Erkekler, kadınlar için koşacak

Erkekler, kadınlar için koşacak
Erkekler, kadınlar için koşacak
Maltepe Belediyesi'nin düzenlediği organizasyonla, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde erkekler, kadınlar için koşacak.

RADİKAL-Birleşmiş Milletler’in (BM) “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Dayanışma Hareketi” olan “HeforShe-KadıniçinErkek” kampanyasının Türkiye ’de uygulanmasına Maltepe Belediyesi öncülük edecek. Kampanya kapsamında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde erkekler, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı ve şiddeti ortadan kaldırmak için koşacak. 8 Mart Pazar günü, saat 09.00 ile 12.00 saatleri arasında Özgecan Aslan ile şiddet kurbanı tüm kadınlar adına düzenlenecek etkinlikte erkekler, Cevahir Hotel İstanbul Asia önünden koşuya başlayacak. Koşu, Yalı Mahallesi Açık Basketbol Sahası önünde sona erecek.

“KADINA ŞİDDET KANAYAN YARA”

Çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve gazetecinin katılacağı etkinlikle ilgili bir açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Kanayan yara ‘kadına şiddet’ maalesef, toplumsal sorunların başındaki yerini hala koruyor. Siyasal, ekonomik ve sosyal alanda haklarını elde etmek için mücadele veren kadınlarımız, öte yandan maruz kaldıkları şiddet, tecavüz ve hatta yaşamlarını sonlandırabilecek saldırılara karşı da kendilerini korumak için mücadele veriyorlar” dedi.

“HEFORSHE’Yİ TÜRKİYE’YE TAŞIYACAĞIZ”

Kılıç, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu konuda toplumun; kadınların ‘korunmaya’ ihtiyacı kalmayana kadar bilinçlenmesi uzun bir süreci gerektirmektedir. Ama bugün , kadınların yaşam hakkı için verdikleri mücadelede yanlarında olmak da hepimiz için asli bir görev olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda gerek ulusal, gerekse uluslararası alanda farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin küresel hareketi ‘HeforShe’, yani ‘KadıniçinErkek’ kampanyasını Maltepe’de yapacağımız projelerle, Türkiye’ye taşıyacağız. Bu etkinliğimiz Maltepelilerin katılımıyla güç kazanacaktır. Özgecan Aslan ve bu topraklarda şiddete maruz kalan tüm kadınlar için düzenleyeceğimiz ‘Erkekler Kadına Şiddete Karşı Mücadele için Koşuyor’ etkinliğimize herkesi davet ediyorum.” Öte yandan proje kapsamında, cinsiyet uzmanları tarafından eğitilecek Maltepe’nin 18 mahalle muhtarı, bir sene boyunca sahada erkekleri bu konuda bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve mobilize etmek için çalışacak.

HEFORSHE NEDİR?

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) tarafından geliştirilen HeForShe, her yaştan erkeği toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları için değişimin savunucusu ve temsilcisi olmaya çağıran bir dayanışma hareketidir. Kampanya, erkekleri, her yaştan kadının karşılaştığı eşitsizlikler karşısında seslerini çıkarmaya ve harekete geçmeye teşvik eder. Kampanyanın genel hedefi, kadınlara ve kız çocuklarına karşı her türlü ayrımcılığı ve şiddeti ortadan kaldırmak için erkeklerin alması gereken sorumlulukla ilgili farkındalık yaratmak ve harekete geçilmesini sağlamaktır.