Ergin: Ruhban Okulu açılabilir

Ergin: Ruhban Okulu açılabilir
Ergin: Ruhban Okulu açılabilir
Hükümet, 'demokratikleşme paketi' çalışmasında sona geldi. Bakan Ergin, Ruhban Okulunun açılmasının da masada olduğunu söyledi.

Hükümetin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ‘demokratikleşme paketi’nde sona gelindi. Pakette Alevi açılımından anadilde kamu hizmitine, ifade özgürlüğünden seçim yasasına kadar birçok konuda düzenlemenin yer aldığı belirtiliyor.
Çözüm sürecinin ikinci aşamasında atılacak olan adımlarla ilgili çalışmalar hızlandı. Hükümetin gündeminde bulunan ‘demokratikleşme paketi’ ve çözüm sürecinde gelinen aşama dün Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında yapılan toplantıda bir kez daha masaya yatırıldı. Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözüsü Hüseyin Çelik ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş katıldı. Demokratikleşme Paketi’ne son şeklinin verilmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a sunulacak. Daha sonrada paket kamuoyu ile paylaşılacak ve düzenlemeler için Meclis’e gönderilecek.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün Habertürk televizyonunda pakete ilişkin konuştu. Ergin yüzde 7’nin altında kalan siyasi partilere Hazine yardımı yapılması, nefret suçlarına yönelik bir özel mücadele yöntemi getirilmesi, bağımsız kolluk denetim mekanizması kurulması, kişisel verilerin korunması, Alevilerin beklentileri, ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonu kurulması konularının masada olduğunu söyledi.
Kürtçe propagandanın suç sayılmaması konusunda bazı düzenlemeler üzerinde de çalışıldığını söyleyen Bakan Ergin, “Ruhban Okulu açılması tartışılan konular arasında. Bu süreçte öyle bir karar çıkarsa bu siyasi bir karardır. Açılabilir” dedi.

‘Üçüncü aşama normalleşme süreci’


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çözüm sürecinde birinci aşamada eylemsizlik ve çatışmasızlık ortamının önemli ölçüde temin edildiğini söyledi. “Yurtdışına çıkışlarla ilgili bir kısım çıkanlar var, çıkma hazırlığında ya da çıkmak üzere olanlar var. Fakat burada ‘10 kişi çıktı, 15 kişi kaldı’ gibi değerlendirmelerin önemli bir kısmı izafidir” diyen Ergin, istihbarat birimlerinin sağlıklı birtakım tahliller yaptığını anlattı. Bu süreçte adım atması gerekenlerin konuyu şablonlar üzerinde sıkıştırmadan amacı ortaya çıkaracak adımlara dönük gayret göstermeleri gerektiğini vurgulayan Ergin, ikinci aşamanın demokrasinin güçlendirilmesi olduğunu kaydetti. Ergin şöyle devam etti: “Üçüncü aşama, normalleşme süreci. İlk iki aşama sağlıklı şekilde mesafe kate derse üçüncü aşama da somut bir suça bulaşmamış örgüt üyelerinden yurda dönmek isteyenlerin belli bir şekilde dönmesinin sağlanması ve normalleşme sürecinde bunların topluma ve ailelerine adapte olmalarına dönük çalışmaların ortaya konulması aşamasıdır.”

Eşbaşkanlar düzenlemesi


Siyasi Partiler Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile eşbaşkanlık sisteminin sağlanması yönünde talepler olduğunu belirten Ergin, “Artısı eksisi olabilir mi, olamaz mı onu tartışıyoruz. Olmaması için ciddi bir neden olduğunu düşünmüyorum ben. Tüzüğünde yer almak şartıyla partiler bu tip bir yöntemi uygulayabilecekler umarım” diye konuştu.

Daraltılmış bölge seçim sistemi


‘Daraltılmış bölge seçim sistemi’ni de tartıştıklarına işaret eden Ergin, sistemin seçmenin milletvekilini daha yakından tanıma imkânı getirecek bir yöntem olacağını vurguladı. Anadilde eğitimin anayasadaki değişikliğe bağlı bir süreç olduğunu ifade eden Ergin, il ve ilçelere Türkçe olmayan isim verilmesine ilişkin önerinin de masada olduğunu ifade etti.