'Erkek erkeğe birlikte oldunuz mu?'

'Erkek erkeğe birlikte oldunuz mu?'
'Erkek erkeğe birlikte oldunuz mu?'
Türk Kızılayı'nın kan bağışı sırasında dağıttığı ve doldurulması zorunlu olan "Kan Bağışçısı Bilgilendirme Formu"ndaki sorular bağışçıların tepkisine yol açtı

Kan verecek kişi ile kanı alacak hastaları korumak ve AIDS, sarılık gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların kan yoluyla başkalarına geçmesini engellemek için hazırlandığı belirtilen formda 37 soru bulunuyor.  Kan merkezlerinden, dağıtılan 4 sayfalık soruların doğru şekilde cevaplanması isteniyor. Habertürk'ün haberine göre; Kızılay’ın “AIDS kriterleri” adı altında sıralanan sorular arasında bulunan “ Erkek erkeğe cinsel ilişkiye girdiniz mi?” sorusunun ardından “Eğer cevabınız ‘Evet’ ise lütfen kan vermekten vazgeçiniz” uyarısı yapılıyor.  Cinsel tercihlere yönelik “Son 1 yıl içerisinde 3 günden fazla tutuklu kaldınız mı ya da böyle biriyle ilişkiye girdiniz mi?” sorusu da kan bağışçılarının tepkisine yol açıyor. Formda bağışçılardan alınan kanların her türlü teste tabi tutulacağı da belirtiliyor. Soruların cevaplanmasının ardından kan vericisinin iş ve ikamet adresi, kimlik numarası, ev-cep telefonları ve meslekle ilgili bilgileri isteniyor.

SORULARDAN BAZILARI

Son bir yıl içinde bir Kez bile olsa cinsel eşinizi değiştirdiniz mi?

Para kazanmak için cinsel ilişkide bulundunuz mu?

Erkek erkeğe cinsel ilişki yaşadınız mı?

Prostat büyümesi, sivilce tedavisi, sedef hastalığı, kellik için ilaç alıyor musunuz?

Kulağınızı veya cildinizi deldirdiniz mi?

Formda, soruların tümünün doğru yanıtlanması uyarısı yapıldıktan sonra, “Kan yoluyla bulaşan hastalığı bildiğiniz ve bu durumu saklayarak başkasının hayatını tehlikeye soktuğunuz gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş yüz gün adli para cezası ile karşı karşıya kalırsınız” ibaresi yer alıyor.


  ETİKETLER:

  AIDS

  ,

  Habertürk

  ,

  Erkek

  ,

  Para

  ,

  Kızılay

  ,

  hapis

  ,

  ,

  Karşı

  ,

  İlişki

  http://www.radikal.com.tr/107294510729457

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neden itiraz ediyorlar anlamadim... - Ali4444

  Escinsel iliski de, cok sik partner degistirmek de kan yoluyla bulasan cinsel hastaliklar icin risk faktorudur. Dolayisiyla kan alininca bu tur sorularin sorulmasi cok cok onemlidir. Belki aids degil ama Turkiye'de hepatit cok yaygin. Unutmayalim.

  SİZ SÖYLEYİN - HARAYDIN

  Bu kişilerden kan alınamaz,siz söyleyin nasıl sorsunlar soru değişir.Kızılay soruyu değiştirmezse konuşun.Her şeyden tepişme icat ederek insanlık olmaz.

  Yorumcularin tam anlayamadigi... - Jungle Boogie

  Bu sorularin sorulmasinin yanlisligi ve esitlik ilkesine aykiriligi erkek erkege iliskiye girmenin hastalik tasimakla alakasizligindan ileri geliyor. Ben heteroseksuel bir birey olarak eger cinsel "guvenligime" dikkat etmiyorsam herhangi bir homoseksuel bireyden cok daha fazla risk tasiyorum demektir. Bireyin sik sik partner degistirip degistirmedigi ve korunup korunmadigi, hastalik riski icin zaten yeterli kriter. Gayleri yaftalamaya gerek yok, ki ozellikle erkek gayleri yaftalamaya hic gerek yok. Bildigim kadariyla sirf erkekler arasinda dolasan bir cinsel hastalik daha bulunmus degil.

  bilimselmiş pehh - TC yorgunu

  Cinsel ilişki sayısı ve çeşitliliği tamam ama, cinsel ilişki için para aldınız mı ve erkek erkeğe ilişkiye girdiniz mi sorularında, insanları hayat kadını ve gey olarak yaftalamaya çalışmaktan başka hiçbir hayırlı bilimsellik göremiyorum.

  komik - bahar2004

  Kızacak bir durum yok, risk grubunu ayırt edebilmek için o soruların sorulması gerekli, yani yapılan gayet bilimsel, neden tepki gösteriliyor, anlamak zor.

  ... - şirinsan

  Ne olmuş yani bunu sordularsa.. Böyle bir gerçeklik var sonuçta erkek erkeğe cinsel münasebet yaşayan insanlar mevcut.. Yaşamadıysan hayır dersin olur biter.. Pskilojik test değil ki bu tıbbi bir konu.. Sorun bu sorunun sorulması değil bunu yaşayanların çoğunun cevabı evet olduğu halde hayır diyecek/ demek zorunda kalacak olması.. İnsanlara erkek, kadın, homoseksüel olarak değil de insan olarak bakılabilecek umarım bir gün.. :(

  abartmamak lazım - seho

  bence sorulmadan, kan olsunda ne olursa olsun zihniyeti daha fena..haberde belirttiklerinize bakarak yadırganacak bişey yok bunda bence, asıl insanların, yaptıklarından veya tercihlerinden utanarak yaşaması vahimdir...üstelik bunlar cevaplanabilir sorular