Ergin Celasin serbest bırakıldı

Ergin Celasin serbest bırakıldı
Ergin Celasin serbest bırakıldı
28 Şubat soruşturması kapsamında bu haftaki üçüncü gözaltı dalgasında bazı emekli askerler sorgu için adliyeye çağırıldı. Saygın sorgunun ardından serbest bırakıldı.

ANKARA - 28 Şubat soruşturması kapsamında bu haftaki üçüncü operasyon dalgası bu sabah gerçekleşti. 
28 Şubat Soruşturma kapsamında, Ankara Adliyesi’ne getirilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ergin Celasin, Cumhuriyet Savcılığı’nda alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ergin Celasin’ın avukat Erol Aras, "Şu an itibariyle öneceki Hava Kuvvetleri Komutanımız Cumhuriyet Savcısı’nın sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Diğer ifadelerin alınması devam ediyor. Somut bir suçlama yöneltilmedi. Yaklaşık olarak 40 soru soruldu. Ama sorulmuş soruların yüzde 80’ini daha önce sorulmuş sorular ile aynıydı" dedi.

28 ŞUBAT SONRASI ATAMALARINDAN
1997 yılında orgeneralliğe yükselerek Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne, 25 Ağustos 1999 tarihinden itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Celasin, 30 Ağustos 2001 tarihinde emekliye ayrılmıştı.

İKİ GENERAL DAHA GETİRİLECEK

Emekli Koramiral Aydan Erol, emekli Tümamiral Mustafa Özbey, emekli Tuğgeneral İzzettin Gürdal ve emekli Tuğamiral İsmail Ruhsar Sümer'in de adliyeye getirileceği bildirildi.
Gürdal'ın Ankara'da, Erol, Özbey ve Sümer'in de İstanbul 'da ikamet ettikleri belirtildi. Soruşturma kapsamında iki emekli askere ulaşılmaya çalışıldığı ifade edildi.28 Şubat soruşturması kapsamında hafta başında 5 emekli generalden dördü tutuklanmış dün de 7 emekli askerden dördü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Operasyonun, Genelkurmay’ın savcılığa verdiği ve 28 Şubat döneminde yapılan bir toplantıya katılan askerlerin isimlerini içeren liste üzerine başladığı iddia edilirken, Genelkurmay iddiaları yalanlamıştı. (Tahsin GÜNER/DHA-Radikal.com.tr)


  http://www.radikal.com.tr/112147011214703

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Önde zeytin ağaçları arkasında yar,sene 908 mevsim sonbahar... - drhakanabi

  Dizeleri ile Kuvvet Komutanlığı'ndan emekli olurken çok duygusal bir şekilde eşine kürsüden seslenen, adı caza olan düşkünlüğü ile ''Cazcı Paşa'ya'' çıkan son derece muhlis, kibar, şair ruhlu ve romantik mizaçlı bu çok sevilen Paşamız'da ifadeye çağırılıyorsa artık ne diyelim vatan sağolsun...

  MÜTEFTİŞLER Mİ BASTI - HARAYDIN

  İlkokul 1.sınıfa giden kızımın okulu müteftişler bastı diye ağlayışını unutmak mümkün değildi, tam unutmak üzereyken yine hatırlattınız.Nazi kafalı kendilerine havadan yetki alıp okul denetlemeye kalkan bir grup okulu basar, Allah sevgisinden yada cehennem korkusundan yada annesi ablası veya arkadaşına uymaktan başını örten öğrenci ve öğretmen avına çıkmışlar. Tabi terör kampı basar gibi okulu basınca o minicik çocuğun kalbinde açılan yara gözyaşı seline dönüşMÜŞTÜ.Çocuk müfettiş sandığı Nazi kafalı çakma denetçileri müfettiş diyemediğinden MÜ TEF TİŞ LER O KU LU BAS TI diye ağlken kesik kesik söyleyebiliyordu.Kader bu dünyada da bazen adalet eder demek bu onun bir göstergesi, elbette mutlak adalet sadece Mahkeme_i Kübra'da.

  KİM SUÇLU? - N.Ö.Altanay

  Aradan geçen 20 yıla karşın az önce olmuş gibi hukuki süreç başlatılması ilginç. Darbe,muhtıra vs. gibi işler gizli kapaklı yapıımadı ki.Bu suçu işlediği farzedilenler de hep ortadaydı,kaçmadılar,saklanmadılar.Bakın bu ülkede darbe yapanların yanında yer almamış bir hukuk kurumu yoktur.Yargıtay başkanı Darbe hükümetinin Adalet Bakaını olabilmiş,12 Eylülün 3 yıllık Anayasasız döneminde Sözde ANAYASA MAHKEMESİ olduğu gibi yerinde durmuştur. 28 Şubattaki Brifinglerde Korgenerale ayağa kalkan yargı mensuplarının saysını bilen var mı?Eeee. Bu davalar neyin nesi oluyor? Üçüncü Güç YARGININ teslimiyeti hiç sorgulanmayacak mı? Şu anda suçlular ve güçlüler yer mi değiştirmiş oluyor yani...