Ergün Poyraz Zirve davasında ifade verecek

Ergenekon'da tutuklanan Ergün Poyraz, Zirve Yayınevi davasının tanık olarak ifade verecek

Mikail PELİT/MALATYA

MALATYA'da, 18 Nisan 2007 tarihinde, Zirve Yayınevi'ni basarak 1'i Alman, 3 kişiyi öldürmekle suçlanan 5'i tutuklu 7 sanığın yargılandığı Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugünkü 14'üncü duruşmada müdahil avukatlar, Ergenekon davasında tutuklanan yazar Ergün Poyraz'ın tanık olarak dinlenmesini istedi. Mahkeme heyeti, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne Ergün Poyraz'ın ifadesinin alınması için yazı yazılmasına karar verdi, duruşmayı 20 Şubat'a erteledi.
Duruşma nedeniyle Malatya Adliyesi çevresinde sabah erken saatlerden itibaren yoğun güvenlik önlemleri alındı. Tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler ve Hamit Çeker, jandarma ve polis ekiplerinin sıkı güvenlik önlemleri altında Adliye'ye getirildi.
3'üncü Ağır Ceza Mehkemesi'nde görülen davanın 14'üncü duruşmasına, öldürülen Alman Tilmann Geske'nin eşi Suzanna Geske de katılırken, öldürülen Necati Aydın ve Uğur Yüksel'in yakınları gelmedi. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Kürşat Kocadağ ve Mehmet Gökçe katılmadı.
Duruşmada, müdahil avukatlar, dinlenmesini istedikleri tanık listesini mahkeme heyetine sundu. Müdahil avukatlardan Murat Dinçer, Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan yazar Ergün Poyraz'ın bu davada tanık olarak dinlenmesini talep etti. Avukat Dinçer, şunları söyledi:
“Ergenekon davasının Silivri'de görülen duruşmasının 19'uncu celsesinde, tutuklu sanıklardan Ergün Poyraz, yayınevi cinayetleri sırasında Ali Osman Kahya'nın Malatya Emniyet Müdürü olmasının tesadüf olmadığını, Necip Hablemitoğlu cinayetini soruşturan ismin de Ali Osman Kahya olduğunu belirterek, bu konuda bildiği başka şeylerin de olduğunu ileri sürmüştü. Bu bağlamda Ergün Poyraz'ın burada tanık olarak dinlenmesi doğru olacaktır.”
Bunun üzerine, mahkeme heyeti, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Ergün Poyraz'ın yazılı ifadesinin alınması için yazı yazılmasına karar verdi. Mahkeme Başkanı Eray Gürtekin, Ergenekon davasının CD'sinin getirilerek dosyaya eklendiğini hatırlattı. Duruşma, 20 Şubat'a ertelendi.
Bugünkü duruşmada, Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak, ses ve görüntü kayıtlarının alınması dikkat çekti. 

OLAY NEYDİ?
Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hıristiyanlık ile ilgili kitapların yayımlandığı Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, boğazları kesilerek öldürülmüş, polis zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım'ı (19) olay yerinde yakalamıştı. Olaydan sonra üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın, kaldırıldığı Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi altına alınmış, tedavisinin ardından tutuklanmıştı.(dha)