Ergin: Barış istemek suçsa, bu suçu işliyorum

Ergin: Barış istemek suçsa, bu suçu işliyorum
Ergin: Barış istemek suçsa, bu suçu işliyorum
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, BDP'lilerin 'yasal teminat' beklentisine ilişkin, "Bir savcı, 'siz niye Türkiye'ye barışı getirmeye çalışıyorsunuz diye hesap mı soracaktır? Bu suçsa ben bu suçu işliyorum burada" dedi.

ANKARA – Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BDP 'li milletvekillerinin yasal teminatla ilgili sözleriyle ilgili konuşan Ergin, “Bir savcı çıktığında, 'siz niye Türkiye'ye barışı getirmeye çalışıyorsunuz diye hesap mı soracaktır? Akan kanın, gözyaşının dindirilmesi için niçin gayret ediyorsunuz diye mi soracaktır? Bu suçsa ben bu suçu işliyorum burada” dedi.

NTV televizyonunun canlı yayınında soruları yanıtlayan Ergin, çözüm sürecinin aşamalarının, eylemsizlik, yurt dışına çıkma, demokratik adımların atılması ve son olarak normalleşme olarak öngörüldüğünü belirtti.

Ergin, takvime bağlı olan sürecin, işledikçe kamuoyu tarafından takip edilebileceğini kaydetti.

Detaylara boğmamak gereken süreçte şu anda önemli adımlar atıldığını ve önemli mesafelerin geçildiğini belirten Ergin, şu anda eylemsizlikle beraber çekilme, yurt dışına çıkma sürecinin işleyeceğini ve bunun takip edileceğini ifade etti. Ergin, bu aşamadan sonra da diğer adımların izleneceğini anlattı.

Çekilmenin toplumun gözü önünde, “şuradan 3, şuradan 5 kişi çıktı” şeklinde olmayacağını dile getiren Ergin, “Ama bunu herkes algılayacak, toplum bunu hissedecek” ifadesini kullandı.


'YURTDIŞINA ÇIKIŞ YAZ BİTMEDEN TAMAMLANIR'
“Çekilme şu anda yaşanmaya başladı mı?” sorusu üzerine Ergin, “Önümüzdeki günlerde izleriz” dedi.
Yurt dışına çıkışın yaz bitmeden tamamlanmasının öngörüldüğünü söyleyen Ergin, tüm sürecin bir takvime tabi olduğunu ve takvimin muhataplar tarafından bilindiğini kaydetti.

Bakan Ergin, “Eylemsizlik ve yurt dışına çıkış, yaz bitmeden tamamlanması gereken bir aşama. Yaz bitmeden diyorum, artık şartlara göre bakılacak. Sonuç itibariyle bu sorunun Türkiye'nin gündeminden çıkarılmasını hedefleyen bir çalışma içindeyiz. Ümit ediyorum ki seçim takvimi başlamadan bu sorunu aşmış oluruz” diye konuştu.

Kaç PKK 'lının çekileceği sorusu üzerine Ergin, bu konuda net sayı söylemesinin doğru olmayacağını, süreç tamamladıktan sonra sayının paylaşılabileceğini kaydetti.


‘AKİL İNSANLAR İÇİN YASAL DÜZENLEMEYE GEREK YOK’
Akil insanlar komisyonunun ne zaman kurulacağı, yasaya ihtiyaç bulunup bulunmadığı sorusu üzerine de Ergin, “Akil insanlar dediğimiz grup ya da çalışma ekibi sivil inisiyatiftir kendisi. Siz bunu belli bir statüye, yasaya yaslamaya çalışırsanız sivillik özelliğini kaybeder, bir kurum haline gelir. Bu da fonksiyonlarına zarar verir. Sivil olarak kalması, bu şekilde çalışması çok daha anlamlı. Bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yok” şeklinde konuştu. Ergin, komisyonun kurulmasının gecikmeyeceğini ifade etti.


‘AŞAMALAR BELLİ, MUHATAPLAR BİLİYOR’
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , dün komisyon kurulursa üye vermeyeceklerini söyledi ve savcıları göreve çağırdı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Ergin, MHP'nin sürece ilişkin şiddeti telkin eden, şiddete yönelten bir söylem içinde olduğuna dikkati çekti.

Ergin, “MHP'nin kavga için gösterdiği cesareti barış için de göstermesini temenni ediyorum” diye konuştu.

BDP'ye de çağrı yapan Ergin, sürecin ilerlemesinin önüne mazeret dikilmemesi, engel konulmaması gerektiğini ifade etti. Ergin, “Aşamalarda öngörülmemiş adımların ileri sürülmesi doğru olmaz. Aşamalar bellidir, muhataplar biliyor” ifadesini kullandı.


‘SUÇSA BEN BU SUÇU İŞLİYORUM’
BDP'nin süreci yönetenlerle ilgili yasal teminat istediğinin hatırlatılmasına karşılık da Ergin, Türkiye'nin artık 1999'ların Türkiyesi olmadığını, Türkiye'nin şartlarının geçmişteki şartlardan farklı olduğuna işaret etti. Ergin, bu aşamada yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

“Bir savcı çıkar da dava açarsa çok zor durumda kalabiliriz şeklinde kaygı var” denilmesi üzerine Ergin, “Bir savcı çıktığında, 'siz niye Türkiye'ye barışı getirmeye çalışıyorsunuz diye hesap mı soracaktır? Akan kanın, göz yaşının dindirilmesi için niçin gayret ediyorsunuz diye mi soracaktır? Bu suçsa ben bu suçu işliyorum burada” şeklinde konuştu.


