Erkeklerin tacizinden kurtulmak için erkek oldu

Sona Polat, 28 yaşına kadar Erzurum'da güzelliğiyle konuşulan bir kadındı. Polat, son 48 yıldır güzelliğinden çok, dünyaya kafa tutma biçimiyle konuşuluyor.
Haber: CEM BAKIRCI / Arşivi

ERZURUM - Sona Polat, 28 yaşına kadar Erzurum'da güzelliğiyle konuşulan bir kadındı. Polat, son 48 yıldır güzelliğinden çok, dünyaya kafa tutma biçimiyle konuşuluyor.
Tek başına yaşam mücadelesi vermeye çalışırken erkeklerin tacizinden bıktığını söyleyen Sona Polat, tam 48 yıldır erkek gibi giyiniyor, erkek gibi yaşıyor. 76 yaşındaki Sona Polat, çevresinde bazen 'Sona dede' bazen 'Sona nine' olarak anılıyor.
Polat, Erzurum'un kenar semtlerinden Mahallebaşı'nda, Sergender Sokak'ta bir gecekonduda, kendisi gibi kimsesiz üç çocuklu dul Hatice Taşdemir'le aynı evi paylaşıyor.
Yoksul evinin önüne attığı sandalyede sigarasını tüttürürken yaşlı bir erkekten hiçbir farkı olmayan Sona Polat, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan gönderilen yardımlarla ayakta durmaya çalışıyor.
Mahalledeki çocukların hem ninesi hem de dedesi olan Sona Polat, ilginç hayat hikâyesini şöyle anlattı:
"Kars'ın Terek Köyü'nde 20 yaşında evlenip Erzurum'a geldim. Kocamın dayağına sekiz yıl dayanabildim. Çocuksuz dul kalınca, ekmek parası derdine düştüm. Kadın kıyafetiyle çıktığımda hep tacize uğrayınca, çareyi erkek gibi giyinmekte buldum. O günden beri saçlarımı erkek berberine kestiririm. Erkeklerin tacizinden erkek gibi giyinerek, konuşarak kurtuldum. Sebze halinde at arabasıyla nakliye işi yaptım. Tarla ve bostanlarda patates sökümüne gittim. Kışları mahalleleri at arabasıyla dolaşarak eskileri topladım, hurdacılıktan ekmeğini kazandım. Şimdi evimin kirasını, vakıf karşılıyor. Çocukların kimi bana 'Sona nine', kimi de 'Sona dede' der. Bu saatten sonra hiç önemli değil. Bir süre önce evime ekmek almaya giderken, silahlı bir kavganın ortasında kalınca sağ ayağımdan kazayla vuruldum. Şimdi o yüzden koltuk değnekleriyle yürümeye çalışıyorum. Tek bir isteğim var. Artık temiz, güzel bir evde yaşayabilmek."