Ergin Celasin serbest bırakıldı

Ergin Celasin serbest bırakıldı
Ergin Celasin serbest bırakıldı
28 Şubat soruşturması kapsamında bu haftaki üçüncü gözaltı dalgasında bazı emekli askerler sorgu için adliyeye çağırıldı. Saygın sorgunun ardından serbest bırakıldı.

ANKARA - 28 Şubat soruşturması kapsamında bu haftaki üçüncü operasyon dalgası bu sabah gerçekleşti. 
28 Şubat Soruşturma kapsamında, Ankara Adliyesi’ne getirilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ergin Celasin, Cumhuriyet Savcılığı’nda alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ergin Celasin’ın avukat Erol Aras, "Şu an itibariyle öneceki Hava Kuvvetleri Komutanımız Cumhuriyet Savcısı’nın sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Diğer ifadelerin alınması devam ediyor. Somut bir suçlama yöneltilmedi. Yaklaşık olarak 40 soru soruldu. Ama sorulmuş soruların yüzde 80’ini daha önce sorulmuş sorular ile aynıydı" dedi.

28 ŞUBAT SONRASI ATAMALARINDAN
1997 yılında orgeneralliğe yükselerek Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne, 25 Ağustos 1999 tarihinden itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Celasin, 30 Ağustos 2001 tarihinde emekliye ayrılmıştı.

İKİ GENERAL DAHA GETİRİLECEK

Emekli Koramiral Aydan Erol, emekli Tümamiral Mustafa Özbey, emekli Tuğgeneral İzzettin Gürdal ve emekli Tuğamiral İsmail Ruhsar Sümer'in de adliyeye getirileceği bildirildi.
Gürdal'ın Ankara'da, Erol, Özbey ve Sümer'in de İstanbul 'da ikamet ettikleri belirtildi. Soruşturma kapsamında iki emekli askere ulaşılmaya çalışıldığı ifade edildi.28 Şubat soruşturması kapsamında hafta başında 5 emekli generalden dördü tutuklanmış dün de 7 emekli askerden dördü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Operasyonun, Genelkurmay’ın savcılığa verdiği ve 28 Şubat döneminde yapılan bir toplantıya katılan askerlerin isimlerini içeren liste üzerine başladığı iddia edilirken, Genelkurmay iddiaları yalanlamıştı. (Tahsin GÜNER/DHA-Radikal.com.tr)