Ergezen'den deprem itirafı

Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen 'Deprem Şûrası'nda itiraflarda bulundu.

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen 'Deprem Şûrası'nda itiraflarda bulundu. Bazı okulların hemen yıkılması gerektiğini söyleyen Ergezen, deprem yönetmeliğinin uygulanmadığını ve bunda sorumluluğun 'yürekleri bozuk' bakanlık personeli olduğunu ileri sürdü.
Ergezen, 'Deprem Şûrası Komisyonları Toplantısı'nın açılışında depremlerde yıkılan kamu binalarına dikkat çekerek şöyle konuştu:
"Ülkenin doğusu batısı fark etmiyor. Bazı okulların hemen yıkılması lazım. Binaları yapan, projeyi çizen mühendis, şantiye şefi, mimar ama binalar yıkılıyor. Beton mukavemetleri yüzde 40 eksik. 1999'da çıkarılan Deprem Yönetmeliği dahi uygulanmamış. Bu yönetmelikleri bakanlık olarak biz çıkarıyoruz ama bunları bizim elemanlarımız uygulamıyor. Yürekler bozuk, sorumsuzluk var. Bingöl depreminde yıkılan yatılı okulu gördükten sonra benim için her şey değişti. Her depremde oluşan manzarayı görüyorum. Omuzunuzu vursanız binalar yıkılacak. Devletin yaptırdığı resmi binalar da yıkılmış. Türkiye'nin manzarası, fotoğrafı hoş değil. Gerçek bu."
Konya'daki Zümrüt Apartmanı gibi, çökerek onlarca can alan çürük binaları da hatırlatan Ergezen, binaların yapım ve denetiminden sorumlu kişilere,
"Siz böyle bir katliamın katili olmayın, müsebbibi olmayın" diye seslendi.