Erkut Yücaoğlu: Hukuk devleti paralel devlete izin veremez

Erkut Yücaoğlu: Hukuk devleti paralel devlete izin veremez
Erkut Yücaoğlu: Hukuk devleti paralel devlete izin veremez
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu, "Bir hukuk devletinin kendi içinde, yaygın deyişle bir paralel devletin oluşmasına izin vermesi mümkün değildir" dedi. Erdoğan, bu sözler için Yücaoğlu'na teşekkür etti.

İSTANBUL – TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısının açılış konuşmasını TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu yaptı. Yücaoğlu'nun konuşmasının en dikkat çekici bölümü hukuk devleti vurgusu yaptığı kısmıydı. Yücaoğlu, “Bir hukuk devletinin, kendi içinde yaygın deyişle bir paralel devletin oluşmasına izin vermesi mümkün değildir" dedi.

Yücaoğlu, “Hukuk devletinin gereği olarak şu an her organ eylemlerinde yargı tarafından denetlenmelidir" dedi ve ekledi: “Yine devlet bireylere hukuk teminatı vermelidir. Hukuk devleti normlarının oturmaması devlette ve toplumda pek çok acının devam etmesine neden olabiliyor. Bu çerçeveden baktığımızda bir hukuk devletinin kendi içinde yaygın deyişle bir paralel devletin oluşmasına, böylesi bir yapının hukuku kendi gündemi doğrultusunda eğip bükmesine izin vermesi mümkün değildir. Şu muhakkak devlet yönetimi hiçbir gücün vesayeti altında olmamalıdır."


ERDOĞAN’DAN TEŞEKKÜR
Yücaoğlu'nun bu sözlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teşekkür etti. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada ağırlıklı olarak ‘paralel yapıyla mücadele’ye değinen Erdoğan, Yücaoğlu'na dönerek, “İş dünyasından bugün ilk defa kararlı bir ses duyuyorum. Onun için teşekkür ediyorum" dedi. Erdoğan, “Bir girişimci için hukuk sistemi de hayati derecede önemlidir. Hukuk sistemi eğer adalet dağıtmıyorsa, haklının değil, güçlünün yanında duruyorsa, orada yatırım da olmaz, üretim de olmaz. İstihdam da olmaz. Küresel sermaye o zaman Türkiye 'ye gelmez. Türkiye'ye gelmesi için burada bir defa hukuk sisteminin güvenilir olduğunu görmesi lazım. Hukuk sistemindeki mevcut sorunlardan şikayetçi olması gereken en başta iş dünyası olmalıdır. Ancak bakıyoruz, hukuk sisteminin içine sızmış paralel uzantılara dair iş dünyasından bugün ilk defa kararlı bir ses duyuyorum. Onun için teşekkür ediyorum. İş dünyasından gereken tepkiyi görmemiz lazım" diye konuştu.

TÜSİAD YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu’nun konuşmasında öne çıkan diğer bölümler ise şöyle


SÜRECİN BÖLGESEL KALKINMA BOYUTUNA KATKI
"Yeni hükümetin programında bu önemle ele alınıyor. Programda çözüm süreci ile toplumun, bireylerin denkliğinin, ortak aidiyetin hayata geçirileceğine temas ediliyor. Çözüm sürecinin kararlılıkla yürütüleceği vurgulanıyor. Biz, TÜSİAD olarak çözüm sürecinin sıhhatli, barışçıl şekilde yürümesini gönülden temenni ediyoruz. Bu anlamda sürecin bölgesel kalkınma boyutuna katkı yapma gayretindeyiz."


‘SINIRIMIZDA BELİREN YENİ ÖRGÜTLER’
(Ukrayna, Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmelere değinerek) "Bu durum ekonominin yanı sıra Suriyeli mülteciler gibi sosyal hayatı ilgilendiren sonuçlar yaratıyor. Ortadoğu'da çatışmaların yeni aktörler ve IŞİD gibi sınırımızda beliren yeni örgütlerle daha çetrefilli hale geldiğini görüyoruz. Bütün koalisyon çalışmalarına rağmen bu karmaşanın uzun süre devam etmesi ihtimali var. Bu nedenle yeni hükümetin programında dış siyasetin siyaset-ekonomi-savunma veçheleri ile ana dayanağı Avrupa ve Transatlantik kurumları ile bu irtibatın artması olarak açıklanıyor. Bu vurguyu Suriye ve Irak sorunlarında ABD ve AB ile irtibatın değerlendirmesi olarak algılıyoruz. Türkiye kendi çıkarlarına uygun, kişilik sahibi, insan odaklı siyaset arayışı içindedir. Ama bu dış siyaset arayışı küresel güç dengeleri ile uyumlu ele alınmayı gerektiriyor."


SANAYİ ÜRETİMİNİN PAYININ ARTIRILMASI
"Büyümenin yüzde 3 dolayında olması bekleniyor. Yeniden yapılanma çerçevesinde milli gelir içinde sanayi üretiminin payının artırılması önemle ele alınmalıdır."

(Gülseli KENARLI - Özgür ALTUNCU - Yaşar KAÇMAZ / DHA) 

Erdoğan'dan 'adrese teslim' dört mesaj


Tayyip Erdoğan'ı küstüğü işadamı da dinledi


Erdoğan TÜSİAD toplantısında: Bir bankamızın yönetim kurulu başkanı...