Erkek şiddeti bildiğiniz gibi değil!

Erkek şiddeti bildiğiniz gibi değil!
Erkek şiddeti bildiğiniz gibi değil!

Kadın Gazeteciler Takipte Oluşumu ndan kadın gazeteciler Ö.C. davası için Sakarya Adliyesi önünde çalışırken.

Kadın Gazeteciler Takipte Oluşumu 8 Mart vesilesiyle herkesi bir manifesto yayınladı.

Radikal.com.tr - Kadın Gazeteciler Takipte Oluşumu 8 Mart vesilesiyle herkesi ‘yalnız teoride değil, pratikte de kadına şiddet konusunda duyarlı olmaya’ davet ediyor. İşte manifesto:

" Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.

Şu an siz bu metni okurken, dünyanın değişik yerlerinde binlerce kadın sevgilileri, kocaları, babaları tarafından fiziksel/cinsel/duygusal şiddete maruz kalıyor. Erkeğin, sistem içindeki egemenliğini korumak ve/veya pekiştirmek adına başvurduğu şiddet, kimi kadınların canını alırken kimilerini de gerek ruhsal gerekse fiziksel açıdan sakat bırakıyor.
Bugünü, bazı reklamlarda 'Tüm kozmetik ürünlerde yüzde 70'e varan indirimler' şeklinde anons edildiği üzere yanlış algılayanlar olduğu gibi, doğru anladığını zannederek yanlış aksettirenler de olabiliyor.
Mesleğimiz gereği bir parçası olduğumuz medyada kadını yeniden mağdur eden imgelere maruz kalmaya tahammülümüz yok.
Erkek şiddetinin korkunçluğunu ve çirkinliğini ifşa etmek için kadının uğradığı şiddet karşısında mağdur pozisyonuna 'düştüğünü' vurgulayan ne söylemlere ne de görsellere ihtiyaç var.
Aksine, kadına yönelik her türlü şiddet olayında öznenin ta kendisinin yani erkeğin ön plana çıkartılarak afişe edilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Bizler çok iyi biliyoruz ki, bir gözü morarmış yahut sırtından bıçaklanmış hemcinslerimizin maruz kaldığı gibi, şiddet her zaman görünür olmayabiliyor.
Tam da yukarıda eleştirdiğimiz algının topluma sirayet ettiği yargıdan dolayı, tecavüze uğramış kadınlardan ısrarla maruz kaldıkları şiddeti 'belgelemeleri' isteniyor. Ancak yüksek sesle söylemek isteriz ki, erkek şiddeti bildiğiniz gibi değil!

Bizler kadın gazeteciler olarak kadını yeniden mağdur eden süreçlerin yol açtığı tehlikenin farkındayız. Bu nedenle Sakarya'da cinsel istismara maruz kalmış 14 yaşındaki kız çocuğunun davasının yanı sıra, Türkiye 'deki tüm erkek şiddeti vakalarının ve bu olaylar karşısında medyanın kullandığı eril söylemin de takipçisi olduğumuzu tekrar beyan etmek isteriz.
8 Mart vesilesiyle sizleri de yalnız teoride değil, pratikte de kadına şiddet konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz."

İmzacılar: Burcu Karakaş, Mine Tuduk, Müjgan Halis, Nilay Vardar, Çiçek Tahaoğlu, Elif İnce, Selin Asker, Semra Pelek, Burcu Aktaş, Ezgi Başaran, Melis Apaydın, Burcu Aydındağ, Fersun Yelken, Miraç Zeynep Özkartal, Pınar Aktaş, Öznur Turalıoğlu, Zeynep Karamustafa, Umay Aktaş Salman, Nazan Özcan, Evrim Kepenek, Kübra Akalın, Pınar Yurtsever, Öznur Kaymak, Ceyda Ulukaya, Arzu Demir, Ruken Tuncel, Ayça Söylemez, Bilge Eser, Bahar Çuhadar, Elif Ekinci, Beril Eski, Nihan Bora, Sevgim Denizaltı, Rengin Arslan, Elem Tuğça Oktay, İpek İzci, Tuğba Mezararkalı.


