Ergin'den Gerçeker'e yanıt: Hukuka uymak suç olmaz

Ergin'den Gerçeker'e yanıt: Hukuka uymak suç olmaz
Ergin'den Gerçeker'e yanıt: Hukuka uymak suç olmaz

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ?Yargıya sistematik baskı var?diyen Yargıtay Başkanı Gerçeker?e yanıt verdi. FOTOĞRAF: MEHMET KAMAN / AA

ANKARA - Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in “yargıya sistematik baskı var” sözlerine yanıt veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, pozitif hukuk kurallarına aykırı bir eylem yapanların sonuçlarına katlanacağını belirterek, “Kimse pozitif hukuk kurallarını uyguladı diye suçlanamaz” dedi.
Ergin, Türkiye Adalet Akademisi’nce Türkiye Noterler Birliği’nde düzenlenen ‘Yargının Bağımsızlığı, Tarafsızlığı ve Etkililiği’ konulu uluslararası sempozyum öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yargıtay Başkanı Gerçeker’in önceki gün katıldığı bir sempozyumda yaptığı konuşmada “Yargıya sistematik bir baskı var” dediğinin hatırlatılması üzerine Ergin, “Yargıtay Başkanımız neye dayanarak o sözleri söyledi bilmiyorum. Ancak hukuk devletinde pozitif hukuk kuralları hukukçuların istikametini belirler. Pozitif hukuk kurallarına aykırı bir eylem varsa bu eylemi yapan da onun sonuçlarına katlanır. Hukuk devletinin anlamı da budur. Mevzuattan şikâyet varsa o mevzuatın değiştirilme yeri de parlamentodur. Hiç kimse pozitif hukuk kurallarını uyguladı diye suçlanamaz” dedi.
Ergin, sempozyumda yaptığı konuşmada ise yargı bağımsızlığının sağlanması için yargı üzerinde iç ve dış etkilerin bulunmaması gerektiğini söyledi. Ergin şöyle konuştu:
“Yargı mensuplarının özgür ve tarafsız olarak karar verebilmeleri yargı üzerinde iç ve dış etkilerin bulunmamasıyla mümkündür. Devlet kurumlarından ve her türlü baskı kurumlarından gelen müdahaleler dış tepkiyi, yargının kendi içinden gelen müdahaleler ise iç tepkiyi oluşturur. Yargı içinden de hâkimlerin kararlarına yön verebilecek müdahaleleri  engelleyecek bir sistemin oluşturulması, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlamanın bir gereğidir.”
Ergin, bugün demokrasi anlayışında kuvvetler ayrılığı ilkesinin kuvvetlerin birbirinden sert ve mutlak şekilde ayrı kalmaları anlamına gelemediğini belirterek, “Aksine kuvvetler arasında işbirliği ve dengeyi öngören anlayışı benimsenmektedir “diye konuştu. (Radikal)