Erkek memurlara uzun saç ve bıyık özgürlüğü

Erkek memurlara uzun saç ve bıyık özgürlüğü
Erkek memurlara uzun saç ve bıyık özgürlüğü
Demokrasi paketiyle kamuda çalışan erkekler favori ve bıyıklarını uzatabilecek. Erkekler artık saçlarını da uzatabilecek. Kamuda kravat takma zorunluluğu ise devam edecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan demokrasi paketinden erkekler için de büyük sürpriz çıktı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık kıyafetine dair yönetmeliğin 5 maddesinde erkek ve kadın personelin kılık kıyafetinin nasıl olacağı yer alıyor.

Sabah gazetesinin haberine göre erkekler için yönetmelikte yer alan "kulak ortasından favori bırakılmaz", "bıyık uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir" yönündeki ibareler kaldırılacak. Aynı yönetmelikte erkeklerin saçlarını kulağı kapatmayacak şekilde uzatılacağı yazıyor. Bu ibarede yeni düzenleme ile kaldırılacak ve erkeklerin kamuda uzun saç ile görev yapmasının önü açılacak. Kravat takma zorunluluğu ise korunacak.

BAŞÖRTÜSÜ İÇİN TCK DEĞİŞİKLİĞİ
Bu arada kamuda başörtüsü düzenlemesine ilişkin atılacak adımlar netleşmeye başladı. Kılık Kıyafet Yönetmeliğinin 5. maddesinde yer alan 'başı daima açık' ibaresinin kaldırılmasının yanı sıra Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılması öngörülüyor. TCK'nın 112. maddesinin "eğitim-öğretimin engellenmesi" başlığı "eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi" olarak değiştirilecek. Mevcut yasada engel olunması halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Yeni düzenleme ile cezanın artırılması da gündemde. Bu maddenin "kişinin eğitim ve öğretim hakkını kullanmasına engel olunması durumunda fail hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur" olarak değiştirilmesi düşünülüyor. TCK'nın 115. maddesinde yer alan "cebir veya tehditle bir kimseyi, dini, siyasi , sosyal, felsefi inanç, düşünce kanaatlerini açıklamaya veya değiştirmeye zorlayan, açıklamaktan, yaymaktan meneden kişi, 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" fıkrasına "mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmaktan men eden kişi" ibaresi eklenecek. Yine aynı maddede "dini ibadet ve ayinlerin toplu olarak yapılmasının" engellenmesi suç sayılıyor. Bu maddeye "bireysel" kelimesi de eklenerek ibadet etmenin önündeki engel kaldırılacak.


  http://www.radikal.com.tr/115353111535315

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Önemli olan kafanın dışı. - Su Cemre Sim

  Erkek memurun süslenecek neyi var?Zaten lise sona kadar saçlar kazınıyor,yirmiden sonra tepede saç kalmıyor.Yüzünde bir sakal var,o da ülkenin politik iklimine göre şekil alıyor.Adamcağızların şakaklarındaki saçlar her zaman devletin sorunu olmuştur.Babaannem huvar derdi.Ne yapsın kadın?Fransızcası yoktu gariban,çağa ayak uydurmaya çalışan bir büyük anne. Huvara da huvar sorununa da yabancı kalmak istemiyordu.Memur kardeş; kafanızın dışını ,süs kabağı gibi aklınıza estiği şekilde süsleyebilirsiniz.İster bıyıklarınızı omuzlarınıza atın,ister kırpın Hitler gibi badem bıyık yapın,ister kedi gibi üç iri tel bir tarafta ,üç iri tel de diğer tarata bırakın,isteseniz hepsini dümdüz kesin serbestsiniz.Yeter ki kafanızın içinde memur sendikası,sarı sendika,insan hakları,İLO gibi acayip düşünceler dolaşmasın.Bir yurttaş olarak yanınızdayım,ben dileyenlerin burunlarına da küpe takma özgürlüklerini sonuna kadar savunacağım.Çünkü yaşım hayli ilerledi,burnumdan vazgeçtim kulağımda bile hiç küpem olmadı.Yalnızca kulağıma küpe olacak sözler oldu.Burası az gelişmiş hibrit bir demokrasi,fincancı katırlarını ürkütme de ne yaparsan yap.

  Fotoğraf - schibetta

  Haberi anladım iyi güzel de haberde kullandığınız ojeli kadın tırnaklarını mantığını anlayamadım içerik ile alakasız.

  ... - No_Pasaran

  benim anlamadığım şu, kıyafet serbestliği üzerine çıkarılan bir yasada kravat takma zorunluluğu nasıl oluyor? ne yani dudağımın üzerindeki kılları 2 milim daha uzatabilmem için miydi bunca tantana...

  serbestlik sadece kendileri gibi olanlara olmasin! - mazeppa

  egitim-sen kot pantolon, kadife pantolon ve spor ayakkabi giyilmesinin de serbestligi icin caba sarfetmeli. sessiz kalmak bu durum icin en yanlis tutum bence.

  ah ki ne ah. - korsansozlukcu

  üniversite hocalarında kıyafet zorunluluğu yokken biz öğretmenlerde neden zorunluluk var. kravat takınca daha mı entelektüel oluyoruz. ya da sakalımız uzayınca daha mı az bilgili oluyoruz. gömlek yerine tişört giyince bilimle ilişiğimiz mi kesiliyor. kulağımızda küpe olunca ya da ayağımızda spor ayakkabı olunca öğrencilerin bizi takmayacağını mı düşünüyorsunuz. sahiden bu toplumu ve yönetenleri anlamıyorum. gıdım gıdım özgürlük veriyor iktidar. şimdi saçımıza karışmayacaklarmış çok şükür. ama muhtemelen kumaş pantolon, gömlek ve kravat zorunluluğu kalacak. işin ilginci hukümete yakın sarı sendika kılık kıyafet özgürlüğünü savunurken, eğitim sen'in kılını kıpırdatmamasıdır.