Erkekler için yeryüzü cenneti

Çok tembelsiniz... Elinizi sıcak sudan soğuk suya sokmuyor, bu arada para kazanma, ev geçindirme gibi hayat gaileleriyle de uğraşmak istemiyorsunuz.
Haber: FATİH DALDAL / Arşivi

ÇANAKKALE - Çok tembelsiniz... Elinizi sıcak sudan soğuk suya sokmuyor, bu arada para kazanma, ev geçindirme gibi hayat gaileleriyle de uğraşmak istemiyorsunuz. Eğer erkekseniz, tam size göre bir 'cennet' var: Molla Hasanlar Köyü.
Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı bu köyde kadının adı yok. Onlar, 'Hasan'ın karısı', 'Ali'nin karısı', 'Hüseyin'in karısı'... Hasan, Ali ve Hüseyin bütün günü evde yatarak ya da kahvehanede oyun oynayarak geçirirken, 'karıları' evde, tarlada, pazarda tüm işleri omuzlamış durumda. Önce evde işleri bitirip tarlaya gidiyorlar. Hayvanları besliyorlar, sonra da pazar pazar dolaşıp ürünlerini satıyorlar. Haksızlık olmasın, pazara erkekler de gidiyor! Ancak pazardan eve dönerken kendileri katıra ya da eşeğe binip, hayvanı da eşlerine çektiren erkekler, bir karikatür karesinden fırlamış gibi görünüyor.
Ailenin tüm yükünü sırtlayan kadınlardan Cevriye Özmen, 52 yaşında. Kocası Sefer Özmen'den şikâyetçi: "Tarlaya çalışmaya gelmez. Akşama kadar kahvede oturur. Tarlalarda yetiştirdiğim ve hayvanlardan elde ettiğim ürünleri Bayramiç, Ezine ve Çan pazarlarına satmaya götürüyorum. Yıllardır böyle."
55 yaşındaki Sefer Özmen'in cevabı hazır: "Köyümüzün geleneği böyle, ne yapalım..."
Muhtar Ali Sezer ise 'suçu' kadınlarda buluyor:
"Köylü kadınlarımız çok çalışkan, erkekler ise çok tembel. Ancak bunun erkeklerin bir zorlamasıyla alakası yok. Bu geçmişten süregelen bir gelenek. Köyümüzde her işi kadınlar yapar. Erkekler ise sadece pazarlara giderken eşlerine şoförlük yapar."