@ismailsaymaz

Erkan Keleş'i ihmaller öldürmüş

Erkan Keleş'i ihmaller öldürmüş
Erkan Keleş'i ihmaller öldürmüş
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

BEDAŞ’ta taşeron işçisi olarak çalışan Erkan Keleş’in, üç yıl önce elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin dava İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. BEDAŞ Gaziosmanpaşa İşletme Müdürü Gürkan Saraç’ın ve bir teknisyenin de aralarında bulunduğu 5 kişinin ‘ihmali davranışla kasten adam öldürme ve taksirle adam öldürme’ suçundan 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasında BEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ergin Önder tanık olarak dinlendi. Önder ifadesinde, Keleş’in çalıştığı işletmede sorumlu bir mühendis bulundurulması gerekirken, ‘eleman yetersizliği ve özelleştirme’ nedeniyle on yıldır lise mezunu bir teknisyene görev verildiğini itiraf etti. Önder, “Arnavuköy İşletme Başmühendisliği’nde sorumlu bir mühendis çalışması gerekiyordu. Ancak ‘eleman yetersizliği nedeniyle’ uzun süredir lise mezunu teknisyen görev yapıyordu. Mühendis atanması için Gaziosmanpaşa İşletme Müdürü’nün talep etmesi gerekir. Ancak talep etse dahi kadro yetersizliği ve özelleştirme nedeniyle mühendis alımı yapılmadığı için teknisyen alınmıştır” dedi. 

Malzeme verilmedi 

Duruşmada ayrıca, BEDAŞ’a bağlı taşeron şirketinçalışanlara iş güvenliği malzemesi vermediği de öne sürüldü. Sanıklardan Özkan Gündoğdu, Keleş’in güvenlik malzemesinin bulunmadığını belirterek, şunları söyledi: “Elektrik direklerinde çalışırken 35 bin volt eldiveni, çizmesi, kontrol kalemi, neon lamba olması gerekir. Bunlar Erkan’da yoktu. Biz yüklenici firmaya daha önce malzemenin eksikliği konusunda uyarıda bulunmuştuk. Bu şekilde çalışan kişilerin yanında kontrol kalemi olmasa bile ıstanka tabir edilen uzun bir sopa, bir ucunda demir parçası, diğer ucu toprağa değecek şekilde, elektrik olup olmadığını kontrol edecek aletin olması gerekir. Keleş’in EKAT belgesi de yoktu” diye konuştu.
ALKAMA adlı taşeron firmada teknisyeni olarak çalışan Hüseyin Dal da “Bize çalıştığımız dönemde iş güvenliğiyle ilgili gerekli malzemeler verilmiyor. Kendimiz alıyorduk” dedi. 

Aşkale’de ilk dava açıldı
 
Öte yandan Aşkale’de göletin içinde elektrik direğindeki arızayı gidermek için bindikleri deniz bisikletinin devrilmesiyle hayatını kaybeden beş işçinin ölümüne ilişkin altı kişi hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan dava açıldı. İddianamede Aras Elektrik İl Müdürü Ziya Özpeker birinci şüpheli olarak yer aldı.