Erkek genelevi için TBMM'ye başvuru yapıldı!

Erkek genelevi için TBMM'ye başvuru yapıldı!
Erkek genelevi için TBMM'ye başvuru yapıldı!
Şefkat-Der, "Erkek genelevi" açılması için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir dilekçeyle TBMM'ye başvurdu.

Radikal.com.tr - Şefkat-Der tarafından verilen dilekçede, genelevlerin kadın ve insan haklarına aykırı olduğu, devletin vesikalandırdığı kadınların kölelikten kurtarılarak normal yaşam standartlarına kavuşturulması gerektiği vurgulandı.
Hürriyet'in haberine göre dilekçede, “Madem kadınları bu kölelikten kurtarmıyorsunuz o zaman erkekleri vesikalandırıp erkek genelevleri de açın” denildi. Dernek Başkanı Hayrettin Bulan, dilekçelerinin bir kopyasını İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda bakanlığa da gönderdiklerini söyledi.
Bulan, bu taleplerini dile getirmek için de 17 Mart’ta İstanbul Taksim’de eylem yapacaklarını kaydetti.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, bazı üst düzey bürokratların, “Genelevler kapanırsa çeşitli sorunlar, tecavüz olayları yaşanabilir” açıklamalar yapıldığını kaydeden Bulan, şunları söyledi: “Şimdiye kadar kadınların çalıştırıldığı genelevlerle ilgili olarak açıkça bunun bir insanlık suçu olduğu, kadınların özgürleştirilmesi, sosyal haklar tanınması gerektiğine dair bir açıklama duymadık. Artık bu utançla yüzleşme zamanı geldi. Erkeklerin ihtiyacı var deniliyor. O zaman kadınların ihtiyacı yok mu? Erkeklerle kadınlar eşit mi değil mi? Erkeklerin kadınları vesikalandırıp köle gibi çalıştırıldığı genelevler normal de erkeklerin vesikalandırılıp kadınların hizmetine sunulacağı genelevler neden normal olmasın? Madem kadınların çalıştırıldığı, köleleştirildiği genelevleri normal ihtiyaç görülüyor o zaman erkeklerin çalışacağı kadınların müşteri olarak gideceği erkek genelevleri de açılsın.”


  http://www.radikal.com.tr/112467011246703

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  komedi :)) - harunogut

  teklif mantıklı ama uygulamada sıkıntı doğurur bence. Düşünsenize C.tesi haftalıklarını almış birkaç bayan vitrinden erkek seçiyor...

  - momentum

  Arz talepten fazla olur, mekan iş yapmaz.

  kismen dogru - keryil

  ama genelevler calisanlarini kolelestirmez. tam tersi, kolelik kosullarindan bir nebze uzaklasabilmelerini saglar. zira genelev olmayinca da ayni isler gorulur ama saglik kontrolu, yas denetimi veya gelir vergisi gibi avantajlar olmadan. "genelevler kapatilsin" demek "fuhus bitsin" demek degildir, "fuhus yokmus gibi yapalim" demektir. onemli olan hakikaten kadinlarsa, gidin o genelevdekilere sorun genelev kapanirsa ne olurmus onlara. ha yok onemli olan fuhusa karsi olmanin reklamini yapmaksa da, "kolelesme" uzerinden arguman kurmayin rica ediyorum. ama erkek genelevi dogru bir oneri. turkiye'de de tabi ki erkek fahiseler calisiyor. ama su anda ne yasam guvenceleri var, ne islerini yaparlarsa para alacaklarina dair bir guvenceleri var, ne bir saglik kontrolleri var, ne vergi veriyorlar, ne musterilerinden ne de isverenlerinden bir korumaya sahipler. fuhusu desteklemekle fuhus yapmak durumunda kalanlara yardimci olmak, veya fuhusa karsi cikmakla fuhus yapmak durumunda kalanlara dusman gibi davranmak ayni seyler degil. guvenli fuhus imkani ortadan kalkinca fuhus bitmiyor. sadece saglik acisindan daha tehlikeli hale geliyor.