Erivan asparagası

Sabah gazetesinin dün manşetine taşıdığı haber yalan çıktı. Habere göre Erivan'daki Dünya Ermenileri Olimpiyatı'na katılan Türkiye Ermenilerine ABD'li basketçiler 'Pis Türk köpekleri' diyerek saldırmış ve tribünde maçı izleyen seyirciyi kışkırtmıştı.
Haberi İstanbul takımının kaptanı Alen Tekbıçak yalanladı: Normal bir maç gerginliği yaşandı. Ama kimse bize Türkiye'den geldiğimiz için hakaret etmedi. Maç sonrası ABD'li oyuncularla yemek yedik.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Sabah gazetesinin manşetini okuyanlar dün şu bilgiyi aldı: "Ermenistan'ın başkenti Erivan'da farklı ülkelerde yaşayan Ermenilerin katılımı ile düzenlenen 4'üncü Dünya Ermenileri (Pan-armenian) Olimpiyatları'ndaki basketbol maçında Türkiye'den giden sporculara ABD'den gelen takımın oyuncuları saldırdı ve 'Pis Türk köpekleri' dedi."
Ancak Ermeni gazeteci Onnik Krikoryan'ın ortaya attığı bu iddia 'olaylı maç'ta İstanbul takımının kaptanlığını yapan Alen Tekbıçak'a göre yalanladı.
Tekbıçak, hakaret dolu bir söylem duymadığını belirterek şöyle konuştu: "Hakemlerin tutumu dolayısı ile iki takım arasında tansiyon yükseldi. Normal bir maç gerginliği yaşandı. Ama bize Türkiye'den geldiğimiz için kimse hakaret etmedi. Maçtan sonra rakip takımın oyuncuları ile birlikte yemek yedik."
İstanbul Ermeni takımının kurulmasına öncülük eden Taksimspor Kulübü Başkanı Garo Hamamcıyan da Ermenistan'da aşağılanmadıklarını söyledi. Hatta olimpiyatların başlangıcında düzenlenen resmi geçitte en fazla alkışlanan ülkelerin başında Türkiye geliyordu
'Başbakan bize kupa verdi'
'Dünya Ermeni Olimpiyatları'na dördüncü defa gittiklerini hatırlatan Hamamcıyan, Ermenistan'dan Türkiye'ye çalışmak için gelenlerin artması ile bu ülkedeki önyargıların kırılmaya başlandığına dikkat çekti. Olimpiyatların ardından Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan tarafından İstanbul takımına, 'şehrini en iyi temsil eden takım' kupası verildiğini belirten Hamamcıyan şöyle konuştu:
"Ermenistan'dan Türkiye'ye gelenler Müslüman ve Ermeni vatandaşlarımızın yanında çalışıyor. Türkiye'deki Ermenilerin okullarına, kiliselerine karışılmadığını görüyorlar. Ermenistan'a döndükleri zaman pozitif düşüncelerini aktarıyorlar. Ermenistan kapalı bir kutu. Dedelerinden, ninelerden kulaktan dolma bilgi edinmişler. Şimdi kendi gözleri ile çok farklı bir durum olduğunu görüyorlar. Maçta yaşanan bir gerginliği Ermeni toplumuna mal etmek çok yanlış."