‘GELDİKLERİ YÖNTEMLERLE ÜLKEYİ TERK EDECEKLER’
Ergin, yurt dışına çıkışın silahlı mı silahsız mı olacağı sorusuna da “Bunlar, elinizin altında, tasarrufunuzda olan unsurlar değil ki. Geldikleri yöntemler neyse, muhtemelen o yöntemlerle ülkeyi terk edeceklerdir” yanıtını verdi.

“PKK tek taraflı eylemsizlik kararı açıkladı. Hükümet olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne zorunlu haller dışında operasyonları durdurun şeklinde tavsiye ya da bir talimat oldu mu?” sorusu üzerine Ergin, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin, Anayasa'nın verdiği yetki çerçevesinde görevlerini ifa ettiklerini belirtti. Ergin, “Ülke olmanın, devlet olmanın gereği faaliyetlerdir, o faaliyetlerine devam ederler. Burada silahlı güçlerle terör örgütü mensuplarının aynı kefeye konulması kabul edilemez” görüşüne yer verdi.

Bir başka soru üzerine Ergin, Mahmur kampının kapatılması talebinin, sürecin son aşaması, normalleşme aşamasında değerlendirilebileceğini kaydetti.

Sadullah Ergin, bir soruya karşılık, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın karısı Kesire Öcalan'dan boşanmak için başvuruda bulunduğuna dair bir bilgi bulunmadığını da bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/112691611269169

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YAŞAMA ŞANSI - HARAYDIN

  Teröriste yaşama şansı vermek suç mu diyen! Sen uyuşturucuyu alıp alıp bomba olup öldürecek, mayın olup parçalayacak, molotof olup yakacaksın sonra da hayat hakkından bahsedeceksin.İyi ölen 45bin kişinin hayat hakkını yoketmenin sorumluluğu faturası ne olacak? Müslümanlığın bittiği yer bomba olup öldürmek,mayın olup parçalamak, molotof olup yakmaktır, herbirisinin tek yeri vardır cehennem zebanilerinin ebedi işlemhanesi. Bu ha bu topraklarda ha Suriye ha Irak ha Afganistan ha Pakistan elbette farketmez. Yani size serbest olacak başkalarına yasak öyle mi?

  sayın haraydın... - noelon

  sayın haraydın... MÜSLÜMANLIĞIN gerçekten ve ilelebet bittiği yer ve an acaba pkk'lılara, yani bu topraktan çıkan çocuklara yaşama şansı tanınan an mıdır yoksa suriye'de "allahu ekber, bismillah" nidaları arasında sünni, ve cihatçı olmayan, sadece vatanlarını savunan evlatların KAFALARININ bıçaklar ile KESİLDİĞİ an mıdır... ?

  ... - AENCÜ

  Tabi ki yasal güvence olmalı..80 yaşındaki Siti Ana savaş istediği için mi tutuklanmıştı?

  Ergin:barış istemek suçsa hk. - fgemak

  sayın bakan barış istemenin suç olmadığını belirtiyor doğrudur kimse terörün bitmesini akan gözyaşının durdurulmasını istemiyoruz diyemez bu akıl dışı bir istem olur, ancak AKP iktidarının kapalı kapılar ardında toplumdan gizlenerek çok şayibeli işler yaptıklarına şahit oluyor ve bu kaypak tavırlarından dolayı hükümete güvenmiyorlar,barış için ne gibi tavizler verildiği açıklanmıyor,gizli işler oslo görüşmeleri,BOP projesinin gizli yürütülmesi,öcalanla daha önce inkar edilen görüşmeler bunlar başbakana güveni zayıflatmıştır.

  BARIŞ SAVAŞTA OLUR - HARAYDIN

  Terör ve uyuşturucu kaçakçılarıyla barış olmaz.Onları ya imha edersiniz ya ad değiştirerek sürekli karşınıza çıkarlar. Terör ve uyuşturucu insanlığın, demokrasinin müslümanlığın bittiği yerdir.

  meclis garantördür - Ariyan

  bu süreci meclisten neden bukadar uzak tutmaya çalışıyorsunuz? havada kalan bir kaç lafamı güvenmemezi bekliyorsunuz? böyle birşey kabul edilemez. gerilla güçlerinin çekilmesi, bir barış ve dialog komisyonun kurulması ve bu komisyona yetki verilmesi tabiki meclis tarafından onaylanmalı. tamda böyle şeyler samimiyetlerinde şüpheler uyandırıyor. başbakan çözüm dedi diye o laf herşeyin garantörü olamaz, bu garantörlügü yapacak tek mercih meclistir. yarın başbakan bir u dönüşü yapıp gene külhanbeyligine bağlarsa (yaşanmadık birşey degil) kimden nasıl hesap sorularak?

  kandirmaca oyunu - karayel1965

  yasal düzenleme yoksa,meseleye cidi yaklasilmiyordur.isiniz bitikten sonra yada amaciniza ulastiktan sonra cizdim oynamiyorum diyebileceksiniz yada sizden sonraki hükümet beni baglamaz diyebilecektir.