilgi veren Ergezen, Türkiye'deki binaların büyük bölümünün depreme dayanıklı olmadığını ifade etti. Ergezen, "Kırsal kesimdeki bir ilimizde 5.9-6.3 şiddetinde bir depremde binaların yüzde 72'sinin yıkılabileceğini belirledik. Panik olmasın diye bu ilin ismini açıklamıyorum" dedi.
Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) işlemediğini, son depremin yaşandığı Hakkâri'de sadece 262 binanın sigortalı olduğunu belirlediklerini anlatan Ergezen, bununla ilgili yeni ve köklü bir düzenlemeye gereksinim olduğunu kaydetti. Ergezen, deprem konutlarının kalitesiz olduğu yönündeki eleştirilere de şu yanıtı verdi: "Deprem konutlarında en ufak bir şey yok, çizik bile yok. Deprem konutları değil, vatandaşların yaptığı konutlar yıkılıyor. "
Bingöl'de deprem konutlarında ortaya çıkan sorunların 'işçilik hatasından' kaynaklandığını ileri süren Ergezen, "Bingöl'de şanssızlık oldu. Çatılardan su sızdı, sıvalar döküldü. Erzurum'da da, Bingöl'de de binalarda bir şey yok. İddialıyız" diye konuştu.
Komisyonda Hakkâri, Bingöl ve Erzurum'un Çat ilçesini kapsayan bir tasarı da kabul edildi. Tasarı, Hakkâri, Bingöl ve Erzurum'un Çat ilçesinde belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan yıkık, ağır ve orta hasar görmüş konut ve işyeri sahibi afetzedelere de yardım yapılmasına olanak sağlıyor. Ergezen'in isteği üzerine tasarıya, 'Bundan sonra olabilecek muhtemel depremlerde de yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar bu yasa ve benzer yasalardaki hükümler uygulanır' hükmü eklendi.
Kuşadası'nda deprem
Bu arada Kuşadası Körfezi'nde dün sabah sırasıyla 4.1, 4.2 ve 2.9 büyüklüğünde üç deprem meydana geldi. Kaymakam Ahmet Ali Barış, depremlerin açık denizde meydana gelmesi nedeniyle ilçe merkezini etkilemediğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7411567411560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.