Erken uyarıya 1.5 yıl daha var

Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik...

İSTANBUL - Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik, 'İstanbul Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi'nin bir buçuk yıl içinde tamamen kurulacağını söyledi.
Erdik, Bakanlar Kurulu'nun onayladığı sistemle ilgili resmi işlemlerin tamamlandığını ve cihazların alınmaya başlanacağını ifade ederek şöyle konuştu:
"İstanbul'a, yerleşimin yoğun olduğu, binaların en çok hasar görebileceği ve en fazla yaralanmaların olabileceği yerlere her 1.5 kilometrekareye bir cihaz gelecek şekilde 90-100 arasında cihaz yerleştirilecek. Cihazlar, depremin yer hareketini üç boyutlu olarak kaydedecek. Kaydedilen bilgiler, değerlendirilmek üzere Kandilli Rasathanesi'ndeki ana komuta merkezine gönderilecek."
Bilgilerin iletiminde cep telefonlarının mesaj sistemlerinin kullanılacağını, bu nedenle de Türkiye'deki üç GSM şirketiyle ağustosta görüşme yapacaklarını ifade eden Erdik, sistemle hasar dağılımı, yer hareketi, enkaz altında kalma, yaralanma ve bunların dağılım yerlerinin haritada gösterileceğini söyledi.
3-4 saniye kazandıracak
Sistemin dünyanın en gelişmiş teknolojisi olduğunu söyleyen Erdik, "Cihazların kayıt sistemleri İsviçre'den, alıcı sistemleri ise İngiltere'den getirtilecek" dedi.
İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Berk Üstündağ, sistemin deprem öncesinde 3-4 saniye kazandırabileceğini belirtti. Üstündağ, sistemin uyarıdan
çok, deprem nedeniyle hangi bölgelerde daha çok hasar meydana geldiğini öğrenmeye ve yardım organizasyonu yapmaya yaradığını vurguladı.