Erken terhis yılbaşında

Erken terhis yılbaşında
Erken terhis yılbaşında
15 ay olan uzun dönem askerlik süresi 12 aya indirildi. 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak düzenlemeyle 70 bin asker 2 ay erken terhis olacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın askerlik süresinin kısalacağı yönündeki açıklaması dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında karar altına alınarak, uzun dönemler için 15 ay olan askerlik 12 aya indirildi. 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle geçerli olacak yeni askerlik süresinden mevcut askerler de yararlanacak ve silah altındaki 70 bin kişi 2 ay erken terhis olacak.
Başkent Ankara ’da dün gözler Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu’ndan askerlik süresiyle ilgili çıkacak karara çevrilmişti. Kurul toplantısı öncesi konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan da bir açıklama yapılarak “Hükümetimizin talebi doğrultusunda Genelkurmay Başkanlığı gereken çalışmayı yapmış. Uzun dönem askerliğin 15 aydan 12 aya indirilmesine ilişkin düzenlemenin 1 Mart 2014 tarihinden itibaren başlanması teklifimiz Milli Savunma Bakanlığı’na iletilmiştir” denildi.
Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar ise toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından açıklandı. Arınç, askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının imzalandığını söyledi. Arınç, Kurul’da yapılan görüşmeler sonucunda sürenin beklendiği üzere 15 aydan 12 aya çekilmesini kararlaştırdıklarını bildirdi. Ancak Bakanlar Kurulu, 12 aylık sürenin uygulamaya girme tarihini Genelkurmay’ın önerisine göre belirlemedi.

‘Yeni bir Türkiye ...’
Arınç, uygulama tarihinin Genelkurmay’ın istediği tarih olmadığının hatırlatılarak, Bakanlar Kurulu sırasında tarih konusunda Genelkurmay ile bir görüşme yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine şu açıklamayı yaptı: “Hayır hiçbir şey yaşanmadı. Türkiye yeni bir Türkiye ve Türkiye’de sivil-asker ilişkileri ilk defa normalleşti. Genelkurmay’ın ne dediğine de bakarız ama motomot aynı noktada karar verecek durumda değiliz. Siyasi bir karar verilecekse buna ondan bağımsız biz veririz.”
Arınç, erken terhisten yararlanacak asker sayısına ilişkin de, “Sağlık, izin kullanma, geç katılma gibi sebepler nedeniyle net bir rakam vermek mümkün değil ancak, Milli Savunma Bakanımızın verdiği bilgiye göre 70 bin veya biraz daha üstü olabileceğini söyleniyor” dedi.

‘Gezi benzeri gayretler var’
Bülent Arınç, ODTÜ arazisinden geçen yolla ilgili yaşanan son gelişmeleri değerlendirirken, Gezi Parkı eylemlerini hatırlatarak, şu değerlendirmede bulundu: “Böyle bir yolun yapılmasına ihtiyaç varsa yolun yapılması sırasında da ağaçlar ve ODTÜ ormanı zarar görmeyecekse, 5’i giderken 15’i gelecekse millet burada Ankara Büyükşehir Belediyesini haklı görür. Kabul edilmiş bir proje var ama onun üzerine yeniden Gezi benzeri olaylar çıkarmaya yönelik birtakım gayretler var.”

92/4’lere yaradı

Askerliğin 12 aya inmesini, silahaltındaki askerlerden 1992 yılında doğan ve 20 yaşını doldurduğu 2012 yılının kasım ayında askere gitmek zorunda olan ‘92/4’ diye ifade edilen celp kapsamındakiler sevinçle karşılayacak. 92/4 tertip er ve erbaşlar, 1 Ocak 2014 tarihinde 13 aylarını doldurmuş olarak terhis olacak. Yani 2 ay önceden evlerinin yolunu tutacaklar. Bu kapsamdaki kişi sayısı yaklaşık 70 bin kişi. Bir sonraki celpte askere alınan 93/1 tertip askerler ise kullandıkları izin durumuna göre şubat ayında terhis edilecek. 15 ay üzerinden askerlik yapan son tertip askerler 92/3 tertipler olacak. 2012’nin ağustos ayında silah altına 92/3 tertip askerler tezkerelerini 15 ayı doldurdukları bu yılın kasım ayında alacak.