Ergin Saygun tutuklandı

Ergin Saygun tutuklandı
Ergin Saygun tutuklandı
Balyoz Planı davası kapsamında hakkında yakalama emri bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun tutuklandı.

Selahattin GÜNDAY

İSTANBUL - Balyoz davası kapsamında hakkında yakalama kararı çıktıktan sonra GATA'ya yatan ve yaklaşık 13 aydır burada tedavi gören emekli Orgeneral Ergin Saygun tutuklandı.

Beşiktaş 'taki İstanbul Adliyesinde, “Balyoz Planı” davasının görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan ara duruşmada hakkındaki yakalama emrine karşı beyanda bulunan Saygun'un, “darbeye teşebbüs” suçundan tutuklanmasına karar verildi.

Saygun ve avukatının duruşmada, sağlık durumu gerekçesiyle hastanede tedavi görme ve serbest bırakılma talebinde bulundukları, ancak bu talebin reddedildiği öğrenildi.

Saygun hakkında Adli Tıp Kurumu geçtiğimiz günlerde ’cezaevinde kalmasına engel yok’ yönünde rapor vermişti. Rapor, Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. Mahkeme, raporu Saygun’un tedavi gördüğü GATA’ya göndererek gereğinin yapılmasını istedi. Bu rapor doğrultusunda GATA’dan taburcu edilen Saygun, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne geldi. Korumaları ile birlikte adliyeye gelen Saygun’u Merkez Komutanlığı görevlileri karşıladı. Saygun’un bastonla yürüdüğü görüldü.

DOĞRU ANCAK EKSİKTİR

Bu arada kızı Ece Saygun, emekli Orgeneral Ergin Saygun hakkında yapılan haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Ece Saygun, babası Ergin Saygun hakkında hazırlanan Adli Tıp Raporu’nun bazı basın yayın organlarında eksik yayınlandğını belirtirek şu açıklamayı yaptı:

"Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tedavi görmekte olan babam Emekli Orgeneral Ergin Saygun hakkında Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nca hazırlanan sağlık raporu birçok basın ve yayın kuruluşunca kamuoyuna "1946 doğumlu Ergin Saygun’un yapılan muayenesinde mevcut bulgularla hastanede yatarak tedavisini gerektirecek bir hastalığının tespit edilemediği, cezaevinde kalabileceği, sağlık durumunda değişiklik olduğunda durumunun yeniden değerlendirilmesine oybirliği ile karar verildi" şeklinde yansıtılmıştır. Bu haber, doğru ancak eksiktir. Bu eksiklik ise yanlış yorumlara neden olacak niteliktedir. Ergin Saygun hakkındaki Adli Tıp Kurumu raporunun sonuç bölümü şöyledir:

"Fethi oğlu 1946 doğumlu ERGİN SAYGUN’un mevcut bulguları ile hastanede yatarak tedavi görmesini gerektirir bir hastalığının tespit edilmediği, diyeti, tedavisi ve poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam edilebileceği, durumunda değişiklik olması halinde yeniden değerlendirme yapılabileceği oy birliği ile mütalaa olunur" Babamın yaşayabilmesi için gerekli olan bu kontrollerin sağlanıp sağlanmadığı bizler tarafından yakından takip edilecektir. Saygı ile duyurulur. Kızı Ece Saygun." (dha)