  http://www.radikal.com.tr/112432311243235

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  erke ğe şiddete hayır - huseyi

  feminist kadınların rant için yaptıkları erkek düşmanlığı bu toplumda erkeğin ne kadar hakkı var kadının ne kadar olsun öyle anlatılı yorki sanki erkekler nerde kadın görüyorlarsa öldrüyorlar gibi yansıtılıyor sanki şiddete uğrayan hanım efendilerin babası abisi kardeşi amcası dayısı dedesi erkek değilmiş gibi yansıtılıyor

  lilith lilith - burçak1917

  İnsan üretken ve üreten bir varlıktır.Bu üretim yalnızca işyerinde olmaz.Evde yemek yapmak,insan yetiştirmek,ev işlerini yapmakta emek ister.Çalışan kadın aynı zamanda(ve maalesef) ev emekçisidir.Erkek 'ne yemek var', 'yemek hala olmadı mı' 'kumanda nerde' gibi felsefik derinlik isteyen konularla meşgul olurken kadın,'asli görev'i olan işleri yerine getirmektedir. Asli görevdir,çünkü erkek entelijansiyadan da olsa,akademik kariyerin zirvesine de çıksa yani titri ne olursa olsun en fazla 'yardım edeyim' yahut 'yardımcı olayım mı' gibi nezakatini gösteren cümlelerle asli görevimizi yüzümüze vurmaya devam eder.. geçiniz efendim diyor ve bütün kadınlara Clara Zetkin yolunuzu aydınlatsın diyerek önlerin de saygı ile eğiliyorum...

  ben nereye başvuracağım... - bırıncı

  ben de kız arkadaşımdan şiddet görüyorum. bazen psikolojik bazen fiziksel... ben nereye başvuracağım?

  Her erkek "egemen" değildir - abduman

  Kadın örgütlerinin erkek egemenliğine karşı mücadelelerinde küçük bir eleştirim olacak. Erkek egemenliğinin mağdurları yalnızca kadınlar değildir. Erkekler de "erkek egemen toplumda" mağdurdur. Her erkek, "egemen erkek" değildir. Dolayısı ile her kadının erkek egemenliğinden mağdur olmaması gibi, her erkek de bu hegamonyanın taşeronu değildir. "Egemen erkekler", sadece kadınları değil, çocukları ve hemcinslerini de ezmekte. Bir kadının yediği tokat, sadece ona vurulmuş bir darbe, bir hakaret değildir. Annesi öldürülen, sevdiği kadın elinden alınan, çevresindeki kadınlardan biri şiddete/tecavüze/tacize/hakarete maruz kalan her erkek de doğrudan mağdurdur. Eşit bir toplumda yaşama ve sağlıklı bir ailede büyüme hakkından mahrum edilmek de bir mağduriyettir. Tüm erkekleri dışlayan ve protestolarda erkeklerin katılımına müsaade etmeyen feminist örgütleredir bu sitemim.

  Önce Doğru Tanım. - Clear

  Bakın ne deniyor "8 Mart Dünya KADINLAR günü",yani tüm dünyanın kabul ettiği,tüm dünyada yaşıyan TÜM KADINLARIN günü deniyor,öyle değil mi? Şimdi gelelim bize...Bazı belediyelerin,sendikaların,bazı sivil toplum örgütlerinin,yazdıklarına yani...DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ! Altında da şöyle kutlama yazıları var " Tüm ÇALIŞAN kadınlarımızın...".Bugün,çalışan ve ÇALIŞMAYAN tüm kadınların günüdür,dünya bunu böyle kabul eder,kendi zevkinize ve düşüncenize göre uydurma-uyarlama huyunuzu artık terk edin.Anladık,her zaman yaptığınız şey ama gerçeklerle ve doğruyla alakası yok.Sizin doğrularınız diye bir şey de yok.Soytarılığı bırakın.Ya da taklitçiliği ve sulandırma alışkanlığınızı bırakın,önce davranın ve günün adını siz koyun.Bakalım ne kadar itibar görecek?