Erkin'le iletişim ve görüş yasak!

Erkin'le iletişim ve görüş yasak!
Erkin'le iletişim ve görüş yasak!
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde, avukatının gözleri önünde dövülen üniversite öğrencisi Erkin Kocaman’ın daha sonra ailesiyle görüşürken, “İşkence yapmak şerefsizliktir, namussuzluktur” dediği için başlatılan soruşturma tamamlandı. İletişim ve görüş yasağı getirilen Erkin Kocaman’a ayrıca şikâyet üzerine bir de savcılık tarafından hakaret suçundan soruşturma açıldığı ortaya çıktı.
16 Eylül 2013 günü Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan üniversite öğrencisi Erkin Kocaman, avukatı Eylem Hakverdi ile yapacağı görüşmenin yönetmeliklere aykırı olduğu gerekçesiyle cezaevi görevlileriyle tartıştı. Kocaman, avukatıyla her tarafı camla kapalı bir alanda görüştürülmesine tepki gösterdi. Bunun üzerine Kocaman avukatının gözü önünde ceza infaz koruma memurları tarafından darp edildi. Kocaman darpa dair rapor da aldı.
Dayak olayından iki gün sonra Erkin Kocaman’ın anne ve babası çocuklarını ziyaret geldi. Kocaman ziyaret sırasında anne ve babasına yaşadığı darp olayını anlattıktan sonra şunları söyledi:
“Bu mesleği yapanları dışarıda teşhir edin. Dışarda bunların yüzüne tükürülmesi için her şeyi yapın. Aciz, edepsiz, psikopat, alçak insanlar. Aşağılık psikolojisiyle ömür boyu yaşayacaklar. İşkence yapmak şerefsizliktir. İşkence yapmak namussuzluktur.”
Cezaevi idaresi, bu sözleri nedeniyle Kocaman hakkında disiplin soruşturması başlatarak savunmasını aldı. Soruşturma sonucu Kocaman’ın ‘iletişim ve görüş yasağı’yla cezalandırılmasına karar verildi. Kocaman, karara İnfaz Hâkimliği nezdinde itiraz etti.
Bu arada disiplin cezasının yanı sıra cezaevi savcılığının şikâyeti üzerine Erkin hakkında bir de hakaret suçundan soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

Anne: Korkudan uyuyamıyorum

Erkin’in annesi Sevim Kocaman verilen cezaya isyan ederek, “İletişim cezası olduğu için telefonla görüşemedik. Artık dayanamıyorum, yeter artık. Günlerdir oğlumun başına bir iş gelecek diye uyuyamıyorum. İnsan dayak yediğini anne babasına anlattığı için cezalandırılır mı? Ağzını açtığı anda cezalandırılıyorlar. Çocuğum orada olduğu sürece kendimi rahat hissedemiyorum” diye konuştu.