Erken uyarı sisteminde geri sayım

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, İstanbul için 'Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi'nin cihazlarının ağustos ayından itibaren İsviçre'den geleceğini ve yıl sonuna kadar yerleştirileceğini söyledi.

İSTANBUL - Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, İstanbul için 'Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi'nin cihazlarının ağustos ayından itibaren İsviçre'den geleceğini ve yıl sonuna kadar yerleştirileceğini söyledi.
Işıkara, yaptığı açıklamada, 5 Nisan'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi'nin 3 milyon dolara mal olacağını kaydetti. Sistemle ilgili 150 cihazın
İsviçre'den getirileceğini ifade eden
Işıkara, şunları söyledi: "Bu sistem, hasarın boyutu ve yaygınlığını belirlemek ve erken uyarıyı sağlamak amacıyla kurulacak. Sistemin cihazları ağustos ayından itibaren Türkiye'ye gelmeye başlayacak ve İstanbul'un belirlenen yerlerine yıl sonuna kadar yerleştirilecek. Sistem dahilindeki 150 cihazın 120'si araziye, 30'u da yüksek binalara yerleştirilecek.