Erhan sadece 'mama' istiyor

Trafik kazası sonucu sekiz yıl önce bitkisel hayata giren ve ancak 'Pediasure' adlı mamayla beslenebilen 13 yaşındaki Erhan Gezer'in ailesi, SSK mamayı 'hastalık doğuştan olmadığı için' kesince çaresiz kaldı.

ADANA - Trafik kazası sonucu sekiz yıl önce bitkisel hayata giren ve ancak 'Pediasure' adlı mamayla beslenebilen 13 yaşındaki Erhan Gezer'in ailesi, SSK mamayı 'hastalık doğuştan olmadığı için' kesince çaresiz kaldı.
Beyin hasarı sonucu epilepsi ve beslenme güçlüğü tanısı konularak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde tedavi altına alınan Erhan Gezer'e, hayati fonksiyonu açısından
'Pediasure' adlı mama dışında beslenme şansının bulunmadığı şeklinde rapor verildi. Gezer ailesi, mamayı bu raporla SSK Adana Hastanesi'den yüzde 20'sini ödeyerek almaya
başladı. Ancak, 2000 yılı sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen bir genelge sonucu bu hastalık nedeniyle ailenin sigorta indiriminden yararlanma hakkı kaldırıldı ve kutusu 3 milyon lira olan mama dışarıdan alınmaya başlandı. 2 çocuk annesi 31 yaşındaki Emine Gezer, eşinin fabrika işçisi, diğer oğlu Serkan'ın da ilköğretim öğrencisi olduğunu belirterek, evin geçimini zor sağlayabildiklerini söyledi. Anne Emine Gezer, oğlunun günde dört kutu mama kullandığını anlatarak, "Erhan'ın sürekli kullanması gereken ilacı için de aynı gerekçeyle sıkıntı yaşıyoruz" diye konuştu.